Streszczenie "Dwunastu prac Herkulesa" Agathy Christie.

1.LEW Z NEMEI
Sprawa dotyczyła zaginionego pekińczyka (psa). Do Herkulesa Poirot przyszedł Joseph Hoggin. Chodziło to że pani do towarzystwa(panna Carnaby) żony Hoggina wyszła z psem(nazywał się Shan Tung) na spacer. Zobaczyła dziecko w wózku i zaczęła się nim zachwycać. Zagadała do opiekunki dziecka i potem spojrzała że psa nie ma, przecięto smycz. Pani Hoggin dostała list w którym było że jeżli nie zapłaci 200 funtów i powiadomi o tym policje albo oznaczy kasę to psu obetną uszy i ogon, a więc zapłaciła. Sytuacja powtórzyła się kilka razy(m.in. u pani Samuelson i jej damy do towarzystwa Panny Keble). Herkules poszedł pod adres na który miały być przysłane pieniądze, czyli do pensjonatu. Okazało się że porwania psów były zawsze w tym samym miejscu i w tym samym dniu (w czwartek). Psy porywała Amy Carnaby(nie miała kasy, miała siostre kaleke Emily). W trakcie rozmowy przecięła smycz i zabrała pekińczyka a wojego tak wytresowała żeby sam wracał do domu. Potem mówiły o ucieczce psa gościówie z którą gadały i potem były te listy z szantażem (porwały tak około 16 psów). Oddały kase Poirotowi a on nie powiedziała Hogginowi kto porywał psy. Herkules dał Amy Carnaby 200 funtów.
2. HYDRA LERNEJSKA
Sprawa dotyczyła otrucia żony doktora Charlesa Oldfielda. Wszyscy plotkowali na temat, że ten doktor otruł żone bo jej nie kochał(to była prawda) i chciał się ożenić z Jean Moncrieffe. Poirot powiedział że przysłało go Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Zrobił wywiad środowiskowy. Były dwie siostry, które opiekowały się panią Oldfield, siostra Harrison i Beatrice King. Gadał z siostrą Harrison i zaproponował ekshumacje zwłok ona była zszokowana jego pomysłem i usprawiedliwiła swój sprzeciw plotkowaniem sąsiadów. Okazało się że panią Oldfield otruła siostra Harrison arszenikiem, a Poirotowi powiedziała że to Moncriffe. Powiedziała, że Jean kłóciła się z Oldfieldem, bo chciała z nim być. Później Poirot kazał ją śledzić swojemu słudze Georgesowi. Wtedy wyszło że siostra Harrison zabiła Oldfieldową bo podkochiwała się w doktorze, a zrzuciła potem winę na Moncrieffe bo wiedziała że oni będą razem i chciała to popsuć.
3.ŁANIA KERYNEJSKA
Sprawa dotyczy odnalezienia Nity Valetty. Do Poirota przyszedł mechanik- Ted Williamson i powiedział że zakochał się w pewnej dziewczynie ona w nim prawdopodobnie też i spotkali się raz a potem umówili a dziewczyna nie przyszła. Chłopak dostał adres jej zamieszkania od jakiejś służącej, która ją zastąpiła. Poirot latał po różnych krajach i w końcu okazało się że dziewczyna nie żyje. Później Herkules znalazł jej paniom i pogadał z nią była ona niesamowitą tancerką Rosyjską- Katrina Samousheka. Okazało się że ta tancerka podawała się za swoją włoską nie żyjącą służąca Juanita (Nita). Katrina wyjechała do Szwajcarii. Tam przyjechała do niej Poirot wyjaśnił z nią wszystko i zachęcił do spotykania się z mechanikiem.
