Edyp jako bohater tragiczny.

Bohaterowie tragiczni są to postacie postawione w trudnej sytuacji, której nie można rozwiązać i dlatego najczęściej spotyka ich katastrofa. Najważniejszy jest ów nierozwiązywalny konflikt. Dzieje się tak, gdyż bohater jest postawiony w obliczu wyborów pewnych dróg postępowania, z których jedna jest drugiej przeciwna i każda niesie ze sobą nieszczęście. Nie może być nic pośredniego, istnieją tylko skrajności.

W takiej sytuacji zostaje postawiony Edyp, głowny bohater Sofoklesa \"krol edyp\".Jest on typowym bohaterem tragicznym, bezsilnym wobec nieodgadnionych praw losu. Z jednej strony miałam na uwadze, że każdy jest kowalem swego losu i sam doprowadził do tego, że jego całe, szczęśliwe dotychczas życie legło w gruzach. Kiedy jednak wzięłam pod uwagę, iż ten mityczny bohater sam musiał stawić czoła poważnym i nierozwiązywalnym problemom, że rzeczywistą przyczyną jego nieszczęść był zły los, a nie ludzka omylność, poczułam współczucie...
Główną cechą Edypa jest uczciwość. To ona nakazuje bohaterowi rzucić się w wir walki o wolność i sprawiedliwość. Tym kieruje się podczas śledztwa. Uczciwość pozwala mu być upartym i konsekwentnym. Zawsze pewien szlachetności swego postępowania nie cofa się przed niebezpieczeństwami i odważnie je pokonuje. Od początku zaistnienia sprawy stanowczo postępuje, aby ją rozwiązać. Jako król jest dobrym, mądry i sprawiedliwym władcą. Jest pyszny i zarozumiały myśląc, że ucieknie swemu przeznaczeniu. Porywczo i gwałtownie reaguje, gdy ktoś chce mu się przeciwstawić. Nie zastanawia się nad swoim postępowaniem. Działa spontanicznie pod wpływem nagłego impulsu, nie potrafi się opanować. Bohater jest przyjazny i życzliwy wobec ludzi, chociaż czasami w stosunku do nich bywa podejrzliwy. Postępuje według nakazów boskich. Szczerze i głęboko kocha swoje dzieci. Jest wobec nich troskliwy, opiekuńczy i serdeczny.

Edyp to człowiek, którego tragedią jest niewiedza, a klęską poznanie samego siebie!

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Napisz rozprawkę na temat "Edyp jako bohater tragiczny". Chodzi o postać z książki "Król Edyp" Sofoklsa

Napisz rozprawkę na temat "Edyp jako bohater tragiczny". Chodzi o postać z książki "Król Edyp" Sofoklsa...

Język polski

Edyp jako bohater tragiczny. W swoim wypracowaniu odwołaj się do treści zawartych w tragedii Sofoklesa "Król Edyp" Prosze pomóżcie !!!!!!

Edyp jako bohater tragiczny. W swoim wypracowaniu odwołaj się do treści zawartych w tragedii Sofoklesa "Król Edyp" Prosze pomóżcie !!!!!!...

Język polski

Edyp jako bohater tragiczny. Wykorzystaj cechy; -błedzenie tragiczne -ironia tragiczna -hybris -finalna katastrofa -fatum -tragizm PROSZE SZYBKO

Edyp jako bohater tragiczny. Wykorzystaj cechy; -błedzenie tragiczne -ironia tragiczna -hybris -finalna katastrofa -fatum -tragizm PROSZE SZYBKO...

Język polski

edyp jako bohater tragiczny. wyjaśnij, uzasadnij

edyp jako bohater tragiczny. wyjaśnij, uzasadnij...

Język polski

- Edyp jako bohater tragiczny.- Proszę podać i wyjaśnić charakter chociaż jednego wydarzenia, które rozpoczyna epokę renesansu.

- Edyp jako bohater tragiczny.- Proszę podać i wyjaśnić charakter chociaż jednego wydarzenia, które rozpoczyna epokę renesansu....

Język polski

Edyp jako bohater tragiczny ponoszący klęske, czy sam zasłużył na swój los ? ma być to w formie mowy retorycznej . maksymalnie na 5 min  . proszę o pomoc ..!;)

Edyp jako bohater tragiczny ponoszący klęske, czy sam zasłużył na swój los ? ma być to w formie mowy retorycznej . maksymalnie na 5 min  . proszę o pomoc ..!;)...