Czy Jacek Soplica jest typem bohatera romantycznego?-rozprawka

Polska literatura romantyczna daje nam wiele przykładów, w których przedstawione są typowe cechy bohatera romantycznego. Jednym z takich wzorców jest „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, gdzie pojawia się Jacek Soplica, bohater książki, jak i zarówno bohater romantyczny, co postaram się poprzeć następującymi argumentami.
W młodości Soplica był bardzo przystojnym mężczyzną z długimi wąsami. Imponujący sprawnością i licznymi umiejętnościami nie mógł narzekać na brak zainteresowania ze strony kobiet. Jednak to, nie pomogło mu i przeżył zawód miłosny. Często przebywając u Stolnika Horeszki, który wykorzystywał jego stanowisko w czasie sejmików, nie mógł nie zauważyć jego pięknej córki- Ewy. Oboje pałali do siebie wielkim uczuciem, niestety ich związek nie mógł liczyć na przetrwanie. Choć zachowania „przyjaciela” nie wskazywały na to, ojciec Ewy zamierzał wydać ją za bogatego kasztelana. Zrozpaczony Jacek, pod wpływem impulsu, ożenił się z pierwszą szlachcianką, której nie potrafił okazać swych uczuć. Również pragnienie zemsty spowodowało zabicie Stolnika bez żadnych skrupułów.
Kolejną cechą, przemawiającą za uznaniem Soplicy bohaterem romantycznym, był jego gorący patriotyzm. Po wyjeździe z kraju brał czynny udział w wielu walkach i bitwach. Przedzierał się również do ojczyzny, by zanosić rozkazy, zbierać informacje i zakładać umowy. Często musiał to przepłacać ciężkimi karami- wysiedlenie na Sybir, praca w lochach u Austriaków w najcięższym więzieniu, z których każda mogła, zakończyć się jego śmiercią. Jednak nie poddawał się, gdyż po jego niespełnionej miłości, jedynym ważnym celem dla niego była walka o dobro ojczyzny.
Po wyrządzeniu tak wielu szkód w swoim gwałtownym i impulsywnym życiu, wstąpił do zakonu, gdzie nastąpiła jego wielka przemiana. Żyje w odosobnieniu, z dala od świata i ludzi, dzięki czemu ma wiele sposobności do przemyśleń. Przywdziewając habit, stając się księdzem Robakiem, zrozumiał wszystkie swoje błędy, które postanowił naprawić. Z „Kłótnika”, przemienił się w osobę opanowaną, spokojną i rozważną, pragnącą odkupić własne winy, a tym samym odzyskać honor i szacunek, utracony przed wieloma laty. Nietypową cechą wśród bohaterów romantycznych, jest występująca tutaj skromność i pobożność księdza Robaka, który nie wywyższa się z tłumu, stając się anonimowym, szarym i cichym człowiekiem, niemającym nic wspólnego z dawnym dumnym, pyszałowatym Jackiem Soplicą.
Sądzę, że przedstawione przeze mnie argumenty w pełni potwierdzają, że postać Jacka Soplicy w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza jest typem bohatera romantycznego, przez posiadanie jego charakterystycznych cech - nieszczęśliwa miłość, przemiana wewnętrzna, zmiana imienia, samotność, tajemniczość, patriotyzm.

Dodaj swoją odpowiedź