Jak bohaterowie "Kamieni na szaniec" zmieniali swoje charaktery.

Aleksander Kamiński przedstawia w swoich wspomieniach grupę rówieśników, którzy tuż przed wybuchem II wojny światowej zrobili
maturę. Uczyli się oni w gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie, stanowili przyjacielskie kółko a zarazem zespół Buki, wyróżniający się w pracach harcerskich. Reprezentowali środowisko młodzieży inteligenckiej, żyli na ogół w dobrych warunkach, co ułatwiało im kształtowanie charakteru. Od poczatku okupacji aktywnie szukali możliwości działania w konspiracji. Najpierw związali się z PLAN- em i Małym Sabotażem, potem z działalnością dywersyjną Szarych Szeregów.Cechowała ich rzetelność i koleżeństwo. "Buki rozumieją się doskonale i są karni jak rzadko która grupa".Szczerzy, bezpośredni i uczynni, skupiali wokół siebie innych chłopców. Wokół Alka skupił się "Klub Pięciu"- harcerzy z Buków, którym imponowały te jego cechy. Kiedy, walcząc już w Szarych Szeregach, kupił sobie wymarzoną skórzaną kurtkę, z której się bardzo cieszył, od razu zaczął zaczął ją pożyczać kolegom i ostatecznie wcale jej nie nosił, bo zaraz została w walce zniszczona.Ich przyjażń i solidarność obserwujemy po aresztowaniu Zośki. Nie ulegało wątpliwości, że zrobią wszystko, co jest w ich mocy, by Zośkę wyciągnąć z więzienia. Po śmierci Alka i Rudego Zośka popadł w głęboką depresję psychiczną, którą przerwało dopiero napisanie wspomień o przyjacielu.Zdolności do poświęcenia dowodzi akcja odbicia Rudego. Wszyscy ryzykowali życiem. Alek je stracił wskutek ran. Umierający Alek i Rudy nie troszczyli się o własny los, lecz dopytywali o siebie wzajemnie, chcieli nieść ulgę przyjacielowi.Odwagę i dzielność widzimy wielokrotnie. Gdy Alek wybija szyby fotografom, gdy Rudy koło koszar SS na ul. Rakowickiej wypisuje na murze "tylko świnie siedzą w kinie", gdy Alek odśrubowuje niemiecką tablicę na pomniku Kopernika.Wszyscy chłopcy byli ambitni, ogarnięci pasją nauki. Rudy kończy celująco szkołę Wawelberga, inni chodzą na tajne komplety. Jeszcze w szkole Zośka, który od dzieciństwa bardzo bał się wody, nauczył się pływać i stał się świetnym pływakiem, bo umiał przełamać strach. Mimo podziwu kolegów pozostawali skromni. Zośka nie chwalił się swoimi sportowymi wyczynami. W 1943 roku ukrył przed rodziną i kolegami fakt odznaczenia go przez Komendę Główną.Doskonalenie i praca nad sobą wynikały z tęsknoty do braku czynów przekraczających wybrażnię i możliwości przeciętnego człowieka. Cechowała ich pomysłowość i inicjatywa- czego przykładem może być zarobkowanie Alka w rikszy, korepetycje Rudego, fabryka marmolady Zośki w 39r.. Potem zaś pomysły akcji Małego Sabotażu- zagzazowanie niemieckiego sklepu z wędlinami przez Alka i Rudego, zawieszanie polskich flag na latarniach.Wiele jest przykładów opanowania w trudnych sytuacjach. Alek, który dostał się w łapankę uciekł z odkrytej ciężarówki. W czasie akcji odbicia więżniów pod Celestynowem w 1942r. Zośka umie zorganizować walkę w nieprzewidzianych okolicznościach. W Alei Szucha aresztowany Zośka połyka niebiezpieczną karteczkę do fałszywego dowodu i odzyskuje wolność. Piękne jest poczucie odpowiedzialności Felka po uszkodzeniu mostu pod Czarnocinem w 1943 r. Został tam ciężko ranny. Poszarpany odłamkami, zdołał jeszcze zniszczyć dokumenty osobiste, połykając cząstki papieru i grzebiąć w ziemi resztę.Autor napisał w zakończeniu, że jest to "Opowieść o ludziach, którzy potrafią pięknie umierać i pięknie żyć".Większość z tych chłopców zginęła podczas akcji lub póżniej w Powstaniu Warszawskim. Ich charaktery, które sprawdziły się w dramatycznych chwilach walki, ukształtowały się jesdnak wcześniej. I dlatego mogą być wzorem również podczas pokoju.

Praca nie jest wykonana TYLKO przeze mnie, ale jednak jest xd

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Jak bohaterowie "Kamieni na szaniec" zmieniali swoje charaktery.

Aleksander Kamiński przedstawia w swoich wspomieniach grupę rówieśników, którzy tuż przed wybuchem II wojny światowej zrobili
maturę. Uczyli się oni w gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie, stanowili przyjacielskie kółko a zaraz...