Proszę o przykłady: 1)Odmiana czasowników regularnych przez osoby. 2)Odmiana czasowników:sein,haben. 3)Zaprzeczenie,,nicht". 4)Tworzenie zdań pytających o rozstrzygnięcie. 5)Tworzenie zdań pytających z zaimkiem pytającym.

1. machen ich mache, du machst, er/sie/es macht, wir machen, ihr macht, sie machen. schreibe ich schreibe, du schreibst, er/sie/es schreibt, wir schreiben, ihr schreibt, sie schreiben 2. sein ich bin, du bist, er/sie/es ist, wir sind, ihr seid, wir sind haben ich habe, du hast, er/sie/es hat, wir haben, ihr habt, sie haben 3. Er will es nicht machen. Ich mache es nicht. Sie liest das Buch nicht. 4. Würdest du das an meiner Stelle tun? Gehst du zur Schule? Wollen Sie ihn bestrafen? 5. Wer hat das entschieden? Was machen die Schüler draußen? Welche Farben gefallen dir?

1)Czasowniki regularne mają końcówkę -en i jak chcesz to odmienić przez osoby to ją odcinasz i do tematu dodajesz: ich -e (habe) du -st er/sie/es -t wir - en (bez zmian, pozostaje w podstawowej formie) ihr -t sie/Sie -en większość czasowników regularnych odmienia się w taki sposób, ale są też wyjątki gdzie trzeba dodać jakąś literę albo skreślić i niestety trzeba się ich nauczyć na pamięć ale nie jest ich dużo ;) 2) haben ich habe du hast (to jest jeden z tych czasowników gdzie musisz skreślić literę, w tym przypadku jest to "b", nie piszemy habst tylko hast) er/sie/es hat (tu też skreślamy "b") wir haben ihr habt sie/Sie haben sein ich bin du bist er/sie/es ist wir sind ihr seid sie/Sie sind 4) czasownik+osoba (podmiot)+ reszta zdania Np. Lernst du Deutsch? - Czy uczysz się niemieckiego? Nie wie czy o to co konkretnie chodziło ale mam nadzieję że pomogłam :) 3)"nicht" używamy jak chcemy coś zaprzeczyć, np. a) jak chcemy zaprzeczyć czasownik to nicht stoi na końcu zdania np. Ich lerne nicht. (Nie uczę się.) jak dłuższe zdanie to może stać też przed drugą częścią orzeczenia np. Morgen gehe ich nicht in die Schule. (Jutro nie idę do szkoły. b) jak chcemy zaprzeczyć rzeczownik “nicht” stoi bezpośrednio przed rodzajnikiem określonym, zaimkiem wskazującym i zaimkiem dzierżawczym. Das ist nicht mein Haus. (To nie jest mój dom.) Ich kaufe nicht diese Bluse. (Nie kupię tej bluzki.) Hast du nicht die Schuhe? (Nie masz (tych) butów?)