Historia wojny trojańskiej.

Zeus i Posejdon ubiegali się o rękę boginki Tetydy. Temida ostrzegła ich, przypominając przepowiednię, że Tetyda urodzi syna, który będzie potężniejszy od swego ojca.To ostudziło zapał bogów.Zaczęli szukać męża Tetydzie.

Postanowiono wydać Tetydę za człowieka. Zakochał się w niej Peleus i doszło do wesela w pieczarze Chejrona. Przybyli bogowie z darami, Ambrozja i nektar lały się strumieniami.Kiedy ucztowano, zjawiła się niezaproszona bogini niezgody, Eris. Rzuciła na stół jabłko z napisem "Dla najpiękniejszej". Nastał spór o owoc między Herą, Ateną i Afrodytą. Miał go rozwiązać młody pasterz, Parys. Atena zaproponowała mu w zamian za jabłko - mądrość, Hera- bogactwo, Afrodyta- najpiękniejszą kobietę Helenę za żonę. Parys bez wahania wybrał Afrodytę.

Udał się statkiem do Sparty. Król Menelaos musiał pilnie wyjechać, ale zaproponował gościnę Parysowi. Ten, jeszcze tej samej nocy, porwał żonę króla - Helenę i uciekł do Troi. Było to przyczyną wojny.

Naczelne dowództwo objął król Agamemnon (brat Menelaosa). Specjalnie z Itaki przybył Odyseusz. Brakowało jedynie Achillesa, a od niego zależał los wyprawy. Jego matka z obawy przebrała go za dziewczynę i ukryła wśród córek królewskich. Agamemnon wysłał tam Odyseusza. Ten przebrany za kupca pokazał dziewczętom miecz. Oczy Achillesa zaświeciły się i w ten sposób się zdradził. Poszedł walczyć.
Miejscem starcia była rzeka Skamandra.

Hektor, najtęższy z bohaterów trojańskich bał się Achillesa. Patroklos, przyjaciel Achillesa, błagał Hektora, aby ten pozwolił mu na wyjście z wojskiem na pomoc rodakom.Hektor zgodził się. Trojanie, myśląc że to Achilles, zaczęli uciekać. Wtedy Hektor zabił Patroklosa i zdarł z niego zbroję. Wkroczył Achilles. Włożył zbroję i zaczął biec w stronę wroga. Rzeka zagrodziła mu drogę. Kiedy był już blisko, Hektor zaczął uciekać. Wtedy Zeus położył na szlę losy Hektora i Achillesa.Los pierwszego spadł do Hadesu. Achilles śmiertelnie ugodził przeciwnika.

Król Priam przyjechał do obozu Greków, z zamiarem wykupienia zwłok syna. Padł przed Achillesem na kolana i zaczął go całować. Tamten wzruszył się i kazał przygotować zwłoki.Achilles zginął od strzały Parysa.

Pewnej nocy Diomedes i Odyseusz poszli do świątyni Ateny wykraść Palladion ( posąg o wielkiej sile;póki był w Troi, miasto nie mogło być zdobyte). Helena zaprowadziła ich do celu.

Grecy zaczęli odjeżdżać, mieszkańcy radowali się. Za kurhanem Achillesa ujrzano drewnianego konia. Kapłan Laokon i jasnowidząca Kasandra odradzali wprowadzania go do Troi, jednak zignorowano ich. Urządzono ucztę i zabawę. W nocy z brzucha konia wyszło dwunastu rycerzy. Okręty wróciły.Grecy wpadli do Troi.

Menelaos wtargnął do domu, w którym mieszkała Helena i zabił jej męża. Pogodziła ich Afrodyta :)

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Historia wojny Trojańskiej - plan wydarzeń.

Historia wojny Trojańskiej


Plan wydarzeń


1. Ślub boginki morskiej Tetydy z księciem tesalskim Peleusem.
2. Pojawienie się na weselu bogini niezgody Eris.
3. Przekazanie złotego jabłka Afrodycie przez Parys...

Język polski

Napisze 30 pounktow Plan wydarzeń o Micie Historia Wojny Trojańskiej .

Napisze 30 pounktow Plan wydarzeń o Micie Historia Wojny Trojańskiej ....

Język polski

Historia wojny trojańskiej ( 20 równoważników zdań )

Historia wojny trojańskiej ( 20 równoważników zdań )...

Język polski

Napisz opis pojedynku Hektora z Achillesem według opracowania Jana Parandowskiego "Historia Wojny Trojańskiej",na ok.1 stronę A5 (prosiłbym o nie zżynanie z internetu)

Napisz opis pojedynku Hektora z Achillesem według opracowania Jana Parandowskiego "Historia Wojny Trojańskiej",na ok.1 stronę A5 (prosiłbym o nie zżynanie z internetu)...

Język polski

Historia wojny trojańskiej (plan wydarzeń) z mitologii Jana Parandowskiego (niekoniecznie)  Kim był Homer? 

Historia wojny trojańskiej (plan wydarzeń) z mitologii Jana Parandowskiego (niekoniecznie)  Kim był Homer? ...

Język polski

historia wojny trojańskiej.

historia wojny trojańskiej....