"Oto dziedzictwo antyczne, tak wielkie , ze nie łatwo jest sprostać mu . Ale wytrwale się o to staramy ."

Rozważając temat tej pracy powinniśmy zastanowić się czym był okres w naszych dziejach zwany antykiem . Jest to określenie świata dotyczącego okresu cywilizacji i kultury świata starożytnej Grecji i Rzymu oraz innych cywilizacji do końca II tysiąclecia p.n.e. . Nie da się przecenić wpływu kultury jaki starożytność wniosła do naszych czasów .Dzisiejsi artyści wciąż inspirują się ówczesna sztuką, literaci - mitologią, myśliciele - filozofią a mężowie stanu - polityką.
Pierwszym argumentem potwierdzającym moja teza jest literatura , która w dzisiejszych czasach ma bardzo wielu czytelników . Piękne eposy Homera takie jak ,, Iliada’’ i ,,Odyseja’’ wywarły wielki wpływ na nasze czasy . Tutaj można zadąć sobie pytanie jak by wyglądał nasze Zycie bez tych wspaniałych dzieł . Przecież pod ich wpływem powstało bardzo wiele najważniejszych dziel literackich takich jak : ,,Eneida" Wergiliusza, ,,Jerozolima wyzwolona" Tassa czy wreszcie ,,Pan Tadeusz" Mickiewicza. Ukazałam tu tylko dwa dzieła tego wspaniałego artysty ale nie możemy zapomnieć tez o innych bo właśnie on fundamentami Europy wspołeczesnej .
Drugim bardzo znaczącym argumentem na potwierdzenie tej tezy jest kultura . Nie możemy zapomnieć ze to właśnie w basenie Morza Śródziemnego narodziły się nauki matematyczne, fizyczne, przyrodnicze, idee filozofii i polityki, antropologia, filologia, sztuki artystyczne . Dzisiejszy teatr, szkoła, w której wszyscy uczymy się o kulturze, wywodzi się z kraju leżącego na półwyspie Peloponeskim. Teatr grecki stworzyli: Ajschylos, Sofokles i Eurypides. Nadali mu kształt, wygląd i formę, który się oczywiście z biegiem lat zmieniał. Współczesne spektakle wystawiane w teatrach nie mają porównania z tragediami stworzonymi przez Sofoklesa wystawianymi w czasach antycznych. Tragedia utworzona przez Sofoklesa składała się z: prologu, parodosu, epejsodionów przeplatanych ze stasimonami, oraz z eksodosu. W tej tragedii pomiędzy scenami były pieśni chóru, który był podstawową formą przedstawienia sytuacji w tragedii, pełnił rolę narratora. Teatry współczesne oddają obecne obyczaje i sytuacje prosto z życia. Nie wystawia się już tragedii o budowie stworzonej przez Sofoklesa co jak dla mnie jest wielkim minusem naszych czasów .
Ostatnim argumentem potwierdzającym maja tezę jest sztuka antyczna . Często w współczesnym malarstwie, rzeźbiarstwie i architekturze wykorzystywany jest motyw mitologiczny . Sztuka antyku na długi czas określiła europejskie kanony piękna. Ówcześnie budynkami wznoszonymi według zasad architektury antycznej są budynki o dużym znaczeniu.
Podsumowując wszystkie argumenty stwierdzam iż udało mi się udowodnić moja tezę . Antyk wniósł do naszych czasów bardzo wiele . Człowiek nadal się nim zachwyca chociaż od jego ,,świetlności,, minęło już sporo lat . Nadal bardzo często do niego nawiązujemy . Chyba najlepszym tego przykładem jest architektura była ona symbolem potęgi i nienaruszalności .Nie bez powodu właśnie na budowlach grecko - rzymskich wzorowane są często muzea czy sądy. Szczególnie w Stanach Zjednoczonych zapatrzenie w antyk posunęło się daleko. Wszystkie najważniejsze budowle kraju - Biały Dom, budynek Kongresu i Sąd Najwyższy - zbudowane zostały według starożytnych założeń.

Dodaj swoją odpowiedź