Kontynenty i Oceany

* Kulę ziemską można podzielić na :
- półkulę lądową
- półkulę morską

lub na:
- wscodnią
- zachodnią

jest jeszcze jeden sposób:
- półkula północna
- półkula południowa


Na półkuli północnej przeważają kontynenty, a napołudniowej zaś oceany.
Kontynenty: Europa, Azja, Afryka, Ameryka Pn, Ameryka Pd, Australia i Antarktyda.Kontynenty odzielają od siebie cztery oceany: Atlantycki, Spokojny. Indyjski i najmniejszy z nich Arktyczny którego powierzchnia to "tylko" 15 mln km

CIEKAWOSTKA

Koła olimpijski symbolizują pięć kontynętów:
niebieski- Europa
żółte- Azja
czerwone- obie Ameryki
czarne- Afryka
zielone- Australia


Powierznie oceanów i lądów:

Afryka- 30,316 mln km²
Antarkyda- 14 mln km²
Eurazja- 54,9 mln km² ( Europa- 10,5 mln km², Azja- 44 mln km²)
Australia- 7,7 mln km²
Ameryka Pn- 24,2 mln km²
Ameryka Pd- 17,8 mln km²


rogmanek12

Dodaj swoją odpowiedź
Przyroda

Zad.1. Na podstawie mapy fizycznej świata odpowiedz, jakie kontynenty i oceany zostały opisane. 1. Kontynent, który jest oblewany od północy przez Ocean Spokojny, Atlantycki i Indyjski. 2. Kontynent, który jest otoczony od północy Morzem Karaibskim, od

Zad.1. Na podstawie mapy fizycznej świata odpowiedz, jakie kontynenty i oceany zostały opisane. 1. Kontynent, który jest oblewany od północy przez Ocean Spokojny, Atlantycki i Indyjski. 2. Kontynent, który jest otoczony od północy Morzem K...

Geografia

Korzystając z mapy świata, wypisz obszary (kontynenty i oceany), przez które przebiega: - równik, - południk 0 stopni, - południk 100 stopni E. Na jakich półkulach leży Antarktyda, Eurpa, Australia, Ameryka Płn?

Korzystając z mapy świata, wypisz obszary (kontynenty i oceany), przez które przebiega: - równik, - południk 0 stopni, - południk 100 stopni E. Na jakich półkulach leży Antarktyda, Eurpa, Australia, Ameryka Płn?...

Geografia

W kolejności od największego do najmniejszego napisz wszystkie kontynenty oraz oceany

W kolejności od największego do najmniejszego napisz wszystkie kontynenty oraz oceany...

Biologia

Kontynenty i Oceany

* Kulę ziemską można podzielić na :
- półkulę lądową
- półkulę morską

lub na:
- wscodnią
- zachodnią

jest jeszcze jeden sposób:
- półkula północna
- półkula południowa

Geografia

1.Kanał Panamski jakie łączy oceany i jakie oddziela kontynenty? 2.Kanał Sueski jakie łączy oceany i jakie oddziela kontynenty? 3.najdłuższą rzeką jest...? 4.Rzeka o największym dorzeczu to...? 5.Najgłębsze jezioro nosi nazwę...? Proszę to na już daje naj

1.Kanał Panamski jakie łączy oceany i jakie oddziela kontynenty? 2.Kanał Sueski jakie łączy oceany i jakie oddziela kontynenty? 3.najdłuższą rzeką jest...? 4.Rzeka o największym dorzeczu to...? 5.Najgłębsze jezioro nosi nazwę...? Prosz...

Biologia

opisz kontynenty  KONTYNENTY 1Ameryka Północna 2Ameryna  Południowa  3Europa 4Antarktyda 5Australia PYTANIA leży na półkulach? otaczają ją oceany? najdłóższe rzeki? największe jeziora? największe pasmo górskie? największe szczyty? i to ma wyglondać tak 

opisz kontynenty  KONTYNENTY 1Ameryka Północna 2Ameryna  Południowa  3Europa 4Antarktyda 5Australia PYTANIA leży na półkulach? otaczają ją oceany? najdłóższe rzeki? największe jeziora? największe pasmo górskie? największe szczyty?...