Mały Książe - esej -"a czymże jest szczęście?"

"A czymże jest szczęście?" - Mały Książe wiele razy zadał sobie to pytanie podczas swojej podróży. Szukał szczęścia, myślał, że to co miał na swojej planecie B-16 nim nie było. Kochał bardzo swoją Różę, lecz był chyba za młody na to, aby ją zrozumieć. Sądził ją według słów, a nie czynów i to sprawiło że czuł się nieszczęśliwy - ale czy naprawde takim był?
"Szczęście" - to słowo można rozumieć na wiele sposobów, gdyż każdy dochodzi do niego inną drogą. Dla jednych oznacza ono drogę pełną wyrzeczeń i nawet czasami cierpień, lecz przy końcu swej wędrówki odczucie tego, żę jest się szczęśliwym jest czymś najpiękniejszym, co może się przydarzyć w życiu człowieka. Utwierdza nas przy tym że można w życiu osiągnąć coś, co ma tak naprawde ogromną wartość dla duszy i serca. Natomiast niektórzy ludzie myślą że rzeczy materialne mogą im to szczęście przynieść. za przykład można podać tutaj Bankiera. Kupował gwiazdy, liczył je, i co było dla niego najważniejsze- posiadał. Większość obecnie żyjących ludzi ma przesadną "chęć posiadsania". No bo któż z nas nie chce posiadać? Rzeczy materialne mogą dawać tylko fałszywe złudzenie szczęścia i to na bardzo krótko. Lecz gdy radość nimi przeminie, znowu zostaje się sam na sam ze sobą. Tak jak Bankier, nie miał przyjaciół, nie potrafił kochać, miał tylko swoje gwaizdy.
Postacią z książki "Mały Książę", która była tak naprawde bardzo samotna był Próżny. Gdy tylko pojawił się ktoś na jego planiecie prosił go, by się nim zachwycał i uwielbiał. Pragnął, by ludzie uważali go za człowieka najpięknijszego, najlepiej ubranego i najmądrzejszego. Mimo że, uważał że jest fantastyczny i najlepszy, nie był szczęśliwy. Bo czy można być szczęśliwym z samym sobą i fałszywym mniemaniem o sobie?
Czasem do tego by osiągnąć szczęście wystarczy rozwiązać jeden mały, a jakże komplikujący nam życie problem. Znakomitym przykładem, który można tu przedstawić jest Pijak. Dla człowieka który z nim nie rozmawiał mogłoby się wydawać, że ma bardzo trudne życie i wiele problemów. Lecz wystarczyło zadać mu jedno pytanie "Dlaczego pije?". Pił po to by zapomnieć tego, że się wstydzi, że pije. Jego jedynym problemem był alkoholizm, ale on nie zdawał sobie z tego sprawy. Gdyby przestał pić, był by szczęśliwy, bo nie wstydziłby się już niczego i nie musiałby zapominać. Dlatego warto czasem przystanąć w życiu i zastanowić się "Czy to jest naprawde takie trudne rozwiązać nasze problemy i być w końcu szczęśliwym?"
Po raz kolejny zadam pytanie "Czymże jest szczęście?" Lecz teraz już znam na nie odpowiedż. Teraz już wiem czym jest dla mnie. Prawdziwe szczęście - takie, które nie przemija i na zawsze zostaje w sercu to przyjaźń i miłość - prawdziwa. Bo człowiek da radę żyć bez pienędzy, majątku lecz nigdy bez ludzi, którzy będą umieli pomóc. Jedna z pięknych myśli Małego Księcia brzmi: " Życie jest jednostajne, wszyscy ludzie są do siebie podobni" - lecz jeści ci ludzie są twoimi przyjaciółmi, nie są do siebie podobni - każdy z nich jest inny, wyjątkowy i wspaniały. Do przyjaźni i miłości trzeba dojrzeć i ją zrozumieć. Właśnie tego uczył Lis naszego Małego Bohatera, który poszukiwał przyjaźni. Z bratnią duszą można przeżyć wiele wspaniałych chwil. Przebywając z nim każda chwila staje się fantastyczna i niepowtarzalna. To jest właśnie prawdzwie szczęście, bo "Nawet w obliczu przyjaciela przyjemna jest myśl posiadania przyjaciela".

Dodaj swoją odpowiedź