4.DZIK Z ERYMANTU
(W tej historii Poirot podawał się za Poiriera)
Herkules po trzeciej pracy został w Szwajcarii chcąc zwiedzić okolice bo nigdy tam nie był. Wsiadł do kolejki i od razu podszedł do niego konduktor i sprawdził mu bilet, a następnie włożył mu go do kieszeni razem z jakąś wiadomościa. Poirot przeczytał tę wiadomość i dotyczyła ona sprawy, która jest teraz na pierwszych stronach gazet. Chodzi o zabójce Marrascauda. Ma się spotkać ze swoją bandą w hotelu, w Rocher Neiges. List ten był on jego starego przyjaciela Lementeuil. Gdy Poirot się tam tylko dostał od razu zaczął poznawać ludzi, a że było ich niewielu łatwiej mu było szukać. Obsługiwał go głównie kelner Gustav. Oznajmił mu że nazywa się Drouet i jest inspektorem policji. Razem z nim Poirot obserwował ludzi i zastanawiał si
ę któż może być przestępcą. Następnego dnia wieczorem Herkules zaczął rozmawiać z personelem hotelu i okazało się że przed Gustavem kelnerem był niejaki Robert. Był on beznadziejnym kelnerem więc go zwolniono i wyjechał. W nocy do pokoju detektywa wtargnęli trzej mężczyźni. Chcieli go pociąć brzytwą ale uratował go Schwartz- Amerykanin który był bardzo towarzyski i z którym Poirot już wcześniej rozmawiał. Wkroczył on z bronią do pokoju Herkulesa i strzelił tak, że jednemu z mężczyzn kola przeleciała koło ucha. Wepchnęli ich do szafy. Okazało się że bandyci wcześniej napadli Gustava i pocieli mu twarz. Pobiegli do inspektora sprawdzić jak się ma i gdy wyszli z pokoju zobaczyli krwawe ślady stóp. Zaczęli iść ich tropem i trafili do zakniętego skrzydła hotelu. Znaleźli tam w jednym z pokoi zabitego Roberta i przyczepioną do niego karteczkę „Marrascaud nie będzie więcej zabijał ani oszukiwał przyjaciół”. Razem z doktorem Lutzem i Shwartzem wysnuli hipotezę dlaczego go zabili. Kilka dni później przed hotelem zjawił się Lemententeuil, komisarz policji. Okazało się że Gustav był Marrascaudem, a prawdziwym komisarzem policji był kelner Robert Drouet. Doktor Lutz miał przyjechać tam i zrobić operacje plastyczną Marrascaudowi. Wtedy kiedy Gustav był pocięty tak naprawdę robiono mu operację plastyczną a ludzie przestępcy mieli go uciszyć ale przeszkodził im Schwartz.
5. STAJNIE AUGIASZA
Do Poirota przychodzi sir George Conway i Edward Ferrier. Proszą o pomoc, bo ich poprzednik John Hammet był oszustem i przez to że gazeta „X-ray news” chce dać na to dowody i podać to do wiadomości publicznej może to zaszkodzić obecnym politykom. Poirot wymyśla plan. Odwiedza redaktora gazety proponuje łapówke mu ale jej nie daje. Poprosił innego redaktora innej gazety aby mu pomógł. Znaleźli kobietę podobną do Dagmar Ferrier i prosi ją o to aby została dublerką znanej aktorki. Kobieta zgadza się i jeździ po różnych krajach i robi sobie zdjęcia u boku mężczyzny. Potem poszli do sądu. Wygrali i dostali odszkodowanie potem Ferrier dowiedział się o roli żony w tym wszystkim.
