Metody i technologia obsługi ruchu turystycznego. Notatki z zajęć
Polityka państwa działania samorządu terytorialnego i gospodarczego.
Turystyka – ogół czynności osób, które podróżują i przebywają w celach wypoczynkowych, służbowych lub innych, nie dłużej niż 1 rok bez przerwy, poza swoim codziennym otoczeniem, z wyłączeniem wyjazdów, w których głównym celem jest działalność zarobkowa wynagradzana w odwiedzanej miejscowości.
K. Przecławski, który twierdzi, że w szerokim znaczeniu turystyka jest to całokształt zjawisk ruchliwości przestrzennej, związanych z dobrowolną, czasową zmianą miejsca pobytu, rytmu i środowiska życia oraz wejściem w styczność osobistą ze środowiskiem odwiedzanym ( przyrodniczym, kulturowym bądź społecznym).
Pilot wycieczek zagranicznych świadomy podstawowych funkcji i skutków, jakie turystyka wywołuje, powinien ja zrozumieć jako: ogół zjawisk związanych z podróżą i pobytem osób przebywających czasowo i dobrowolnie poza swoim codziennym środowiskiem życia, a także wielorakie skutki wynikające z interakcji zachodzących między organizatorami, a usługodawcami turystycznymi, społecznościami terenów odwiedzanych oraz samymi podróżnymi, o ile głównym celem wyjazdu nie jest działalność zarobkowa w danej miejscowości.
Organizacja i funkcjonowanie rynku turystycznego:
Sektor bazy noclegowej – obejmuje funkcjonowanie wszystkich rodzajów bazy noclegowej wykorzystywanej dla potrzeb przemysłu podróży i turystyki w tym : hotele, motele, pensjonaty, senatoria, schroniska itp.
Reszta w załączniku