Internet dobrodziejstwo czy zagrożenie dla człowieka

1) Internet odgrywa ważną rolę w życiu człowieka, który porusza się, w tak bardzo skomputeryzowanym dzisiaj świecie. Trzeba jednak pamiętać, że może mieć też ujemny wpływ na ludzi. Powinniśmy umieć używać go w umiarkowany sposób i dążyć do tego, aby nas nie ograniczał. Jest rzeczą dobrą i zarazem złą, dlatego uważam, że trzeba korzystać z niego z umiarem.
Po pierwsze, internet jest źródłem wiedzy, w którym znajduje się wiele użytecznych informacji. Dzięki niemu zaoszczędzamy dużo czasu, ponieważ nie musimy korzystać z takich miejsc jak czytelnia czy biblioteka. Niestety jest wiele zasobów, w których są podane informacje fałszywe. Wiadomości te dotyczą głównie tematów z dziedziny komputerów. Na szczęście jest wiele renomowanych witryn, gdzie znajdziemy właściwe odpowiedzi.
Kolejnym argumentem potwierdzającym moją tezę jest to, że sieć to wirtualne miejsce rozrywki, w którym „spotykamy się” ze znajomymi. Możemy z nimi porozmawiać i pograć w gry sieciowe, oraz zawrzeć nowe znajomości. Te stosunki mogą okazać się bardzo złe i sprowadzić nas na do nieodpowiedniego towarzystwa, co pociąga za sobą nabycie złych cech.
Po trzecie, internet to miejsce zakupów. Można w nim zamówić wszystko od artykułów spożywczych po różnego rodzaju maszyny. Nie musimy wychodzić z domu do banku, aby opłacić rachunki, bo zrobimy to przez bank internetowy. Banki, w których płacimy przez komputer mają wadę. Informacje niezabezpieczone w odpowiedni sposób można przechwycić np. numery kart kredytowych, kody pin i dane osobowe.
Sieć jest miejscem darmowych, lecz nielegalnych gier i filmów. Ściąganie ich jest niezgodne z prawem i może doprowadzić do zapłacenia przez nas wysokiej grzywny. Z drugiej strony dla ludzi mało zarabiających jest to niejednokrotnie jedyne, acz niezgodne z prawem rozwiązanie, ponieważ nie muszą wydawać pieniędzy na programy, które są bardzo drogie i ich na nie nie stać. Przeciwnym biegunem takiej postawy może być chęć wyszukania alternatywnego, legalnego i darmowego oprogramowania, nieodbiegającego swoimi możliwościami od płatnych odpowiedników renomowanych firm.
Biorąc pod uwagę wyżej wymienione punkty z całą pewnością stwierdzam, że internet jest nam potrzebny. Wszystko zmierza do tego, że to cały nasz świat zewnętrzny. Mimo swoich wad zapewnia nam lepszy i wygodniejszy dostęp do wiedzy oraz rozrywki.

2)Coraz więcej osób ma dostęp do Internetu. Można w nim znaleźć wiele potrzebnych nam informacji jak i również wpaść w pułapkę zastawioną np. przez członków sekt, oszustów, pedofilów etc.

Jestem przekonana, że większość ludzi, gdy potrzebuje jakiejś informacji najpierw szuka jej w sieci. Daje ona możliwość szybkiego dostępu do informacji różnego rodzaju. Przed wyjazdem na wakacje możemy sprawdzić gdzie są noclegi, co można zwiedzić w danej miejscowości itd. Mamy również możliwość zrobienia zakupów, wysłania listu, a nawet nauki nie wychodząc z domu. Możemy również wymieniać się z ludźmi swoimi plikami, lub utrzymywać kontakt wzrokowy ze znajomymi z daleka. Mogłabym tak wymieniać godzinami. Jednym słowem Internet daje nam wiele możliwości, z którymi możemy poradzić sobie bez wychodzenia z domu. Tak jest łatwiej i prościej. Ale czy podczas korzystania z Internetu możemy czuć się bezpiecznie?

Od Internetu można się uzależnić. Zbyt częste przebywanie przed komputerem może doprowadzić do pogorszenia wzroku, bólu pleców i innych chorób.

