kształtowanie cech indywidualnych oraz wiezi matki z dzieckiem w okresie prenatalnym

Historia życia każdego z nas rozpoczęła się w łonie matki, z dala od zgiełku świata, poza świadomością rodziców, którzy poprzez swą intymną psychofizyczną bliskość jedynie stworzyli warunki umożliwiające nam zaistnienie. Ciąg rozwojowych zmian, w wyniku, których dochodzi w ciągu dziewięciu miesięcy do przeobrażenia się mikroskopijnych komórek rodzicielskich (wielkości mniejszej niż kropka kończąca to zdanie) w rozczulającego swoim widokiem i zachowaniem trzy czy czterokilogramowego bobasa jest fascynujący. Jest to prawdziwy cud rozwoju.

Życie rozpoczęło się w chwili poczęcia. W tym momencie zostały określone wszystkie cechy genetyczne (płeć, kolor skóry, oczu, włosów, rysy twarzy). Kształtuje się zawiązek układu nerwowego.

W trzecim miesiącu dziecko jest coraz bardziej aktywne, w jego wyglądzie i zachowaniu przejawiają już niektóre indywidualne cechy. W czwartym miesiącu na palcach powstają poduszeczki dotykowe, a na nich bruzdy tworzące indywidualny układ linii papilarnych. W tym okresie dziecko reaguje na smak wód płodowych ucisk na brzuch matki powoduje ruchy przeciwstawne, zwijanie się, kopanie. Tym wyraża swój dyskomfort i chęć zmiany sytuacji. Dziecko kołysane ruchem i oddechem matki ćwiczy zmysł równowagi.
W piątym miesiącu aktywność dziecka staje się regularna i cyklicznie się zmienia, a na jej indywidualne cechy ma wpływ odziedziczony temperament, oraz tryb życia matki.

Wraz z płcią nabywamy określonego temperamentu seksualnego, pojawiającej się wiele lat później predyspozycji do zachowań seksualnych, rodzicielskich czy opiekuńczych. W trzecim trymestrze widać już indywidualne różnice objawiające się przez temperament, spontaniczną aktywność, przejawianie potrzeb. Również indywidualną cechą jest sposób reagowania na stres np. hałas.

Okres prenatalny stanowi integralną część naszego życia. Doświadczenia z tego okresu, wpływają na to jak później spostrzegamy świat jak myślimy, uczymy się, reagujemy emocjonalnie, śnimy.

By cechy indywidualne dziecka w okresie prenatalnym mogły się rozwijać prawidłowo ważna jest więź matki z dzieckiem. Już w piątym miesiącu matka czuje jak zachowuje się jej dziecko. Jej aktywność jest zharmonizowana z aktywnością dziecka. Dba o siebie i tym samym o prawidłowy rozwój dziecka. Powinna unikać stresów, używek które szkodzą jeszcze nie narodzonemu dziecku. Powinna rozmawiać z dzieckiem, głaskać brzuch, czytać bajki, dzięki temu to nienarodzone dzieciątko czuje, że już jest kochane.

Dodaj swoją odpowiedź