Czy słusznie autorzy programów szkolnych dla gimnazjum wybrali „Syzyfowe prace” jako lekturę szkolną dla współczesnej młodzieży żyjącej w XXI wieku?

Autorzy programów szkolnych wybierają takie lektury, które wpoją młodzieży pewne wartości., aby zdała
sobie sprawę z pewnych rzeczy i dowiedziała się jak było kiedyś, z jakimi problemami borykali się jej przodkowie. Ale czy „Syzyfowe prace” są właśnie taką lekturą? Czy ta książka jest w stanie nauczyć czegoś polską młodzież?
Pierwszym argumentem jest to, że „Syzyfowe prace” są lekturą, która dociera do serca młodego człowieka, pokazuje współczesnej młodzieży nie tylko suche fakty, ta książka ukazuje historię Państwa Polskiego z punktu widzenia zwykłych młodych ludzi, pokazuje ich uczucia, emocje i wszystkie problemy z jakimi musieli się uporać. Cały przebieg rusyfikacji pokazany jest od strony zwyczajnych uczniów klerykowskiego gimnazjum, uczniów takich samych jak uczniowie dzisiejszych zwykłych szkół.
Drugim argumentem jest fakt iż dzisiejsza młodzież wciąż narzeka, mimo że niczego jej nie brakuje, stale mają pretensje i dzień w dzień coś jej nie pasuje. Po przeczytaniu „Syzyfowych prac” być może zrozumieją, że tak naprawdę problemy z którymi muszą sobie radzić młodzi ludzie są niczym w porównaniu z problemami młodzieży żyjącej blisko 100 lat temu.
Za trzeci argument weźmy to iż powieść ta uczy patriotyzmu i kształtuje świadomość narodową, a przykładem tego jest Marcin Borowicz – jeden z głównych bohaterów książki, który całkowicie poddał się rusyfikacji i wyrzekł się tego, że jest Polakiem. Przełomowym momentem w jego życiu była lekcja języka polskiego. Kiedy Zygier zarecytował „Redutę Ordona” w Marcinie coś pękło, zrozumiał swój błąd i do jego świadomości doszedł fakt iż stale nim manipulowano. Od tamtej lekcji już wiedział kim tak naprawdę jest.
Czwartym i zarazem ostatnim argumentem jest to, że „Syzyfowe prace” pomagają zrozumieć czym jest wolność i poznać jej niezwykłą wartość. Ówczesna młodzież nie docenia tego co ma, nie docenia tego, że może żyć w wolnym kraju, że nie jest stale kontrolowana. Młodzi ludzie nie potrafią docenić tego, że mają możliwość mówienia we własnym, ojczystym języku. Nie odczuwają strachu o własne życie przy każdym wyjściu z domu. „Syzyfowe prace” uświadamiają młodym ludziom, że powinni docenić to, że mogą się uczyć, że mają możliwość poszerzania swoich horyzontów, zainteresowań, że mogą się rozwijać w każdym kierunku. Występuje wolność słowa i każdy może wyrazić swoje zdanie na każdy temat, choć niektórzy tego nadużywają. Dzisiaj w spokoju możemy czytać polskie książki, bez obawy, że jeśli nas na tym przyłapią zostaniemy surowo ukarani. Nie musimy ukrywać się gdy chcemy przeczytać wiersz tak jak robili to gimnazjaliści szkoły w Klerykowie.
Z przytoczonych powyżej argumentów wynika, że autorzy programów do gimnazjum słusznie wybrali „Syzyfowe prace” jako jedną z lektur szkolnych. Książka ta ukaże jak okrutni potrafią być ludzie i do czego są zdolni, aby zdobyć władze i pieniądze. Uświadomi młodych Polaków o losach Polski, aby w przyszłości nie dali wmówić sobie czegoś co nie jest zgodne z prawdą.MaGgI ^^

Dodaj swoją odpowiedź