6.PTAKI STYMFALIJSKIE
Pewien polityk Harold Waring pojechał do Słowacji aby odpocząć od wszystkiego. Jego kariera polityczna zapowiadała się pomyślnie. Nie miał on żony ani dzieci. W ośrodku w Słowacji poznał dwie kobiety z którymi się zaprzyjaźnił, nazywały się Elsie i Rice Clanton. Pewnego dnia Waring zobaczył dwie kobiety bardzo brzydkie i trochę przerażające. Myślał o nich jako o zwiastunach zła. Okazało się że to Polki. Elsie i Harold oceniali je po wyglądzie, natomiast matka Elsie- pani Rice upominała ich. Waring nie znał języków obcych. Jego ojczystym językiem był angielski, lecz na Słowacji bardzo przydatny był niemiecki czy słowacki. Wiec jeżeli cos chciał zamówić albo coś to pani Rice pomagała mu. Pewnego dnia spotkał Elsie płaczącą w lesie okazało się że jej mąż- Philip maltretuje
ją i jest o nią bardzo zazdrosny. Chwilę porozmawiali i postanowili wrócić do domu. W powrotnej drodze zobaczyli owe brzydkie polki. W nocy do Elsie przyjechał Philip, bo jakaś kobieta do niego zadzwoniła i powiedziała mu że go zdradza z Haroldem (była to oczywiście jedna z polek).Elsie bała się go i poszła do Waringa aby ją schował jednak nie zdążył bo do pokoju wszedł Philip. Elsie wybiegła z pokoju Harolda i pobiegła do swojego a za nią pobiegł Philip. Za nimi pobiegł Waring i ruszył z kluczem francuskim na żonę. W obronie Clayton rzuciła w niego przyciskiem do papieru. Mąż Elsie osunął się na ziemię i leżał nieprzytomny. Elsie wygoniła Harolda z pokoju i została z nieprzytomnym Claytonem. Później Waringa odwiedziła pani Rice i powiedziała mu że Philip nie żyje. Następnego dnia razem z Elsie i panią Rice wymyślili co zrobić aby ukryć zabójstwo Claytona. Kazała Haroldowi Wysłać telegraf po pieniądze. Pani Rice napisała mu listę osób do przekupienia. Kiedy zaczęli świętować udany plan podeszły do nich polki i zaczęły ich szantażować że wszystko słyszały. Waring spacerował przy jeziorze i spotkał tam Poirota. Nie wiedząc kim on jest wytłumaczył mu co się wydarzyło. Herkules następnego dnia wytłumaczył mu co się naprawdę stało okazało się że Elsie i pani Rice były oszustkami i chciały wydobyć od Harolda pieniądze, a te stare polki chciały tylko się zaprzyjaźnić tylko pani Rice źle tłumaczyła co do nich mówiły. Po całym tym wydarzeniu Harold Waring postanowił nauczyć się dobrze obcego języka europejskiego.
7.BYK KRETEŃSKI
DO Poirota przychodzi Diana Maberly i mówi mu że była zaręczona z Hugh Chandlerem, ale nagle zerwał zaręczyny, ponieważ stwierdził, że jest chory psychicznie. Okazało się że ta choroba psychiczna objawia się co jedno lub dwa pokolenia. Poirot odwiedził posiadłość Chadlerów i zaczął rozmawiać po kolei z półkownikiem Georgem Frobisherem- przyjacielem rodziny, Charlesem Chadlerem- ojcem Hugh Chadlera. Charles opowiedział Poirotowi o śmierci swojej żony. Utonąła ona na środku zatoki, w łodzi był przeciek i wywróciła się do góry nogami. Herkules zaczął rozmowę z Hugh Chandlerem. Prosi Poirota aby przekonał Dianę, żeby ułożyła sobie życie ze Stevenem Grahamem. Hugh opowiada Poirotowi jak objawia się jego choroba. Ma dziwne sny, halucynacje. Czasem się budzi cały we krwi i z nożem
w ręku, a potem okazuje się że zabił jakieś zwierze(m. In papugę, kota stado owiec). Młody Chandler cały swój majątek spisał Dianie w testamencie. Poirot zastanawia się co może być przyczyną obłędu. Młody Chandler sugeruje Poirotowi, że ma zamiar popełnić samobójstwo. Poirot prosi Dianę aby przenocowali w posiadłości Chandlerów. Herkules obawia się że w tej posiadłości może dojść do morderstwa. Poirot wszedł do pokoju Hugh i wziął trochę kremu do golenia. Potem generał Chandler zabrał go do biblioteki i wytłumaczył mu że nie chce aby nocował w jego posiadłości. W koścu Charles się zgadza ale prosi aby nie nocował w jego posiadłości Diana bo Hugh ją kocha i będzie się męczyć jeżeli ją zabije. Herkules musiał wrócić aby zabrać parę rzeczy z domu. Po drodze poprosił Dianę aby aby wstąpili do apteki po szczoteczkę do zębów. Diana zrozumiała że Poirot coś zbyt długo nie wraca z apteki. Diana się domyśliła że Herkules poszedł do posiadłości i pojechała tam. Diana przeocowała w posiadłości ale w środku nocy ktoś się dobijał do jej drzwi. Rano pod drzwiami do jej pokoju spał Hugh z nożem w ręku i plamami krwi kota. Chandler obudził się i zaczął się zastanawiać co się stało. Gdy usłyszał co się stało stwierdził że pójdzie zapolować na królika. Hugh chciał popełnić samobójstwo w magazynie na broń ale Poirot go powstrzymał i zaczął tłumaczyć po kolei co się stało. Okazało się że pułkownik Frobisher jest jego ojcem, Charles Chandler utopił jego matkę, do kremu do golenia dodawał wilczej jagody przez co mu wyskakiwała wysypka, miał halucynacje i suchość w gardle. Gdy to wszystko wyszło na jaw Charles popełnił samobójstwo.
