mama kupiła 30 dekagramów cukierków po 7, 50 zł za kilogram i 3/4 kilograma cukierków po 5,40 zł za kilogram ile kilogramów cukierków kupiła mama i ile zapłaciła ? prosze szybko i dokładne obliczenia daje naj naj !!!

mama kupiła 30 dekagramów cukierków po 7, 50 zł za kilogram i 3/4 kilograma cukierków po 5,40 zł za kilogram ile kilogramów cukierków kupiła mama i ile zapłaciła ? prosze szybko i dokładne obliczenia daje naj naj !!!
Odpowiedź

30 dag = 0,3 kg 7,5 zł  * 0,3 kg = 2,25 zł 1 i 3/4 kg = 1,75 kg 1,75 kg * 5,4 zł = 9,45 zł 1,75 kg + 0,3 kg = 2,05 kg 9,45 zł+2,25 zł = 11,70 zł Odp.: Mama kupiła  2,05 kg cukierków za łączną kwotę 11,70 zł.

Dane: 30dag cukierków --> 7,50zł za kg [latex] frac{3}{4} [/latex] --> 5,4zł za kg 1dag -- 0,01kg 30dag -- x x=30*0,01 = 0,3kg -> tyle kg cukierków kupiła 0,3*7,5 = 2,25zł -> tyle za 0,3kg zapłaciła [latex] frac{3}{4} [/latex] * 5,40 = 4,05zł -> tyle zapłaciła za [latex] frac{3}{4} [/latex] Ile kg kupiła razem? 0,3kg+ [latex] frac{3}{4} [/latex] = 0,225kg Ile zapłaciła razem ? 2,25zł+4,05zł=6,30zł

Dodaj swoją odpowiedź