Elektrostatyka
Dwa elektroskopy elektryzujemy różnoimiennie. Następnie łączymy je metalowym przewodem. Obserwujemy rozładowanie elektroskopów(wskazówki wracają do swojego położenia pierwotnego).W przewodniku metalowym powstaje pole elektryczne wytworzone przez różnoimienne elektroskopy.Pole to oddziałuje na ładunki znajdujące się w przewodniku.
W sieci krystalicznej przewodnika oprócz jonów dodatnich, nie mających swobodnych ruchów występują elektrony swobodne, które przemieszczają się w stronę elektroskopu naelektryzowanego dodatnio. Mówimy wówczas, że w przewodzie płynie prąd elektryczny.Prądem elektrycznym w przewodniku nazywamy uporządkowany ruch elektronów swobodnych zachodzących pod wpływem sił pola elektrycznego.
Zjawisko elektrolizy (katoda - ) (anoda+)
Co jest skutkiem przypływu prądu?
- emisja światła
- emisja cieplna (wzrost temp.)
- wykonywanie pracy mech.
Jony dodatnie mogą oscylować wokół swojego położenia równowagi (drgać) Wzrost średniej energii kinetycznej ruchu cząsteczek ciała objawia się wzrostem jego temp. Energia wew. ciała zwiększa się jeżeli nad tym ciałem wykonano pracę stw = W
Miarą pracy jaką należy wykonać przez siły pola elektrostatycznego nad ładunkiem jest napięcie. Istnienie napięcia między końcami przewodnika jest warunkiem koniecznym aby w przewodniku płynął prąd elektryczny. Napięcie równe jest 1V jeżeli przy przenoszeniu 1Coulomba wykonano pracę 1J.
pomiar napięcia – voltomierz