Moim zdaniem Internet jest bardziej dobrodziejstwem niż zagrożeniem pod warunkiem, że korzystamy z niego w rozsądny sposób. Warto dodać że powinniśmy ograniczyć korzystanie z Internetu aby nie „surfować” kosztem zaniedbywania rodziny i obowiązków.

3)Internet to sieć komputerowa, która łączy ze sobą mniejsze sieci komputerowe rozsiane po całym świecie. Prace nad tą koncepcją sieci zaczęły się w roku 1962. Projekt ten posiadał nazwę ARPAnet i był w większości finansowany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Celem, który przeświecał twórcom było stworzenie takiej sieci komputerowej, która przetrwałaby hipotetyczny atak nuklearny. Koncepcja zakładała, że po zniszczeniu pewnej części sieci, łączność między jej pozostałymi elementami powinna zostać zachowana. Ta idea przyświecała projektantom od samego początku pracy. Dane w obrębie Internetu przesyłane są w pakietach danych używając standardowych protokołów komunikacyjnych, takich jak protokoły TCP / IP, dzięki czemu każde dwa komputery, które tylko potrafią obsłużyć te protokoły mogą zostać ze sobą połączone. O ile pakiety adresowane są właściwie, można je przesyłać praktycznie z dowolnego komputera, który podłączony jest do Internetu do któregokolwiek komputera także podłączonego do tej sieci przy pośrednictwie dowolnie wybranej trasy komunikacyjnej. Jeżeli więc w części sieci wystąpiłaby jakaś usterka, informacja ominie ten fragment infrastruktury, wybierze inną drogę i w końcu trafi do celu.

