Z czego i z kogo się śmiejemy czytając „Skąpca” Moliera

Tematem mojego wypracowania jest określenie co oraz kto śmieszy nas w komedii Moliera pt. „Skąpiec”. Moim zdaniem postaciami, które najbardziej śmieszą i powodują wiele śmiesznych sytuacji są: Harpagon, Jakub oraz Walery.
Według mnie Walery naprawę śmieszy czytelnika i postaram się to udowodnić. Argumentem na to będzie jego zachowanie wobec Harpagona. Próbuje się on przypodobać swojemu panu, aby on zgodził się na jego związek z Elizą. Wywodzi się z tego mnóstwo zabawnych wpadek, np.: gdy Eliza kłóciła się ze swoim ojcem o to, że nie poślubi Anzelma. Harpagon spytał Walerego czy ma rację, a ten odruchowo odpowiedział, że tak i musiał się jakoś z tej sytuacji wyplątać.
Jakub zaś śmieszy swoim dylematem czy powinien mówić prawdę czy kłamać. Kiedy Harpagon zapytał go co o nim mówią ludzie w mieście, ten postanowił nie kłamać i dokładnie wszystko powtórzyć, przez co Harpagon bardzo się zdenerwował i kazał go ukarać. Później obwiniając Walerego za swoją karę postanowił skłamać i powiedział, że to on ukradł szkatułkę Harpagona. Gdy wszystko się wyjaśniło Jakub znów został ukarany.
Najbardziej śmieszy mnie Harpagon i jego zabawne zachowanie. Jego bezwzględna miłość do pieniędzy wywołuje wiele śmiesznych zdarzeń. Przykładem może być to, że po zniknięciu swojej szkatułki zaczął tracić zmysły. Złapał za swoją rękę i krzyczał, że złapał złodzieja, kazał przesłuchać całe miasto i przygotować dla wszystkich stryczki.
Mam nadzieję, że moje argumenty w pełni uzasadniają moją tezę. Gdyby podane przeze mnie postacie i sytuacje nie wystąpiłyby w sztuce nie byłaby ona zabawna i nie byłaby tak znaną komedią.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Z czego i z Kogo się śmiejemy czytając Skąpca Moliera

Z czego i z Kogo się śmiejemy czytając Skąpca Moliera...

Język polski

Z czego i z kogo się śmiejemy , czytając "Skąpca" Moliera ? Minimum 1 str. Proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję :)

Z czego i z kogo się śmiejemy , czytając "Skąpca" Moliera ? Minimum 1 str. Proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję :)...

Język polski

Cześć. Mam zadanie z polskiego, z lektury Moliera "Skąpiec". Zadanie brzmi : Z czego i z kogo się śmiejemy, czytając "Skąpca" Moliera ?

Cześć. Mam zadanie z polskiego, z lektury Moliera "Skąpiec". Zadanie brzmi : Z czego i z kogo się śmiejemy, czytając "Skąpca" Moliera ?...

Język polski

Napisz pracę minimum 15 zdań, w której odpowiesz na pytanie : z czego i z kogo się śmiejemy czytając "Skąpca" Moliera ? :) błagam !! pomóżcie mii !!!!

Napisz pracę minimum 15 zdań, w której odpowiesz na pytanie : z czego i z kogo się śmiejemy czytając "Skąpca" Moliera ? :) błagam !! pomóżcie mii !!!!...

Język polski

Z czego i kogo się śmiejemy czytając "Skąpca" Moliera proszę o szybką odpowiedź

Z czego i kogo się śmiejemy czytając "Skąpca" Moliera proszę o szybką odpowiedź...

Język polski

Z czego, z kogo się śmiejemy czytając ,,Skąpca" Moliera? - rozważ problem w formie rozprawki.

Z czego, z kogo się śmiejemy czytając ,,Skąpca" Moliera? - rozważ problem w formie rozprawki....