Bitwa o Anglię najważniejszą bitwą II wojny światowej

Bitwa o Anglię toczyła się nad Wyspami Brytyjskimi między 10VII a 31 X 1940 r. Agresorem była III Rzesza, a u boku Brytyjczyków walczyli między polscy piloci, w tym ci ze sławnego dywizjonu 303.

Bitwę tą dzieli się na pięć etapów. Pierwszy (10 VII- 7VIII) polegał głównie na niszczeniu żeglugi i portów brytyjskich, podczas drugiej fazy (8- 23 VIII) Niemcy rozpoczęli ataki na brytyjskie lotnictwo, nie przerywając działań przeciw żegludze. Trzecia faza (24 VIII- 6 IX) polegała na zniszczeniu brytyjskiego sił powietrznych na terenie całego kraju. Kolejne stadium (7- 30 IX) miała na celu zbombardowanie Londynu. Mimo tego, że zginęło wtedy około 14 000 brytyjskich cywilów nie załamało to ich woli walki. Brytyjczycy bronili się bardzo umiejętnie i ponieśli mniejsze straty niż III Rzesza, wygrywając tą bitwę. Ostatni (październikowy) etap miały na celu wyczerpanie brytyjskiej obrony, gdyż niemieckie lotnictwo było już pokonane.

Brytyjczycy oprócz ogromnej determinacji zawdzięczają zwycięstwo szczęściu, 17 IX 1940 r. Hitler odwołał rozkaz inwazji na Wyspy Brytyjskie ze względu na złe warunki atmosferyczne. Nie wykorzystał on również swojej szansy po bombardowaniu Londynu, gdyż zamiast wysłać tam przedstawicieli innych sił zbrojnych nie podjął żadnych efektywnych działań militarnych.

Dlaczego uważam, że bitwa ta miała największy wpływ na ostateczny wynik II wojny światowej? Otóż była to pierwsza, tak duża porażka Niemców podczas jej trwania. Pokazało to innym europejskim państwom, że nie są oni niepokonani. Poza tym Wyspy Brytyjskie były niezwykle ważnym punktem strategicznym. Ich zdobycie niebywale ułatwiłoby Niemcom wygranie wojny i zapanowanie nad Europą zachodnią. Po ich myśli byłby również sojusz z Brytyjczykami, którzy mieli duży wpływ na wydarzenia militarne podczas II wojny światowej. Duże straty III Rzeszy oprócz strat materialnych przyniosły również efekt psychologiczny. Obaliły mit o niepokonanej armii niemieckiej. Niemcy stracili 1733 samolotów, a około 650 ich maszyn zostało uszkodzonych. Była to połowa ich ówczesnego stanu posiadania. Skutkiem tej bitwy było również utracenie przez Niemców wpływów na kanale La Manche.

Jak widać, zwykła z pozoru walka lotnicza okazała się najważniejszą bitwą II wojny światowej. Pozwoliła uwierzyć w siebie aliantom i podjąć walkę przeciwko osłabionemu okupantowi, który ostatecznie okazał się jednym z największych przegranych II wojny światowej.

Dodaj swoją odpowiedź