Najważniejsza część Internetu została stworzona w połowie lat osiemdziesiątych, w chwili, gdy fundacja amerykańska National Science Fundation pozwoliła naukowcom na dzielenie się wynikami prowadzonych przez siebie badań za pośrednictwem centrów komputerowych. W ówczesnych czasach na użytkowników Internetu składały się jedynie rozmaite instytucje rządowe i akademickie, jednakże zaraz na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, podłączenie do Internetu mogły już wykupić niewielkie firmy i zamożniejsze osoby prywatne. Lata 1984 i 1985 to okres dynamicznego rozwoju stron internetowych Word Wide Web. Koncepcja stron została wymyślona przez Tima Bernersa - Lee, który pracował w tamtym okresie dla laboratorium szwajcarskiego CERN. Pomysł Bernersa - Lee opierał się na hipertekście, czyli na podświetlonym haśle po kliknięciu, na które przenoszeni byliśmy na inną interesującą nas stronę, która mogła znajdować się na dysku innego komputera.
Początkowo World Wide Web był formatem wyłącznie tekstowym. Na początku lat dziewięćdziesiątych zespół, który pracował w Uniwersytecie Illinois, opracował pod przewodnictwem jednego ze studentów: Marca Andreesena oprogramowanie, które w dużym stopniu ułatwiło korzystanie z zasobów World Wide Web. Sposób graficznej prezentacji strony zrewolucjonizował możliwości stron WWW. Użycie tego bardzo popularnego systemu w zasadzie nie wymagało specjalistycznego szkolenia. Dzięki temu możliwe było przenoszenie wszystkich rodzajów danych, począwszy od tekstu i grafiki, aż na przekazach audio - video skończywszy. Umożliwiono nawet oglądanie transmisji radiowych i telewizyjnych za pośrednictwem stron WWW.
Internet jest zbiorem rozmaitych usług, takich jak poczta elektroniczna, WWW, grupy dyskusyjne, komunikatory internetowe. Właśnie te jakże przydatne usługi przesądziły o takiej ogromnej popularności Internetu. Niektóre z tych usług zostały opisane poniżej.
WWW - usługa najczęściej używana w Internecie
Bardzo często nie udaje się nam znaleźć istotnej informacji na pewien temat w encyklopedii, sam proces szukania jest czasochłonny. Przy pomocy przeglądarki internetowej jesteśmy jednak w stanie przeszukać błyskawicznie ogromne obszary wiedzy ludzkiej zawarte na stronach WWW. Z Internetu możemy dowiedzieć się niemal wszystkiego, począwszy od prognozy pogody w Hiszpanii, przez przepis na placki po węgiersku, aż po aktualny kurs funta brytyjskiego. Oprócz tego możemy zrobić zakupy w sklepie internetowym, kupić płytę CD, interesującą książkę, czy nawet używany samochód, możemy również zarezerwować bilet do kina i zamówić obiad wraz z dostawą do domu.
IRC, chat, komunikatory internetowe
Usługi te są po prostu rozmowami prowadzonymi z innymi użytkownikami IRC lub chat w czasie rzeczywistym. Dzięki usługom tego typu możemy poznawać nowych ludzi, a także rozmawiać ze znajomymi, błyskawicznie umówić się na spotkanie, a także zapytać kolegi jak rozwiązał zadanie z matematyki. Oprócz zwykłych rozmów w trybie tekstowym, można także rozmawiać normalnie ze sobą, nie używając telefonu, a nawet przeprowadzać wideokonferencje dzięki wykorzystaniu popularnych kamer internetowych.
E-mail - poczta elektroniczna
Jeśli mamy już dosyć wysyłania listów tradycyjną formą, czyli konieczności odręcznego pisania, sprawdzania błędów, kupowania i przyklejania znaczków pocztowych, a następnie czekania kilka tygodni na odpowiedź, to poczta elektroniczna stanowi dla nas idealne rozwiązanie. Wysłanie wiadomości e - mail trwa kilka sekund, poza tym nie musimy martwić się o to, kiedy list zostanie dostarczony, oraz czy nie zgubi się na poczcie. Wiadomość e-mail dostarczana jest w ciągu kilku sekund do adresata, niezmiernie rzadko zdarzają się również awarie skrzynek internetowych. Jest to jedna z pierwszych usług internetowych i nawet do tej pory cieszy się niesłabnącą popularnością.
Grupy dyskusyjne
Usługa tego rodzaju ma na celu wymianę informacji z użytkownikami zlokalizowanymi na całym świecie. Przeciwnie do poczty elektronicznej, mającej raczej prywatny charakter, przez grupy dyskusyjne wysyłane są otwarte wiadomości, dostępne dla każdego użytkownika komputera subskrybującego daną grupę. Można sobie wyobrazić grupę dyskusyjną jako tablicę ogłoszeń, jednak podstawową różnicą w stosunku do zwykłych tablic ogłoszeniowych jest możliwość zamieszczania wiadomości w niemal każdym interesującym nas temacie i o takim rozmiarze tekstowym, jaki tylko sobie zażyczymy. Odpowiedź na nasz anons jest również publicznie dostępna. Grupy dyskusyjne jak sama nazwa wskazuje mogą być wykorzystywania do wymiany opinii, poznawania nowych ludzi o podobnych do naszych poglądach. Świetnie sprawdzają się również w przypadku problemów, na które napotykamy. Nie mogąc znaleźć satysfakcjonującego rozwiązania możemy umieścić wiadomość o naszym problemie w określonej grupie dyskusyjnej, istnieje duża szansa, że ktoś spośród tysięcy subskrybentów danej grupy miał już podobny problem i zdołał go rozwiązać.
