Broń biologiczna - referat
Broń biologiczna.
Broń B, broń, w której ładunkiem bojowym są głównie patogenne mikroorganizmy chorobotwórcze, np. wirusy, bakterie, grzyby, pierwotniaki, niekiedy zakażone owady lub gryzonie. Obecnie istnieje możliwość produkcji toksyn syntetycznych oddziałujących na cechy genetyczne organizmów. Broń biologiczna jest bronią masowej zagłady. Może znaleźć zastosowanie podczas ataku na pojedyncze osoby, oddziały wojska, a także ludność cywilną. Celem ataku biologicznego mogą być także jednorodne monokultury roślinne lub hodowle zwierząt gospodarskich (terroryzm socjoekonomiczny). Jest nazywana bronią atomową dla ubogich.
Podstawowym dokumentem mówiącym o zakazie używania broni biologiczne jest, ratyfikowany przez 125 państw-stron świata (w tym Polska), Protokół Genewski z 1925 dotyczący stosowania broni chemicznej i biologicznej (w tamtych czasach zwanej bronią bakteriologiczną) wraz z uaktualnieniami. Konwencja ta dopuszczała pierwotnie jednak produkcję, prowadzenie badań i składowanie tego typu broni - aktualnie jest to zabronione. Dopuszcza się jedynie użycie bb w przypadku wojny z państwem, które nie ratyfikowało Protokołu Genewskiego i odwetu w sytuacji ataku z użyciem broni chemicznej lub biologicznej.
W 1763 po raz pierwszy zastosowano bron biologiczna (Brytyjczycy), zakażając Indian w Nowej Szkocji zarazkami ospy prawdziwej. W latach 30. Japończycy na terenie Mandzurii prowadzili badania nad rodzajami broni biologicznej. W czasie drugiej wojny światowej, łamiąc postanowienia Protokołu Genewskiego z 1925, rozrzucili pchły zarażone dżuma wywołując epidemie tej choroby w chińskim mieście Ningbo. Niemiecka specjalna grupa Bakteriologischer Krieg prowadziła badania nad bronią biologiczna w czasie drugiej wojny światowej. Po drugiej wojnie światowej badania kontynuowały USA i ZSRR.
Metody stosowania broni B są bardzo różnorodne. Począwszy od bomb lotniczych, pocisków artyleryjskich i zrzucanych z samolotów pakietów (np. pudełka), przesyłane pocztą listy czy rozpylanie aerozolu w powietrze po kontaminację wody, żywności oraz każdą inną działalność dywersyjna.
Ważnym znaczeniem bioterroryzmu jest podłoże psychologiczne społeczeństwa. Broń B jest czynnikiem wpływającym na dezorganizację służb państwowych nawet w krajach niedomkniętych atakiem. Wywołuje to panikę wśród ludności. Biologiczny terroryzm socjoekonomiczny opiera się nie tylko na zabijaniu roślin i zwierząt hodowlanych, ale także na osłabieniu gospodarki przez wywołanie strachu przed określoną grupą produktów żywnościowych, na której produkcji skupia się dane państwo.
Broń biologiczna charakteryzuje się stosunkowo niewielkimi kosztami produkcji. Duża część drobnoustrojów potencjalnie użytecznych w tej broni wywołuje choroby wśród zwierząt (laseczka wąglika, pałeczka dżumy i in.). Ma ona niezwykłą skuteczność gdyż drobnoustroje i toksyny są w szczególny sposób preparowane (np. przez modyfikacje genetyczne), aby zwiększyć zdolności do przetrwania w środowisku, wirulencję, śmiertelność, lekooporność. Niestety słaba jest jej wykrywalność w początkowym etapie. Jako potencjalny ładunek biologiczny mogą zostać wykorzystane patogeny, które wywołują niezwykle rzadkie choroby (np. wirus ospy prawdziwej, której ostatni przypadek pojawił się w 1978). Dodatkową trudnością jest brak "zapowiedzi" zachorowań wśród ludzi opartych na raportach epidemiologicznych dotyczących zwierząt (w przypadku antropozoonoz).Broń B może być rozprzestrzeniania nietypowymi środkami (np. "listy wąglikowe"). Krótki jest też okres inkubacji.
