1.Kto,kiedy i w jakim celu organizował wyprawy krzyżowe. 2.Kim byli Mongołowie 3.Ostatni władca z dynastii Piastów , jego reformy . 4.Czym zajmowali się mieszczanie i chłopi w średniowieczu.

1.Kto,kiedy i w jakim celu organizował wyprawy krzyżowe. 2.Kim byli Mongołowie 3.Ostatni władca z dynastii Piastów , jego reformy . 4.Czym zajmowali się mieszczanie i chłopi w średniowieczu.
Odpowiedź

1. Wyprawy krzyżowe organizowane żeby nawracać niewierzących. 2. Monogołowie- Jedna z nacji wywodzących się z wielkiego stępu. 3.Ostatnim władcą z dynastii Piastów był Kazimierz Wielki 4. Mieszkali na wsi, pracowali na roli odrabiali pańszczyznę. Byli niewykształceni w wielu państwach przywiązani do ziemi. A mieszczanie byli kupcami, rzemieślnikami.     Pozdr. i licze na naj

Wyprawy Krzyżowe: Prowadzone przez Krzyżowców Krucjaty. Mongołowie: Jedna z nacji wywodzących się z Wielkiego Stepu.Właściwie nazwą Mongołowie początkowo określało się tylko jedno z plemion, które w przeszłości weszły w skład ordy mongolskiej. Ostatni władzca i Reformy: Kazimierz Wielki Reformy: I.Centralizacja władzy-wprowadzenie nowego podziału administracyjnego kraju-ustanowienie starosty, który pełnił funkcję namiestnika królewskiego na danym obszarze, dowodził armią,zarządzał zamkami i dobrami królewskimi,sprawował sądy-powołanie nowych urzędów centralnych IIReforma ustawodawcza-częściowe ujednolicenie systemu prawnego dawnych dzielnic-szlachta musiała udowodnić swoje pochodzenie-rozszerzenie prawa dziedziczenia gospodarstwa dla chłopów-ograniczenie lichwy III Wzmocnienie gospodarcze państwa-powstawanie nowych miast i wsi-rozwój handlu-rozwój górnictwa(kopalnie soli, srebra i ołowiu)-utworzenie pieniężnego skarbu państwa-wprowadzenie nowych podatków IV Rozwój nauki-utworzenie pierwszego w Polsce uniwersytetu:Akademia Krakowska 1364r Mieszczanie i chłopie, Średniowiecze: W pierwszej czesci sredniowiecza mieszczanie byli osadzani w miastach i musieli odrabiac panszczyzne podbnie jak chlopi - bylo nia okreslona ilosc towaru przez nich wytworzonego. Po pewnym czasie zaczeli zdobywac niezaleznosc w ramach tego wlasnie slawnego hasla "powietrze czyni wolnym", ale raczej zgodnie z jego brzmieniem byli wolni i podlegali prawu miasta tylko na jego terytorium. Po za granicami mieszcanim i chlop mogl byc zabity przez szlachcica (rycerza) bez wiekszych konsekwencji prawnych, wyjawszy oplate dla jego opiekuna (czyli pana miasta, do ktorego nieboszczyk nalezal, wladz miasta lub pana chlopa) Chlopi nie posiadali ziemi, ale byli do niej przywiazani (ziemia "posiadala" ich), mogli byc z nia przekazani, sprzedani (pozne sredniowiecze), lub z niej wyrzuceni, co czasem wielcy magnaci czynili. Mieszcznie z czasem chyba zaczeli posiadac ziemie tj. terytorium miasta, wychodzac jednoczesnie z pod opieki pana, wiazalo sie to z budowa murow i posiadaniem garnizonu na przyklad, bo jak wiadomno bez sily i potegi nieczego sie nie wskora.

Dodaj swoją odpowiedź