Recenzja "Zemsty" jako filmu

Film pt: "Zemsta" został wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę na podstawie komedii Aleksandra Fredry. Premiera w polskich kinach nastąpiła 4 października 2002 roku, a w światowych 18 maja 2003 roku.
W rolach głównych występują:
Rejent Milczek - Andrzej Seweryn
Cześnik Raptusiewicz - Janusz Gajos
Podstolina - Katarzyna Figura
Klara - Agata Buzek
Wacław - Rafał Królikowski
Papkin - Roamn Polański
W rolach drugoplanowych:
Śmigalski - Lech Dybik
Dyndalski - Danie Olbrychski
Perełka - Cezary Żak
Kucharka Cześnika - Grażyna Zielińska
Scenografię stworzyli Magdalena Dipont u Tadeusz Kosarewicz. Kostiumy - Magdalena Biedrzycka, Krystyna Zachwatowicz. Muzyka w "Zemscie" podobnie jak w wielu innych filmach Wajdy - np. "Panu Tadeuszu", "Smudze Cienia", "Ziemi Obiecanej"; jest dziełem Wojciecha Kilara.
Cześnik Raptusiewicz mieszkający w zamku w Odrzykoniu wraz ze znienawidzonym sąsiadem - Rejentem Milczkiem, pragnie ożenić się z Podstolną. Jednak doskonale wie o tym, że brak mu urody i ogłady towarzyskiej, dlatego też wzywa na pomoc Papkina, aby pomógł mu go z ową Podstoliną wyswatać. Papkin kreujący się na wielkiego bohatera, łamacza niewieścich serc jest jednak w rzeczywistości typowym tchórzem, który kocha prawdziwą romantyczną miłością Klarę, bratanicę Cześnika. Tymczasem Klara zakochana jest w Wacławie, synu wroga, a mianowicie Rejenta Milczka. Wacław również odwzajemnia to uczucie. Jednak obie rodziny nie zamierzają zgodzić się na tyen ślub. Okazuje się także, że Podstolina, dawna miłość Wacława, z miłą chęcią wyszłaby za Wacława za mąż.
Film zgadza się ze swoim pierwowzorem na papierze czyli książką, lecz jednak nie do końca, ponieważ inne są pory roku (w książce wiosna, a w filmie zima). Gra aktorska była dobra. W szczególności podobałą mi się KAtarzyna Figura, Andrzej Sewryn i Janusz Gajos. Zdecydowanie nie przypadli mi do gustu Rafał Królikowski i Agata Buzek, której fryzura była okropna, a nie zabawna, więc i charakteryzatorzy zbyt w jej przypadku się nie popisali. Natomiast bardzo ładna scenografia, rzeczywistość przedstawiona w utowrze. Przepiękne różnokolorowe i interesujące kostiumy.
Moim zdaniem film jest bardzo ciekawy, szczegółowo przedstawiony. Polecam dla tych, którzy lekturę czytali niedokładnie.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Recenzja "Zemsty" jako filmu

Film pt: "Zemsta" został wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę na podstawie komedii Aleksandra Fredry. Premiera w polskich kinach nastąpiła 4 października 2002 roku, a w światowych 18 maja 2003 roku.
W rolach głównych występują:
Re...

Język polski

Recenzja "Zemsty" A. Wajdy

W czwartek pojechaliśmy całą klasą do kina na ekranizację komedii Aleksandra Fredry pt. "Zemsta". Film ten został wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę, jednego z najlepszych polskich artystów.
"Zemsta" opowiada o sporze dwóch sąsiad...

Język polski

Recenzja "Zemsty"

Ostatnio wspólnie z klasą obejrzałam film pt. "Zemsta". Tematem komedii było ścieranie się poglądów Cześnika i Rejenta, dotyczących kwestii muru granicznego. W utworze występowały różne wątki. Jednym z nich była miłość Wacława i ...

Język polski

Recenzja "Zemsty" A.Wajdy

Ostatnio wspólnie z klasą obejrzałam film pt. "Zemsta". Tematem komedii było ścieranie się poglądów Cześnika i Rejenta, dotyczących kwestii muru granicznego. W utworze występowały różne wątki. Jednym z nich była miłość Wacława i ...

Język polski

Recenzja z ekranizacji "Zemsty" A. Wajdy.

Od października 2002r. na ekranach polskich kin gości film A. Wajdy - "Zemsta". Jest to ekranizacja komedii A. Fredry pod tym samym tytułem. Podobnie jak filmowa adaptacja "Pana Tadeusza", "Zemsta" ściągnęła do kin tysiące spragnionych rozry...

Język polski

Recenzja "Zemsty" A. Wajdy.

Czwartego Października 2002 roku, na ekrany polskich kin weszła ekranizajca komedii Alesandra Fredry pt. "Zemsta". Reżyserem tego filmu był Andrzej Wajda, nakręcił między innymi : "Pan Tadeusz", "Człowiek z Marmuru&q...