Motyw archetypu - Demeter, Eurydyka, Pazyfae, Penelopa, Helena, Persefona

Archetyp - pierwowzór postaw i zachowań; pierwotne wyobrażenia, pojęcia i struktury, powielane w tekstach kultury i dziełach sztuki.

Demeter- matka Kory (Persefony), którą do Tartaru- krainy umarłych porwał Hades, po wielu perypetiach udało się jej odzyskać córkę, lecz może ją widywać tylko na sześć miesiący każdego roku. Stanowi archetyp opiekuńczej matki, która rozpacza po stracie dziecka. Widząc dzisiejsze zachowanie niektórych matek dochodzę do wniosku, iż są one bardzo oddalone od archetypu czułej matki.

Eurydyka- ukochana Orfeusza, która trafiła do Tartaru po ukąszeniu żmii. Ukochany próbował ją uratować, lecz przy samym wyjściu obejrzał się za nią i utracił ją na zawsze. Stanowi archetyp utraty ukochanej osoby, dla której byliśmy gotowi poświęcić wszystko co posiadamy. Wielu ludzi w dzisiejszych czasach traci najbliższe im osoby, przez co wpadają w nałogi lub popełniają samobójstwa.

Pazyfae- matka Minotaura, pół człowieka, pół byka, która bardzo kochała swego syna. Również stanowi archetyp dobrej matki, która kocha swoje dziecko bez względu na jego wygląd. Coraz więcej matek decyduje się na aborcję na wieść o tym, że dziecko będzie kalekie.

Penelopa- żona Odyseusz, która czekała na niego przez bardzo długi okres czasu; archetyp wiernej i stałej w swej miłości żony. Stanowi archetyp wiernej żony, którym w XXI coraz trudniej dochować wierności swemu mężowi przez kilka dni, a co, gdyby chodziło o latach?

Helena- córka Zeusa i Nemezis, najpiękniejsza kobieta świata, żona Menelaosa, porwana przez Parysa, co wywołało wojnę trojańską. Archetyp femme fatale, która ściąga na siebie i otoczenie wiele kłopotów. Kobiety (przynajmniej niektóre) kochają być przyczyną sporów i konfliktów- nawet na miarę światową, czego dowodzi Troja. Wielokrotnie sprawiają problemy swoim najbliższym takim zachowaniem.

Persefona- córka Demeter, żona Hadesa, królowa Tartaru, archetyp braku posłuszeństwa w (jakby się wydawało błahych sprawach) i wynikających z tego powodu tragicznych konsekwencji, zachowanie młodzieży mówi samo za siebie- starają się robić na przekór rodzicom, zamiast korzystać z ich życiowych doświadczeń

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Motyw archetypu - Demeter, Eurydyka, Pazyfae, Penelopa, Helena, Persefona

Archetyp - pierwowzór postaw i zachowań; pierwotne wyobrażenia, pojęcia i struktury, powielane w tekstach kultury i dziełach sztuki.

Demeter- matka Kory (Persefony), którą do Tartaru- krainy umarłych porwał Hades, po wielu perypeti...