Podobnie jak każdy rodzaj mediów Internet nie jest również bez wad. Najczęściej wymienianą wadą jest uzależnienie od niego. Z przykrością należy stwierdzić, że w dzisiejszych czasach, kiedy znacznie potaniał dostęp do Internetu i można z niego korzystać o każdej porze dnia i nocy bez dodatkowych opłat za czas połączeni, zjawisko uzależnienia od Internetu staje się coraz większym problemem dla naszego społeczeństwa. Najczęściej ludzie uzależniają się od jednej szczególnie odpowiadającej im usługi, takiej jak oglądanie stron WWW albo rozmowy na kanałach IRC, czacie lub przez komunikatory internetowe. Szczególnie podatne na uzależnienia są dzieci, które spędzają każdego dnia nawet dziesięć i więcej godzin grając w gry komputerowe z innymi graczami poprzez Internet. Należy zadać sobie podstawowe pytanie: jak człowiek może uzależnić się od Internetu? Pierwszym powodem jest słabość danej osoby ludzkiej do nowinek technicznych. Zwłaszcza młodzi ludzie bardzo interesują się komputerami, są otwarci na nowe technologie i rozwiązania. Ponieważ usługi udostępniane poprzez Internet w żadnym razie ludzi nie nudzą, a niektóre wręcz służą ich rozrywce, nie ma się zatem co dziwić, dlaczego będą oni chcieli spędzać coraz więcej czasu na Internecie. Często osoba surfująca na Internecie obiecuje sobie, że jeszcze tylko dziesięć minut, jeszcze troszkę, po czym znajduje świetną stronę internetową z wieloma ciekawostkami dotyczącymi jej hobby i dziesięć minut wydłuża się do dwóch godzin. Spędzając zbyt wiele czasu przed ekranem komputera bardzo często ograniczamy kontakt ze znajomymi, słabnie nasz wzrok, krzywi się nam kręgosłup od ciągłego siedzenia w jednej pozycji.
Kolejnym minusem Internetu jest to, że nieograniczony dostęp do niego mają zarówno osoby kulturalne jak również osoby złośliwe, którym frajdę sprawia dokuczanie innym użytkownikom sieci. Sprytni programiści piszą wirusy, które powodują liczne szkody zarówno wśród zwykłych użytkowników, jak i wśród znanych firm.
Kolejna zła strona Internetu to, jak twierdzą niektórzy, niemożność traktowania jej zawartości jako wiarygodnego źródła wiedzy. Zwolennicy tak zwanej teorii śmieci wysuwają na niekorzyść Internetu następujące argumenty:
Internet pełen jest informacji błahych, każda osoba może zamieścić swoje artykuły, w których często znajduje się nie tylko masa błędów ortograficznych, ale co gorsza również merytorycznych.
Istotne informacje mające dużą wartość rynkową często rozpowszechniane są poza siecią.
Łatwo dokonać mistyfikacji dzięki przedstawieniu błędnych wyników naukowych, które niekoniecznie zostały sprawdzone przez kompetentne osoby.
Często trudno znaleźć cokolwiek w Internecie.
Informacja pojawia się i znika z dnia na dzień - trudno katalogować zmieniające się zasoby Internetu.
Z tezami tymi naturalnie można polemizować. Grafomaństwo uprawiane tradycyjnymi środkami jest znacznie bardziej kłopotliwe i kosztowne. Dzięki łatwości publikacji w sieci posiadamy możliwość poznania twórczości również nieznanych osób, których nie bylibyśmy w stanie poznać korzystając z innych rodzajów mediów. W Internecie istnieje wiele miejsc, do których dostęp jest płatny i wyjątkowo dobrze strzeżony, zawierają one bowiem często bardzo ważne oraz znakomicie opracowane informacje. W obecnych czasach powstaje bardzo duża ilość darmowych informacji tworzonych przez kompetentne instytucje rządowe, uczelnie, czy laboratoria dużych firm. Przykładem takiej strony jest American Megery, którą znaleźć można pod adresem [LINK]. Jest to projekt, który zakłada wprowadzenie do sieci każdego istotnego w historii Stanów Zjednoczonych dokumentu. Każdego roku na podobne przedsięwzięcia wydawane są grube miliony dolarów. Co do problemu mistyfikacji, nie należy zapominać, że również na tradycyjnym rynku często pojawiają się fałszywe publikacje oraz wręcz nieprawdziwe informacje. Jeżeli ufamy tradycyjnym wydawnictwom, to jedynie dlatego że znamy wydawców renomowanych oraz ufamy instytucjom stojącym za daną publikacją. Niezmiernie często, zwłaszcza w Polsce zdarza się, że dana publikacja, która z natury jest przeznaczona dla ludzi z wykształceniem wyższym, nie jest recenzowana przez kompetentne osoby lub też nie jest w ogóle recenzowana, przez co nie możemy być pewni, co do prawidłowości niektórych czytanych przez nas informacji. W chwili obecnej również w Internecie liczy się renoma i artykuły publikowane przez uznanego w środowisku krajowym autora będą z pewnością prawdziwe w sensie merytorycznym i nie znajdziemy w nich żadnych błędów. Jeżeli zaczniemy traktować Internet jak wielką, bardzo uniwersalną bibliotekę to możliwe, że trudno będzie niekiedy znaleźć bardzo fachowe informacje. Należy również mieć na uwadze, że wiele wyszukiwarek stron WWW przeszukuje sieć internetową w celu znalezienia określonego ciągu znaków podanego przez nas w zapytaniu, co daje niekiedy wiele tysięcy stron związanych z szukaną przez nas informacją. Problem stanowić może odnalezienie tych najbardziej istotnych dla nas rzeczy wśród tysięcy wyników wyszukiwania, dlatego należy precyzyjnie podawać wyszukiwarce szukane przez nas frazy. Trzeba pamiętać, że w Internecie nie znajdziemy wszystkich informacji, których szukamy, wyszukiwarki nie muszą być także ekspertami wyszukującymi sprawdzone informacje jedynie z danej dziedziny wiedzy. Duży ruch w sieci oraz częsta zmiana informacji może czasami okazać się problemem, zwłaszcza w wypadku, gdy chcemy skatalogować dane informacje w sposób podobny jak tradycyjne zbiory. W przypadku często zmieniających się zasobów katalogowanie staje się naprawdę syzyfową pracą, ponieważ informacja niekiedy dezaktualizuje się z dnia na dzień. Można jednak znaleźć w sieci szereg dokumentów na temat niezmiennych prawd i odkryć, które mogą być katalogowane z powodzeniem jak tradycyjne publikacje.
