Kiedy producentowi opłaca się produkować?
Producent jest podmiotem gospodarczym, który decyduje co i ile produkować. Stosując wybraną technologię oraz organizację produkcji producent dostarcza na rynek dobra kupowane następnie przez konsumentów tych dóbr.
W gospodarce rynkowej producent musi zaopatrzyć się na rynku w niezbędne czynniki produkcji.
Z drugiej strony producent występuje jako sprzedający wytworzone w przedsiębiorstwie produkty i usługi.
Decyzje producentów znajdują odzwierciedlenie w kształtowaniu się popytu rynkowego na czynniki produkcji oraz w kształtowaniu się podaży wyprodukowanych dóbr.
Technologia stanowi dla producenta jedynie konieczny środek pozwalający osiągnąć korzyści ekonomiczne z podjętej działalności produkcyjnej. Wiadomą sprawą jest to, iż zysk uzyskany z produkcji jest głównym celem działalności producenta. Nakłady na produkcję wyrażane w pieniądzu stanowią dla przedsiębiorstwa koszty produkcji. Wielkość dochodów wynika z porównania nakładów na wytwarzanie dobra z ceną rynkową uzyskaną ze sprzedaży.
Zadanie producenta polega na takim wyborze kombinacji nakładów na produkcji i efektów z produkcji aby różnica między nakładami przychodami byłą i możliwie maksymalna.
W gospodarce rynkowej zysk jest podstawą wyborów producenta kształtujących strukturę produkcji.
Producentowi opłaca się produkować gdy zysk wpływa na możliwości inwestycyjne firmy, na wielkość zatrudnienia i spełnia rolę motywacyjną. Inwestycje tworzą podstawy dla osiągania dalszych zysków i rozwoju formy.
Chciałabym dodać także pewną anegdotę, która dotyczy polskiej rzeczywistości. Jak obliczyli szwedzcy uczeni polska przestawia najlepszą ekonomię jeśli chodzi o kraje Europy.
Sprawa ma się w ten sposób, iż w Polsce posiadamy tzw. Tanią siłę roboczą tzn. płacimy pracownikowi bardzo mało uzyskując duży dochód z produkcji.
Nie jest to chyba powód do radości w momencie gdy jest się „szarym” robotnikiem, ale cóż ekonomia wygląda nieźle.