Wojtek kupił Jedną i trzy piąte jabłek po 2,40 za kilogram i Dwie i jedną drugą gruszek za 3,50 za kilogram. Jaką resztę otrzyma, jeśli zapłaci banknotem 20 zł? + Maciek kupił 25 dag chałwy po 30,60 za kg i 4 czekolady za 4,25 każda. Ile zapłaci za słod

Wojtek kupił Jedną i trzy piąte jabłek po 2,40 za kilogram i Dwie i jedną drugą gruszek za 3,50 za kilogram. Jaką resztę otrzyma, jeśli zapłaci banknotem 20 zł? + Maciek kupił 25 dag chałwy po 30,60 za kg i 4 czekolady za 4,25 każda. Ile zapłaci za słodycze?
Odpowiedź

1 3/5 = 1.6 jabłek  2 i 1/2 = 2.5 gruszek 1.6 * 2.4 zł = 3.84 zł zapłaci za jablka 2.5 * 3.50 zł =8.75 zł zapłaci za gruszki 20 - (3.84 + 8.75) = 20 - 12.59 = 7.41 Odpowiedź: Otrzyma 7.41 zł reszty. 100 dag = 1 kg, więc 25 dag = 0.25 kg  0.25 * 30.6 zł = 7.65 zł zapłaci za chałwę 4 * 4.25 zł = 17 zł zapłaci za cztery czekolady 7.65 + 17 = 24.65 zł  Odpowiedź: Maciek zapłaci 24.65 zł za słodycze.

1  [latex]1 frac{3}{5}= frac{16}{10}=1,60 [/latex] jabłek 1,60*2,40= 3,84 [latex]2 frac{1}{2}= frac{5}{2}= frac{25}{10}=2,50 [/latex] 2,50*3,50=8,75 3,84+8,75=12,59 20-12,59=7,41 otrzymał reszty 2 0,25*30,60=7,65 4*4,25=17 17+7,65=24,65 za słodycze zapłacił 24,65

Dodaj swoją odpowiedź