Następny istotny problem związany z Internetem do problem rozpowszechniania pornografii. Pomimo, że pornograficzny biznes kwitnie w sieci, nikt nie jest zmuszany do oglądania stron o nieprzyzwoitej tematyce. Jeżeli nie chcemy oglądać tego typu stron możemy ustrzec się przed tym na kilka sposobów. Duża ilość stron zawiera na swojej stronie głównej wyraźną adnotację, że przeznaczone one są wyłącznie dla osób dorosłych i na kolejne strony możemy wejść dopiero po wyraźnej deklaracji o wieku z naszej strony. Często chronimy się w ten sposób przed oglądaniem tego typu stron. Możemy również używać odpowiedniego oprogramowania, które zawiera w sobie filtry blokujące otwieranie stron o nieprzyzwoitej treści, powinny one być stosowane zwłaszcza, jeżeli z komputera korzystają także dzieci.
Nie tak dawno temu Kongres Stanów Zjednoczonych uchwalił ustawę, w które zadeklarowano, że ani rząd Stanów Zjednoczonych, ani innego rodzaju instytucje nie zaczną w żaden sposób kontrolować zasoby Internetu. Koncepcja braku cenzury została uchwalona w większości demokratycznych krajów, również w Polsce. Niektóre kraje wyszukują jedynie stron internetowych terrorystów i przestępców, na których znaleźć można informacje na temat planowanych zamachów bombowych. Spotkać można wiele stron, na których można znaleźć informacje na temat budowy bomby domowej roboty lub innych niebezpiecznych dla życia rzeczy. W Internecie znaleźć można również sposoby na wytwarzanie narkotyków, a także miejsca, w których można nimi handlować. Anonimowość stanowi więc zarówno zaletę jak i wielka wadę Internetu, gdzie bez większych konsekwencji można zamieszczać materiały o niebezpiecznej treści. Całkiem niedawno dowiedzieliśmy się, że istnieje komputer nazywany Carnivore. Stworzony został on na potrzeby FBI, gdzie jest wykorzystywany do czytania i przechwytywania poczty elektronicznej osób, które podejrzane są o przestępstwo. Urządzenie tego typu agenci FBI instalują w pomieszczeniach dostarczycieli usług internetowych, u których podejrzany ma założone konta pocztowe. W momencie, gdy na jaw wyszła ta sprawa, pojawiły się liczne protesty na rzecz zatrzymania tego projektu. Uznano, że Carnivore stanowi początek cenzury treści uznanej za niepożądaną, tak na stronach internetowych, jak i w e-mailach. Sprawa znajduje się w sądzie, a tymczasem FBI może nadal bezkarnie korzystać ze swojego sposobu sprawdzania podejrzanych ludzi, a być może również niewinnych obywateli, którzy są w posiadaniu istotnych informacji.
Internet bardzo szybko się rozwija, jednak jego przyszłość jest uzależniona od wielu czynników. Jak można zaważyć ciągle rozwija się technika dostępu do Internetu, polepszeniu ulegają jakość łącz oraz szybkość transmisji danych. Internet będzie w przyszłości czymś zupełnie naturalnym, będzie stanowił nieodłączną część naszego życia. Za niedługo nastąpi komasacja każdego rodzaju mediów wokół Internetu. Przy pomocy jednego urządzenia będziemy w stanie korzystać na raz ze wszystkich mediów. Znacznie rozwiną się stacje telewizyjne, również internetowe, w których każdy widz będzie decydował o wyborze interesujących go programów. Nasze życie będzie toczyć się w natłoku wybranych przez nas informacji, które będą aktualizowane dosłownie, co sekundę. Taka wizja świata wydaje się być jak najbardziej realna, zważywszy na to, że już od kilku lat prowadzone są intensywne badania nad opisywanymi sprawami, a dynamika rozwoju Internetu przerasta oczekiwania, jakie ludzie mieli jeszcze dziesięć lat temu.
Należy zauważyć, że każdy krytyk zawartości Internetu najczęściej porównuje go z mediami tradycyjnymi. Internet jest jednak czymś zupełni nowym. Umożliwia wręcz nieograniczoną swobodę wyboru, która pozwala na oglądanie, czytanie i słuchanie tylko tego, na co mamy w danej chwili ochotę. O ile dany człowiek będzie znał umiar w korzystaniu Internetu, to okaże się on dla niego najbardziej przydatną rzeczą w codziennym życiu. Jeżeli jednak zaczniemy spędzać czas przed Internetem w sposób niekontrolowany, to uzależnimy się od niego bardzo szybko i stopniowo zaczniemy zatracać kontakt z rzeczywistością.
Internet w Polsce jeszcze dziesięć lat temu był użytkowany jedynie przez wybrane osoby, które stać było na płacenie ogromnych rachunków telefonicznych. Obecnie w czasach łączy stałych, gdzie za kilkadziesiąt złotych możemy swobodnie surfować po Internecie nie blokując przy tym w żaden sposób linii telefonicznej, w czasach, gdy możemy łączyć się zupełnie za darmo z Internetem za pomocą urządzeń WiFi na rynkach większych miast, czy biurowcach, Internet stał się już zjawiskiem masowym i nie sposób wyobrazić sobie współczesnego świata i co za tym idzie jego przyszłości bez tego rodzaju medium.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