Broń typu B można różnorodnie dzielić. Główny podział opiera się na bronie wirusowe, bakteryjne, riketsjowe, grzybiczne. Do tych pierwszych zaliczamy ebolę, której charakterystycznymi objawami są wysoka temperatura, krwawienie ze wszystkich otworów ciała oraz bóle stawów. Bronie bakteryjne to już podział bardziej rozbudowany. Wyróżniamy cholerę (silny nieżyt jelitowo - żołądkowy, odwodnienie organizmu, śmierć), dżumę (wysoka gorączka, obrzęk płuc, zgon po 2-5 dniach) i wąglika (początkowo jak zwykła infekcja, potem wymioty, bóle stawów, krwotoki). Następnie dur brzuszny (infekcja żołądka, silna gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, owrzodzenie jelit), który charakterystyczny jest dla broni typu riketsjowego. Na końcu mytoksyny czyli broń grzybiczna (zaburzenia w funkcjonowaniu układu oddechowego oraz powstawanie infekcji ropnych).
Również ze względu na znaczenie, jako środek broni biologicznej można wyróżnić 3 (rzadziej 4 grupy) oznaczone kolejno literami alfabetu. A - patogeny łatwe do utrzymania w środowisku o wysokiej zjadliwości i śmiertelności, których przydatność, jako "wojskowych" postaci została sprawdzona w przeszłości (np. laseczki i przetrwalniki wąglika). B - patogeny średnio trudne do utrzymania w środowisku o stosunkowo niskiej zjadliwości i śmiertelności (np rycyna). C - patogeny, których przydatność obecnie jest wątpliwa lub nieopłacalna (np. filowirusy , azprtek grulicy ). D (opcjonalne) - patogeny, które prawdopodobnie nigdy nie zostaną wykorzystane, jako bron biologiczna (np. wirus grypy - łatwy do rozpoznania przez epidemiczne występowanie, HIV - przez długi okres utajenia).
Głównymi oznakami użycia broni biologicznej są przede wszystkim głuche odgłosy wybuchów bomb, obecność w miejscach wybuchów kropel cieczy i dużych odłamków pocisków oraz pojawienie się nagle większej liczby gryzoni, kleszczy, insektów lub organizmów wcześniej nie spotykanych na danym terenie.
Przed zakażeniem chronią nas:
? indywidualne lub zbiorowe środki ochrony przed skażeniami(maski, odzież ochronna)
? szczepionki ochronne , antybiotyki
? rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny osobistej i otoczenia
? po wyjściu z terenu zakażonego bb (tylko po zezwoleniu władz sanitarno-epidemiologicznych) trzeba
przeprowadzić
*częściowe zabiegi sanitarne
*dezynfekcje ubioru, obuwia i innych rzeczy
? zabezpieczyć rany i zadrapania
? do czasu przeprowadzenia całkowitych zabiegów sanitarnych nie wolno jeść, pić, palić (wodę pić po 30min
zagotowaniu)
? w razie zaobserwowania jakichkolwiek zmian chorobotwórczych szybko zgłosić się do lekarza
W chwili zaskoczenia jesteśmy jednak bezradni.
Prawdopodobnie 10-12 krajów na świecie jest zaangażowanych w produkcję broni biologicznej (m.in. Irak, Iran, Izrael, Korea Północna i Południowa, Kuba i Chiny).
Bibliografia:
Chomiczewski Krzysztof, Kocik Janusz, Szkoda Marek Tomasz: Bioterroryzm. Zasady postępowania lekarskiego
Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2002
http://www.wikipedia.org/
http://www.portalwiedzy.onet.pl/
http://www.poradnikmedyczny.pl/
http://www.eszkola.pl/
KP