8.KLACZE DIOMEDESA
Sprawa ta dotyczyła rozprowadzania narkotyków. Do Herkulesa Poirot zadzwonił doktor Michael Stoddart. Otóż pewna kobieta nazywająca się Patience Grece wyprawiła przyjęcie. Na którym były narkotyki i alkohol. Pokłóciła się ona ze swoim przyjacielem( Tonym Hawkerem okazuje się później że on spotyka się z Sheilą) i gdy wyszedł na zewnątrz strzeliła lecz chybiła i trfiła w jakiegoś włóczęgę. Przekupili go więc nie wzywano policji. Grece dostała ataku histerii a inna młoda dziewczyna- Sheil Grant zemdlała.(W Grant się ten doktorek zakochał) Poirot rozmawia z Sheil i mówi ona że narkotyki przyniósł przyjaciel Grece, ale nie jest tego pewna. Herkules Poirot poszedł do lady Carmichael- plotkary, aby dowiedzieć się o rodzinie Grant. Następnie udał się do tejże rodziny i zaczął rozm
awiać z Generałem Grantem był on chory na podagrę. Miał on cztery córki. Poirot zaczął z nim spokojnie rozmawiać i w między czasie skierował rozmowę na narkotyki. Prosi go jednak żrby nie robił awantury córce i poczekał cierpliwie. Następnie poszedł do Pani Larkin na przyjęcie. Herkulesa zagadnęła Pam Grant, siostra Sheili. Poirot zaczął mówić w towarzystwie Pam i Sheli Grant o negatywnych skutkach zażywania narkotyków. Okazało się że w manierce Tonego Hawkera była kokaina. Okazało się że Grant nie ma córek, on tylko dawał im narkotyki do rozprowadzania ich. Jednak one podawały się za jego córki. Generał udawał że ma Podagre. Okazało się że Tony był ofiarą narkotyków generała Granta.
9. PAS HIPOLITY
Sprawa dotyczyła zaginionego obrazu Rubensa (malarza). Aleksander Simpson klient Herkulesa wiedział, że płótno ukradła międzynarodowa szajka przestępców z polecenia pewnego milionera. Rola Poirota polegała na niepozwolenia dostarczenia tego obrazu do milionera. W między czasie okazało się że jest druga sprawa zaginionej dziewczynki (Winnie King). Jechała ona do Paryża aby wstąpić do specjalnej szkoły artystycznej. Nagle w pociągu zniknęła, ostatni raz ją widziano jak weszła do toalety. Potem okazało się że dziewczynkę znaleziono. Poirot poszedł do panny Pope. Dziewczyna podszywająca się pod Winnie idzie do łazienki wychodzi stamtąd jako „niezła sztuka”. Okazuje się że Winnie porwano w drodze do Londynu. Potem wychodzi z toalety jako żona jakiegoś pasażera. Prawdziwa Winnie jest przewieziona przez kanał, a potem wrzucają ją do samochodu na poboczu szosy, a że był pod wpływem skopolaminy nic nie pamięta. W bagażu Winnie przestępcy chcieli coś przemycić z Anglii do Francji. Potem posyłają po bagaż kogoś z prefektury. Herkules zdejmuje ze ściany obraz i wyciera go pokazuje się obraz pt. „Pas Hipolity”. Okazało się że milionerką która miała dostać obraz była właśnie pani Pope.
