Przedstaw różnorodne czynniki, które Twoim zdaniem mają wpływ na funkcjonowanie demokracji w Polsce.
Ostatnia dekada przyniosła odrodzenie demokracji w Polsce. Dokonało się ono dzięki zmianom prawa i demokratycznym wyborom. W sumie można stwierdzić, że obecne ramy prawne są zgodne z wszelkimi zasadami demokracji i właściwe dla demokratycznego porządku w państwie. W pierwszym okresie społeczeństwo postrzegało zmiany jako korzystne, lecz opinia ta stopniowo zaczęła się zmieniać. Od roku 1995, znacząca większość społeczeństwa jest sfrustrowana i ma poczucie, że nie jest w stanie aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym.
Procedury i reguły demokratyczne w Polsce zaczynają się stabilizować i stają się jedynymi obowiązującymi w życiu publicznym. Ten, kto ich nie akceptuje i nie przestrzega, nie ma szans na zdobycie władzy. Demokracja w Polsce jest jednak jeszcze daleka od całkowitego skonsolidowania, nie mieliśmy następujących po sobie wyborów parlamentarnych, w których startowałyby podobne partie. Wiele z nich się rozpadło, w ich miejsce powstały inne. Brakuje nam również w miarę stabilnych elektoratów poszczególnych partii. Zwykli ludzie oddalają się od udziału w sprawowaniu władzy, minimalizują wpływ na proces podejmowania decyzji. Możemy obserwować postępujące upartyjnianie państwa. Partie nie są organizacjami reprezentującymi obywateli, lecz zbiurokratyzowanymi i zhierarchizowanymi instytucjami, wyizolowanymi od potrzeb społeczeństwa. Dążą do zawłaszczania państwa. Zauważyć też należy, że partie polityczne przypominają prawdziwy kocioł - rozpadają się, tworzą, zmieniają skład, bo jak to w polityce bywa, często programy rozwoju i kierunki działania poszczególnych członków różnią się bądź zmieniają. Członkowie partii traktują politykę instrumentalnie, nie jako służbę innym, lecz jako źródło finansowych profitów. W naszym kraju korupcja stała się zjawiskiem niemalże powszechnym. Nie da się ukryć, że jest to sytuacja patologiczna, która stanowi poważne zagrożenie dla demokracji.
Koniecznym funkcjonowania państwa demokratycznego jest aktywny udział obywateli w jego życiu. Demokratyczne państwo potrzebuje aktywnych, świadomych obywateli, gotowych do podejmowania działań w sferze publicznej. Zbudowanie sprawnie funkcjonującego społeczeństwa obywatelskiego jest palącą potrzebą. Aktywność obywatelska jest nie tylko warunkiem funkcjonowania demokracji, lecz samą istotą istnienia tego systemu politycznego. O wyborze rządu decyduje większość aktywnych obywateli, która przy niskiej frekwencji okazuje się często mniejszością wszystkich osób uprawnionych do głosowania. Wielu z tych, którzy nie głosują, podają jako powód swojej nieobecności przy urnie argument, że głos pojedynczego obywatela nie ma wpływu na wybór rządu. Odmowa udziału w życiu politycznym bierze się z przekonania, że tą drogą nie powstaje władza dbająca o interes publiczny.
Codzienne życie demokracji- poza okresem wyborów czy przesileń rządowych - jest mało porywające. Mało kogo interesują obrady o tym, gdzie ma być oczyszczalnia ścieków czy spory o powiększenie biura ewidencji o kolejne pomieszczenie. Polska jest krajem ciągłych zmian i dlatego - od czasu do czasu - pojawiają się w debacie publicznej kwestie wzbudzające rzeczywiście emocje obywateli. W krajach, które rozwijały się bez wstrząsów, a sprawy toczą się utartym torem, częste jest przekonanie, że polityka wpływa na życie obywateli w stopniu równie niewielkim, jak oni na politykę.
Instytucje państwa demokratycznego, nie tylko w Polsce, ale nawet w krajach o znacznie dłuższej tradycji demokratycznej, nie działają całkiem bez zarzutu. Biurokracja, niekompetencja urzędników, korupcja to tylko przykłady zjawisk stanowiących realne zagrożenia dla sprawności i stabilności państwa. Czynnikiem są też ciężkie problemy społeczne, czego największym przykładem jest 18-proc. bezrobocie. Innym istotnym zagrożeniem dla ustroju demokratycznego jest nepotyzm, czyli obsadzanie urzędów krewnymi i znajomymi. Kiedy osoby trzymające władzę pochodzą z jednej rodziny, czy też kręgu znajomych, łatwo jest zapomnieć o interesie publicznym. Często grupy takie realizują własne plany i zamierzenia korzystając z pełnionej funkcji publicznej.
Oceny funkcjonowania demokracji w Polsce powinno się oprzeć na podstawowych wartościach ujętych w definicji demokracji. Jedną z najważniejszych jest sprawiedliwość, czyli zasada oceny postępowania jednostek i grup w kategoriach prawno-moralnych . Pułapką demokracji w którą wpadli Polacy były obietnice rządzących, które nie zostały wypełnione. Te przyrzeczenia bez pokrycia stworzone tylko po to by zachęcić do głosowania na te, a nie inne partie powodują strajki i niezdrowe nastroje społeczne. Ważnym zagrożeniem związanym z wykorzystaniem pełnionej funkcji publicznej jest dyktatura większości.
Demokracja – czyli władza ludu, została stworzona z myślą, że będzie najlepszym ustrojem. Miała cechować się praworządnością, sprawiedliwością, równością... W Polsce mamy do czynienia z poważnym kryzysem postaw obywatelskich. Utrzymanie poparcia dla porządku demokratycznego, w sytuacji, ciągłych zmian i pojawiania się nowych wyzwań, nie jest zadaniem łatwym nawet w krajach, gdzie system demokratyczny został dawno ustanowiony. Główne zadanie dla rządu polega na wytworzeniu zaufania między władzą wykonawczą, reprezentantami społeczeństwa wybranymi w wyborach, a całym społeczeństwem.