Hektor - charakterystyka

Hektor - syn Priama i Hekaby, starszy brat Parysa, Deifoba, Kasandry, mąż Andramachy, ojciec Astyanakasa. Był to Ateńczyk. Bronił i kochał swą ojczyznę- Troję, był jej całkowicie oddany, walczył o nią do ostatniej kropli krwi. Dbał również o bezpieczeństwo jej mieszkańców. Poległ w bitwie z Achillesem, gdy Hektor zabił Partoklesa, brata Achillesa, ponieważ był on ubrany w zbroję brata. Achilles natychmiast zażądał zemsty i stoczył pojedynek z Hektorem. Nie pomogły tłumaczenia, że brat Achillesa wyglądał właśnie jak Acgilles. Przed pojedynkiem Hektor wskazał Andromasze tunel, którym ma przejść z innymi Trojanami w bezpieczne miejsce, gdy go zabraknie i Grecy zdobędą Troję. Przegrał walkę z pewnym siebie Achillesem, bowiem został ugodzony w szyję. Jego ojciec musiał patrzeć, jak martwe ciało najstarszego syna zostaje zbezczeszczone- Achilles przywiązał je do rydwanu i jechał przez miasto. Po kilku dniach Priam przyszedł do zabójcy z prośbą o oczyszczenie ciała syna. Nad zwłokami Hektora
płakał nawet sam Achilles, któremu zmiękło serce wskutek opowieści Priama. Hektor osierocił syna i zostawił żonę.

Hektor był brunetem o krępej, muskularnej budowie ciała, jasnej karnacji, krótkich włosach, ciemnych oczach. W przeciwieństwie do Achillesa miał mocniejsze rysy twarzy; twarz miał okrągłą, a na niej widniał zarost.

Był to człowiek o dobrym sercu, szlachetny, honorowy, potrafił stanąć do walki za ojczyznę i najbliższych, nigdy nie uciekał z pola walki- walczył do końca. Niewątpliwie był odważny, kochał rodzinę. Bez wahania mógł oddać za nich życie i tak ważną dla niego Troję. Troskliwy ojciec, czuły mąż, waleczny syn. Szanował przeciwnika. Był to człowiek mądry, chętnie służył dobrą radą, chciał dobra swoich mieszkańców i rodziny. Przeciwnika uważał za równego sobie, nie znieważał go. Nie był dumny ani zadufany w sobie.

Myślę, że postać Hektora zasługuje na szczególną uwagę i szacunek. Niewielu było tak bohaterskimi i odważyłoby się na takie czyny, jak bohater, który na zawsze zapadł mi w pamięć. Niewielu było gotowym poświęcić zdrowie, a nawet życie dla rodziny, ojczyzny.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Achilles i Hektor - charakterystyka porównawcza.


Achilles i Hektor to bohaterowie "Iliady" Homera.Po przeczytaniu historii wojny trojańskiej można stwierdzić,że dwie główne postacie mitu, mimo że wydają się do siebie podobne, to mają także cechy,którymi się różnią.

Język polski

Achilles kontra Hektor. Charakterystyka porównawcza.

„Iliada” to jeden z najważniejszych utworów w dziejach literatury. 49 dni ostatniego roku wojny trojańskiej autorstwa Homera od wielu wieków są inspirację dla pisarzy, muzyków, malarzy. O pięknie i wartości „Iliady” świadczą takż...

Język polski

Achilles i Hektor- charakterystyka porównawcza

„Iliada” obfituje w wielu wspaniałych bohaterów o złożonych osobowościach. Przeplata się w nich miłość, nienawiść, tchórzostwo, męstwo, skromność, pycha i inne, jakże rozbieżne, cechy. Idealne przykłady postaci, które można n...

Język polski

Achilles i Hektor - charakterystyka porównawcza

Hektor i Achilles to główni bohaterowie Iliady Homera powstałej na przełomie IX w p.n.e.
Achilles był greckim herosem bardzo potężnym , silnym i zręcznym , był postrzegany jako półbóg . Nie miał sobie równych. Hektor nieco bojaźl...

Język polski

Hektor - charakterystyka największego bohatera Troi.

Najlepszy z Trojańskich żołnierzy. Okrzyknięty sławą. Najwaleczniejszy bohater w swojej ojczyźnie. Tak właśnie spostrzegamy człowieka, który dorównuje bogom. Nazywa się Hektor. Syn Priama i Hekabe, mąż przepięknej Andromachy. Zawsze ...