10. STADO GERYONA
Do Poirota przychodzi Amy Canaby i mówi że ma dużo myśli przestępczych z powodu nudy. Następnie napomina o swojej przyjaciółce Emily Clegg, która prawdopodobnie wstąpiła do sekty. Poirot doradza jej aby ona też dołączyła do niej i aby łatwiej było sprawdzić czy doktor Anderson jest oszustem. Amy przystępuje do Stada Pasterza za pomocą Sakramentu krwi. Poirot pyta o pana Cola okazuje się że jest tam taki człowiek tylko jest dziwny i ma widzenia nienormalne. Potem Carnaby spotyka się z Herkulesem w herbaciarni. Poirot wypytuje ją a następnie Amy twierdzi że już mu nie pomoże i wybiega stamtąd.(okazało się potem, że widziała znajomego ze zgromadzenia) Potem jest na festiwalu jesiennym i szykuje się na nakłucie igłą ale wtedy wyskakuje pan Cole i aresztuje doktora Andersona. Okazuje się że doktor wstrzykiwał haszysz podczas Sakramentu krwi przy przystąpieniu do bractwa. A przy późniejszych nakłuciach wstrzykuje bakterie np. gruźlicę tym którzy byli na to chorzy przez to ludzie umierali zostawiając spadek kościołowi.
11. JABŁKO HESPERYD
Do Herkulesa Poirot przychodzi Emery Power i prosi o odnalezienie szczerozłotego kielicha pochodzącego z Renesansu. Był on na licytacji i zapłacił za niego 30 000 funtów potem w noc przed przekazaniem go Powerowi ktoś go skradł. Ukradli je Dubay, Riccovetti i Casey. Dwóch pierwszych zamknęli a trzeci spadł z 5 piętra i umarł. Poirot zaczął badać rodzine Caseya. Okazało się że ma syna, który jest w więzieniu i córkę zakonnice. Stwierdził że jedno z nich ukrywa kielich syn nie mógł więc to musiała być córka. Okazało się, że córka ni żyje. Poirot poszedł do bar w hotelu i zaczął z nim rozmawiać jakiś Atlas (tak się nazywał bóg grecki który trzymał ciężar nieba na swych barkach) Herkules uznał to za omen. Kazał Atlasowi ukraść z kościoła kielich, bo wiedział że jest tam na pewno. Oddał kielich Powerowi ale poprosił go aby oddał go tamtemu zakonowi. W końcu się zgodził.
12. POJMANIE CERBERA
Był na peronie i wychodząc spotkał starą przyjaciółkę hrabinę Verę Rossakoff. Umówili się w „Piekle”. Spotkał tam poza hrabiną Doktor Alice Cunningham, która była narzeczoną syna hrabiny Nikiego. W pewnym momencie zobaczył pewnego detektywa, którego znał. Dowiedział się że klub rozprowadza narkotyki za kamienie szlachetne a policja nie mogła znaleźć na to dowodów. Rozmawiał potem z Rossakoff i zobaczył jak dobrze oswoili tam psa Dudu, który był bardzo potężny. Policja zaplanowała akcje. W czwartek wieczorem wdrożyli ją w życie. Poirot za pomocą pewnego człowieka wyprowadził psa z klubu. Okazało się że klejnoty podrzucono profesorowi. Zaprosił hrabinę do siebie i pokazał jej psa wyjaśnił że Alice wkładała psu do buzi paczkę z narkotykami a potem wyjmowała ja w razie potrzeby.
W ostatnim rozdziale panna Lemon jego sekretarka podejrzewa go o zakochanie się w hrabinie.

Dodaj swoją odpowiedź