Pomóżcie!!!! Kilogram parówek kosztuje 12 zł. Oblicz, ile kosztuje podana ilość takich parówek. a) 1 dag. b) 20 dag. c) 78 dag. pomóżcie plis daje naj. i jest dużo punktów

Pomóżcie!!!! Kilogram parówek kosztuje 12 zł. Oblicz, ile kosztuje podana ilość takich parówek. a) 1 dag. b) 20 dag. c) 78 dag. pomóżcie plis daje naj. i jest dużo punktów
Odpowiedź

Zamienimy najpierw jednostki dag na kg, ponieważ cena jest dla kg 1kg = 1 00dag 1dag  = 0,01kg 20dag = 0,2kg 78dag = 0,78kg a) 12zł·0,01 = 0,12zł  odp 1 dag parówki kosztuje 0,12zł czyli 12gr b) 12zł · 0,2 = 2,4zł odp. 20dag parówek kosztuje 2,4zł c) 12zł· 0,78 = 9,36zł odp.78dag parówek kosztuje 9,38zł

Z proporcji 12 zł - 100 dag [latex]frac{x}{1dag}=frac{12zl}{100dag}Rightarrow{}x=0{,}12zl[/latex] [latex]frac{x}{20dag}=frac{12zl}{100dag}Rightarrow{}x=frac{12cdot20}{100}=2{,}40zl[/latex] [latex]frac{x}{78dag}=frac{12zl}{100dag}Rightarrow{}x=frac{12cdot78}{100}=9{,}36zl[/latex]

Dodaj swoją odpowiedź