Opis morza Bałtyckiego

Morze Bałtyckie ze wszystkich stron otoczone jest lądem, dlatego nazwane zostało morzem wewnątrz-kontynentalnym. jest ono częścią oceanu Atlantyckiego. Z morzem północnym łączą się 3 cieśniny: Sund, Mały Bełt i Wielki Bełt. W południowej części Morza Bałtyckiego położona jest jedyna w całości polska wyspa- Wolin. Do Polski należy także fragment wyspy Uznam. Na wybrzeżu znajdują się również zatoki, na przykład Gdańska i Pomorska, oraz zalewy: Wiślany i Szczeciński.
Wybrzeże Bałtyku jest w Polsce bardzo urozmaicone. Wzdłuż brzegu ciągną się piaszczyste, szerokie plaże z wydmami przechodzącymi w klify. Środkowe i wschodnie wybrzeże Polski urozmaicają mierzeje. Największe z nich to Mierzeja Wiślana i Mierzeja Helska, wana też Półwyspem Helskim.
Wzdłuż wybrzeża położone są porty rybackie. Znajdują się one między innymi Władysławowie, Helu, Ustce i Darłowie. Bałtyk jest znacznie mniej zasolony niż inne morza. Wpływają bowiem do niego słodkie wody wielu rzek. Wiatr wiejący nad Bałtykiem powoduje, że jego wody nieustannie falują. Najwyższe fale powstają w czasie sztormu. lekki wiatr wiejący nad morzem podczas słonecznej pogody nazywany jest bryzą. Od godzin nocnych aż do południowych wieje on od lądu w kierunku morza. Około południa wiatr zmienia swój kierunek na przeciwny: wieje od morza w stronę lądu.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Napiszecie opis morza bałtyckiego macie zdjęcie

Napiszecie opis morza bałtyckiego macie zdjęcie...

Język angielski

Opis morza Bałtyckiego po angielsku przetłumaczenie

Opis morza Bałtyckiego po angielsku przetłumaczenie...

Język polski

proszę o opis morza bałtyckiego

proszę o opis morza bałtyckiego...

Język angielski

Proszę opis morza bałtyckiego po angielsku pliss

Proszę opis morza bałtyckiego po angielsku pliss...

Przyroda

OPIS JEDNEJ ROŚLINY I ZWIERZĘCIA Z MORZA BAŁTYCKIEGO

OPIS JEDNEJ ROŚLINY I ZWIERZĘCIA Z MORZA BAŁTYCKIEGO...