Kto ma racje w tragedii pt."Antygona"

Lektura pt. ?? Antygona ,, została napisana przez Sofoklesa , który urodził się w 496r. p.n.e. w mieście, Kolonom .
Tragedia pt. ,,Antygona? mówi nam że cały ród Labdakibów był przeklęty .
W czasie tragedii synowie Edypa , Polinejkes i Eteokles już są nieżywi . Cała tragedia odbywa się przez nich samych , a dokładnie przez to że obaj bracia zginęli. Jeden z braci zginął jako zdrajca ojczyzny a drugi jako bohater. Ich siostra Antygona, chce pochować swoich braci, uważa że każda istota ludzka zasługuje na godne pochowanie, lecz władca Teb , Kreon ma na to inne zdanie, uważa że zdrajca nie może być pochowany. Rozkazuje aby pozostawić ciało Polinejka bez pochówku .
Antygona nie zwraca uwagi na rozkaz i robi jemu pochówek (zasypuje brata ziemią).
Zostaje złapana i uwięziona w lochach, gdzie popełnia samobójstwo.
Kto miał racje w tragedii , Antygona czy Kreon ?
Moim zdaniem racje w tragedii Sofoklesa miała Antygona .
Argumentami potwierdzającymi że Antygona miała racje jest to że Polinejk był jej bratem, kochała go i nie zgadzała się z tym co mówił Kreon ,że jej brat jest zdrajcą .
Następnym argumentem potwierdzającym racje Antygony jest to że nie zgadzała się z tym co uważał Kreon czyli że prawa ziemskie są ważniejsze od boskich , ona sama myślała inaczej .
Kolejną sprawą którą teraz omówię będzie to że Antygona walczyła w obronie godności i wolności, w tym przypadku o swojego brata, który dla niej nie był zdrajcą .
Podsumowując Antygona walczyła o słuszność sprawy czyli o godność. Moim zdaniem zrobiła dobrze nawet przepłacając to życiem .
W dzisiejszych czasach byśmy tak nie postąpili, nie ważne czy ktoś umarł z godnością czy też nie, niema to najmniejszego znaczenia, człowiek umarł i czy był zabójcą (złym człowiekiem) ma prawo się zmienić już tam w innym świecie , my tego nie osądzamy. Dlaczego gdy ktoś umiera jako zła czy gorsza osoba od innych nie może zostać pochowana , my nie możemy powiedzieć ,,on był zły niech teraz cierpi za swoje błędy to już osądzi bóg??. Co ma powiedzieć matka, przecież kochała swojego syna, nawet jeśli był zabójcą ,był to jej syn. Będzie chciała zawsze pochować jego ciało.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Antygona czy Kreon? Kto miał racje?

Napisalem te prace by rozwieść się na temat kto miał racje w tragedii Sofoklesa pt. „Antygona” bohaterka tytulowa czy władca Teb- Kreon.
Uważam więc ze ciezko jest ocenic które z nich ma racje ponieważ każde reprezentuje dwa inne...

Język polski

Kto ma rację - Antygona czy Kreon ?

Dysonans pomiedzy wewnętrznymi nakazami a racjami społecznymi jest odwiecznym żródłem konfliktów, w jakie uwikłani są ludzie. Problem ten juz od czasów tragedii greckiej stanowił często wykorzystywane żródło informacji literackiej.

Język polski

Racje Kreona a racje Antygony? - rozprawka

W tragedii antycznej ?Antygona?, Sofokles stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy ważniejsze dla człowieka są prawa boskie, czy też prawa ludzkie. Zatem, kto ma racje? Czy Kreon ? władca Teb, stojący na stanowisku, że dobro państwa j...

Język polski

Kto miał rację- Antygona czy Kreon?

W tragedii autorstwa Sofoklesa pt. Antygona ścierają dwie różne, ale jednakowo ważne racje. Antygona, siostra Polinejkesa, uważa prawa boskie i moralne za najważniejsze. Natomiast władca Teb, Kreon za najważniejsze uważa kodeksy ustanowion...

Język polski

Dwie racje w "Antygonie" Sofoklesa.

Każdy człowiek pragnie być wolny, móc samemu decydować o swoim życiu, postępować według własnej woli i własnego uznania. Niestety nie jest to zawsze możliwe. Na świecie powstało wiele praw i nakazów, które ściśle określają, co mo...