zadanie 1 Internet-dobrodziejstwo czy zagrożenie dla człowieka. Napisz 3 argumenty wybierając czy jest to zagrożenie czy dobrodziejstwo. zadanie 2 Świat pozbawiony piękna ogrodów byłby uboższy. Napisz 3 argumenty wybierając czy byłby uboższy czy nie.

zadanie 1 Internet-dobrodziejstwo czy zagrożenie dla człowieka. Napisz 3 argumenty wybierając czy jest to zagrożenie czy dobrodziejstwo. zadanie 2 Świat pozbawiony piękna ogrodów byłby uboższy. Napisz 3 argumenty wybierając czy byłby ubo�...

Język polski

rozprawka  INTERNET DOBRODZIEJSTWO CZY ZAGROŻENIE DLA CZŁOWIEKA ?  potrzebuje tylko wstęp. mam napisane : moim zdaniem internet to dobrodziejstwo. potrzebuje jeszcze jedno zdanie z słowem klucz czyli internet

rozprawka  INTERNET DOBRODZIEJSTWO CZY ZAGROŻENIE DLA CZŁOWIEKA ?  potrzebuje tylko wstęp. mam napisane : moim zdaniem internet to dobrodziejstwo. potrzebuje jeszcze jedno zdanie z słowem klucz czyli internet...

Język polski

Potrzebuję do poniedziałku rozprawke na temat : Internet dobrodziejstwo czy zagrożenie dla człowieka.

Potrzebuję do poniedziałku rozprawke na temat : Internet dobrodziejstwo czy zagrożenie dla człowieka....

Język polski

1Rozprawka-"Internet - dobrodziejstwo czy zagrożenie dla człowieka"

1Rozprawka-"Internet - dobrodziejstwo czy zagrożenie dla człowieka"...

Język polski

napisz rozprawkę na temat internet dobrodziejstwo czy zagrożenie dla człowieka

napisz rozprawkę na temat internet dobrodziejstwo czy zagrożenie dla człowieka...

Język polski

Wypracowanie na temat : Internet - dobrodziejstwo czy zagrożenie dla człowieka?

Wypracowanie na temat : Internet - dobrodziejstwo czy zagrożenie dla człowieka?...