Spichrze – symbol Bydgoszczy.

Bydgoszcz posiada bogatą historię i wiele pięknych zabytków. Niektóre z nich, nadają miastu niepowtarzalny urok. Mam na myśli spichrze, pozostałość z czasów pruskich, które stały się symbolem Bydgoszczy.
Spichrze nad Brdą przy ulicy Grodzkiej 7 – 11 stanowią niewielką pozostałość licznych podobnych starych magazynów zbożowych, rozmieszczonych dawniej, już prawdopodobnie od XIV w., po obu stronach Brdy. Do dnia dzisiejszego zachowały się trzy obiekty.

Najstarszy wiekiem jest najniższy spichrz barokowy, pochodzący być może jeszcze z XVII w. (istniał już w r. 1727). Dwa pozostałe zbudowane zostały na przełomie w. XVIII i XIX.

Po gwałtownym pożarze w roku 1960, w którym dwa dalsze spichrze o konstrukcji szkieletowo-drewnianej spłonęły doszczętnie, zachowane obiekty gruntownie odnowiono i przebudowano, przystosowując je do celów kulturalnych (1964). W dwóch większych mieszczą się działy: archeologiczny i historyczny Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego.


Biały Spichrz”

Mówiąc o spichrzach nie należy zapominać o jeszcze jednej, niekiedy zaniedbywanej przez turystów atrakcji miasta. Mianowicie o drewnianym XVIII-wiecznym budynku usytuowanym na Wyspie Młyńskiej. Jest to tak zwany „Biały Spichrz”.

Wykonany został w konstrukcji szkieletowej z wypełnieniami tynkowanymi. Posiada trzy kondygnacje (trzecia w poddaszu) oraz okna z okiennicami. Drzwi wejściowe - klepkowe. Dach dwuspadowy.
Obecnie wykorzystywany jest do ekspozycji rzemiosła przez Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego.

Ciekawostka:

Wiele lat temu, na terenie gdzie obecnie znajdują się spichrze, stał zamek. Przypuszcza się, że wzniesiono go ok. 1350 dla Kazimierza Wielkiego, w obrębie wałów pierwotnego grodu kasztelańskiego. Zburzony został podczas wojen szwedzkich, w 1657. W 1879 zbudowano na tym terenie spichrze.

Dodaj swoją odpowiedź