Czy Śląsk jest pustynią kulturalną?
1. Czy Śląsk jest pustynią kulturalną?
Pustynia jest to obszar pozbawiony widocznych przejawów życia lub o nikłej, braku zaludnienia ze względu na niskie temperatury oraz brak wód użytkowych; teren nie zamieszkany, bezludny, dziki; miejsce ciche, odludne; pustkowie, pustka.
Śląsk jest i nie pustynią kulturalną. Biorąc pod uwagę Śląsk jako obszar o sytacji gospodarczo-politycznym to z całą pewnościa Śląsk „powoli” staję się pustynią. Według Andrzej Przymeński, który określa bezdomność jako sytuację osób, które w danym czasie nie posiadają i własnym staraniem nie mogą zapewnić sobie takiego schronienia, które mogłyby uważać za swoje i które spełniałoby minimalne warunki pozwalające uznać je za pomieszczenie mieszkalne. Bezdomność jest przede wszystkim zjawiskiem społecznym, nie poddającym się opisowi w kategoriach czysto prawniczych. Z tym wiążę się bezrobocie w naszym kraju, a przede wszystkim na Śląsku. Bezrobociem nazywamy zjawisko braku pracy zarobkowej dla osób zdolnych do pracy i jej poszukujących.
Bezpośrednią przyczyną bezrobocia jest z reguły niewystarczająca liczba wolnych miejsc pracy dla ubiegających się o nie. Przyczynami mogą być również: wadliwa organizacja rynku pracy, brak odpowiednich kwalifikacji bezrobotnych, trudności mieszkaniowe uniemożliwiające przesuwanie nadwyżek siły roboczej do ośrodków wykazujących jej niedobór, oferowanie zbyt niskich stawek płac (np. w porównaniu z zasiłkiem dla bezrobotnych). Metody walki z bezrobociem, które stanowi ogromny problem zarówno gospodarczy, co społeczny, są różne w zależności od stopnia rozwinięcia kraju. Przyczynami bezrobocia na Śląsku jest to iż wiele miejsc pracy zostało zamknięte czy zlikwidowane. Przykładem takim mogą być: Huta Kościuszki, Kopalnia Barbara bądź Zakłady Azotowe znajdujące się w Chorzowie. Zakłady zostały zlikwidowane takich oto przyczyn, iż za drogi był surowiec, koniunktura stali czy ze względu na ochronę środowiska. Dlatego dużo osób zostało bez pracy, a musiały utrzymać rodzinę, dzieci. Z tym wiążę się bezdomność. Wielu Ślązaków załamało się po zamknięciu miejsc pracy, dzięki którym kiedyś mogli żyć czy spłacać mieszkanie.
Jednakże biorąc pod uwagę Śląsk jako miejsce o sytuacji historyczno-kulturowej to nie można nazywać iż jest pustynią kulturalną. Śląsk to miejsce mające jedna z najbardziej burzliwych historii w naszym kraju. Tutejszą ludność próbowano wynarodowić a język polski wymazać z pamięci ludzi. Przez 123 lata jednak Niemcom nie udało się to przedsięwzięcie. Gdy wybuchła II wojna światowa w 1936r. sytuacja ekonomiczna Śląska nie zmieniła się drastycznie. Wprost przeciwnie, przemysł wzmógł intensywność pracy pod naciskiem niemieckich okupantów, którzy potrzebowali środków do prowadzenia wojny.
W porównaniu do innych miast w Polsce Świętochłowice czy inne miasto na Śląsku nie ucierpiało tak bardzo jak na przykład Warszawa czy aglomeracje nadmorskie. Do dzisiaj na Śląsku obchodzone są dni patronackie, tak jak „Dzień Chorzowa”, którego patronem jest św. Florian. Zachowane są także tradycje rodzinne czy tradycja języka, czyli gwara, jaką posługują się nasi dziadkowie. Dobrze rozwija się sieć teatrów, oper, operetek, filharmonii czy przedsiębiorstw estradowych na przykład takie jak: Śląski Teatr Tańca w Bytomiu, Teatr Rozrywki w Chorzowie, Opera Śląska w Bytomiu, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego czy Filharmonia Śląska w Katowicach.