Kontynenty i Oceany

* Kulę ziemską można podzielić na :
- półkulę lądową
- półkulę morską

lub na:
- wscodnią
- zachodnią

jest jeszcze jeden sposób:
- półkula północna
- półkula południowa


Na półkuli północnej przeważają kontynenty, a napołudniowej zaś oceany.
Kontynenty: Europa, Azja, Afryka, Ameryka Pn, Ameryka Pd, Australia i Antarktyda.Kontynenty odzielają od siebie cztery oceany: Atlantycki, Spokojny. Indyjski i najmniejszy z nich Arktyczny którego powierzchnia to "tylko" 15 mln km

CIEKAWOSTKA

Koła olimpijski symbolizują pięć kontynętów:
niebieski- Europa
żółte- Azja
czerwone- obie Ameryki
czarne- Afryka
zielone- Australia


Powierznie oceanów i lądów:

Afryka- 30,316 mln km²
Antarkyda- 14 mln km²
Eurazja- 54,9 mln km² ( Europa- 10,5 mln km², Azja- 44 mln km²)
Australia- 7,7 mln km²
Ameryka Pn- 24,2 mln km²
Ameryka Pd- 17,8 mln km²


rogmanek12

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Hejjjjjjjja jak mam napisac kontynenty i oceany to trzeba napisac kontynety a do nich oceany czy wszystko oddzielnie? pomuzcie dam naj odpowiedzcie

Hejjjjjjjja jak mam napisac kontynenty i oceany to trzeba napisac kontynety a do nich oceany czy wszystko oddzielnie? pomuzcie dam naj odpowiedzcie...

Geografia

Hejjjjjjjj a jak mam napisac kontynenty i oceany to trzeba napisac kontynety a do nich oceany czy wszystko oddzielnie?  pomuzcie dam naj odpowiedzcie

Hejjjjjjjj a jak mam napisac kontynenty i oceany to trzeba napisac kontynety a do nich oceany czy wszystko oddzielnie?  pomuzcie dam naj odpowiedzcie...

Biologia

Temat Kontynenty i oceany ćw klasa 6 str 52 1 zadanie Oglądając kulę ziemską z różnych stron,rozpoznaj wskazane na niej kontynenty i wpisz ich nazwy w wyznaczonych miejscach.Proszę pomóżcie mam na jutro !!

Temat Kontynenty i oceany ćw klasa 6 str 52 1 zadanie Oglądając kulę ziemską z różnych stron,rozpoznaj wskazane na niej kontynenty i wpisz ich nazwy w wyznaczonych miejscach.Proszę pomóżcie mam na jutro !!...

Przyroda

Zad.1. Na podstawie mapy fizycznej świata odpowiedz, jakie kontynenty i oceany zostały opisane. 1. Kontynent, który jest oblewany od północy przez Ocean Spokojny, Atlantycki i Indyjski. 2. Kontynent, który jest otoczony od północy Morzem Karaibskim, od

Zad.1. Na podstawie mapy fizycznej świata odpowiedz, jakie kontynenty i oceany zostały opisane. 1. Kontynent, który jest oblewany od północy przez Ocean Spokojny, Atlantycki i Indyjski. 2. Kontynent, który jest otoczony od północy Morzem K...

Geografia

Wypisz kontynenty i oceany oraz ich powierzchnie w km kwadratowych

Wypisz kontynenty i oceany oraz ich powierzchnie w km kwadratowych...

Język polski

a jakie są kontynenty i oceany bo mam takie zadanie pomooooooooooooocy

a jakie są kontynenty i oceany bo mam takie zadanie pomooooooooooooocy...