Alkacymetria

Alkacymetria ( metody zobojętniania) skupia metody miareczkowe oparte na reakcjach kwas - zasada. Nazwę utworzono przez połączenie słów "ACYDYMETRIA" (miareczkujemy zasadę kwasem) i "ALKALIMETRIA" (miareczkujemy mianowanymi roztworami zasad).
Oznaczenia alkacymetryczne - oznaczenia ilościowe dużej liczebnie grupy środków leczniczych o charakterze kwasowym i zasadowym. Właściwości kwasowe lub zasadowe oznaczonego związku wynikają z jego budowy chemicznej. Ujawniają się w roztworze, a więc po rozpuszczeniu w odpowiednim rozpuszczalniku. Jeśli rozpuszczalnik jest wodą to zachodzący proces zobojętniania można przedstawić za pomocą metody Arrheniusa:
kwas + zasada --> sól + woda (niezdysocjowana)
W zależności od rodzaju powstałej soli (niezdysocjowanej) odczyn środowiska w PR (punkcie równoważnikowego) zobojętniania będzie obojętny lub w przypadku soli hydrolizujących odczyn albo kwaśny albo zasadowy.
Odczyn środowiska decyduje o doborze wskaźnika w celu ustalenia PR zobojętniania. Oznaczenia alkacymetryczne w środowisku wodnym dają dobre wyniki tylko w przypadku związków o wyraźnych charakterze kwaśnym lub zasadowym. Związki o charakterze słabych kwasów lub słabych zasad oraz ich sole nie dają dobrych wyników w reakcji ilościowego zobojętniania w wodzie z uwagi na hydrolizę powstających produktów, zmieniające się pH środowiska i związane z tym trudności w uchwyceniu PR wysycenia. Lepsze rezultaty w takich przypadkach uzyskuje się przy zastosowaniu zamiast wody, rozpuszczalników niewodnych.
W Acydymetrii stosuje się najczęściej mianowany roztwór kwasu nadchlorowego w bezwodnym kwasie octowym. W Alkalimetrii zaś roztwór metanolanu sodu w bezwodnym metanolu.
Rola rozpuszczalników w oznaczeniach niewodnych nie ogranicza się tylko do rozpuszczenia subst. oznaczanej i powstania produktów zobojętniania. Stosując rozpuszczalniki o różnych od wody powinowactwie do protonów uwypuklamy właściwości kwasowe lub zasadowe oznaczanej substancji. W zależności od właściwości oznaczanego związku stosujemy bezwodne rozpuszczalniki kwasowe, zasadowe, obojętne.
Miareczkowanie mocnego kwasu mocną zasadą:
HCl + NaOH --> NaCl + H2O
Mocne kwasy i mocne zasady są w roztworach zdysocjowane całkowicie. Podczas miareczkowania zachodzi r. zobojętniania, polega na łączeniu się jonów wodorowych (H+) i jonów wodorotlenowych (OH-) na niezdysocjowane cząsteczki wody.
H+ + Cl- + Na+ + OH- --> Na+ + Cl- + H2O
H+ + OH- -->H2O
Kationy zasady i aniony kwasu nie biorą udziału w reakcji i pozostają w roztworze niezmienione, nie ulegają hydrolizie i dlatego roztwór w PR ma odczyn obojętny. Stężenie jonów H+ w dowolnym punkcie miareczkowania można łatwo obliczyć na podstawie ilości wprowadzonego roztworu mianowanego.

Dodaj swoją odpowiedź
Chemia

Wyjaśnij pojęcia Alkacymetria Acydymetria Alkalimetria Punkt równoważnikowy Punkt końcowy Krzywe miareczkowania alkacymetrycznego Roztwory mianowane Miano roztworu

Wyjaśnij pojęcia Alkacymetria Acydymetria Alkalimetria Punkt równoważnikowy Punkt końcowy Krzywe miareczkowania alkacymetrycznego Roztwory mianowane Miano roztworu...

Chemia

Alkacymetria, miareczkowanie

Alkacymetria, miareczkowanie...

Chemia

analiza ilościowa alkacymetria, kompleksometria i oznaczanie żelaza metodą spektroskopową.. na już pomocy! pomoże mi ktoś ?!

analiza ilościowa alkacymetria, kompleksometria i oznaczanie żelaza metodą spektroskopową.. na już pomocy! pomoże mi ktoś ?!...

Chemia

Alkacymetria - Acydymetria napisac sumarycznie kwas siarkowy VI + wodorotlenek glinu -> siarczan VI glinu + woda

Alkacymetria - Acydymetria napisac sumarycznie kwas siarkowy VI + wodorotlenek glinu -> siarczan VI glinu + woda...

Chemia

Zad.1 Zapisz na dowolnie wybranym przykładzie równania reakcji zobojętniania ( cząsteczkowo i jonowo i w sposób skrócony). Zad.2 Wyjaśnij pojęcie "alkacymetria". Zad.3 Napisz równanie reakcji zobojętniania zasady sodowej kwasem fosforowym (V).

Zad.1 Zapisz na dowolnie wybranym przykładzie równania reakcji zobojętniania ( cząsteczkowo i jonowo i w sposób skrócony). Zad.2 Wyjaśnij pojęcie "alkacymetria". Zad.3 Napisz równanie reakcji zobojętniania zasady sodowej kwasem fosforowym ...