Cena kilograma jabłek stanowi 80% ceny kilograma gruszek. Za 2 kg gruszek i 1 kg jabłek zapłacono 5,60 złotych. Jaka jest cena kilograma jabłek, a jaka kilograma gruszek?

Cena kilograma jabłek stanowi 80% ceny kilograma gruszek. Za 2 kg gruszek i 1 kg jabłek zapłacono 5,60 złotych. Jaka jest cena kilograma jabłek, a jaka kilograma gruszek?
Odpowiedź

x- cena kg jabłek y-cena kg gruszek x=0,8y 2y+x=5,6 2y+0,8y=5,6 2,8y=5,6  /:2,8 y=2 x=0,8y=0,8*2=1,6 Kg jabłek kosztuje 1,6zł, a kg gruszek 2zł

x-cena za kg gruszek 80% z x-cena za kg jabłek 2*x+80/100*x=5,60 2x+80/100x=5,60 2 4/5x=5,60 x=2 kg gruszek-2zl kg jablek 80% z x czyli: 80/100*2=160/100=1,60

Dodaj swoją odpowiedź