Recenzja filmu „Zemsta” Andrzeja Wajdy.

Film „Zemsta”, to wierne odzwierciedlenie komedii o tym samym tytule, pióra Aleksandra Fredry.

Scenarzystą i reżyserem filmu jest Andrzej Wajda, znany i ceniony polski reżyser. Muzykę do filmu skomponował Wojciech Kilar. Scenografią zajęli się Tadeusz Kosarewicz i Magdalena Dipont. W rolach głównych występują Janusz Gajos - Maciej Raptusiewicz, Andrzej Seweryn - Rejent Milczek, Roman Polański – Józef Papkin, Klara Raptusiewiczówna – Agata Buzek. Bohaterów drugoplanowych grają Katarzyna Figura – Podstolina, Rafał Królikowski – Wacław Milczek i Daniel Olbrychski – Dyndalski.

Głównym wątkiem filmu jest spór dwóch sąsiadów mieszkających w jednym zamku oddzielonych od siebie jedynie murem. Kłócą się nieustannie, lecz wiadomo, że kłótnia musi się kiedyś zakończyć i w tym wypadku stało się to dzięki małżeństwu Klary i Wacława.

W filmie podziwiamy wspaniałą grę najlepszych polskich aktorów. Na pochwałę zasługuje Janusz Gajos w roli Cześnika. Swoją rolę odegrał naturalnie i profesjonalnie. Drugim bohaterem, którego grą aktorską byłam zachwycona, był Dyndalski. Moim zdaniem potrzeba naprawdę dużych umiejętności aktorskich, aby odegrać tę postać. Daniel Olbrychski odegrał tę rolę naprawdę po mistrzowsku.

Tadeusz Kosarewicz – scenograf - bardzo trafnie dobrał wystrój i wyposażenie wnętrz zamku do mody z czasów szlacheckiej Polski. W filmie była zima, co nie zgadza się z książkowym opisem. Oprócz tego śnieg miał mało wspólnego z prawdziwym śniegiem, ale to tylko szczegół, który nie powinien przysłonić tak dobrej scenografii.

Poważne zastrzeżenie mam jedynie do fatalnego uczesania Klary. Ta fryzura nie miała nic wspólnego z ówczesną modą i była zbyt nienaturalna. Przypominała mi do złudzenia snopek siana.

Ładnie natomiast komponuje się z całością muzyka. Doskonale wprowadza nas w komediowy nastrój tamtych czasów.

Z czystym sumieniem mogę polecić ten film na długie zimowe wieczory. Komediowy klimat i wspaniała gra aktorska gwarantują świetną rozrywkę na dobrym poziomie.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Recenzja filmu ,,Zemsta" Andrzeja Wajdy . Proooosze jeszcze na dzisial

Recenzja filmu ,,Zemsta" Andrzeja Wajdy . Proooosze jeszcze na dzisial...

Język polski

Recenzja filmu "Zemsta" Andrzeja Wajdy

Recenzja filmu Andrzeja Wajdy
?Zemsta?

?Zemsta? ? ekranizacja szkolnej lektury pozbawiona wybitnie humoru ? przez wybitnego reżysera.

W potocznym języku ?kicz? ? to coś nieudanego, płaskiego, banalnego. W zasadzie nie jes...

Język polski

Recenzja filmu - "Zemsta"

Egzamin gimnazjalny, który będę składał za cztery miesiące, zmobilizował mnie do powtórzenia treści lektur omawianych w poprzednich latach nauki. Ponieważ jestem z natury leniwy, nie zdecydowałem się na czytanie po raz kolejny oryginał�...

Język polski

Recenzja filmu "Zemsta"

Jak to się dzieje, że mimo upływu lat, tak niewiele się uczymy i zmieniamy? Dlaczego mimo wielu doświadczeń wciąż drzemią w nas dusze kłótników? Dlaczego nie możemy rozwiązywać swoich problemów za pomocą kulturalnego dialogu? Nie wi...

Język polski

Recenzja filmu "Zemsta"

Na lekcji języka polskiego wraz z klasą oglądałam ekranizację komedii Aleksandra Fredry pt. "Zemsta". Film ten został wyreżyserowany przez znakomitego polskiego reżysera Andrzeja Wajdę- posiadacza wielu prestiżowych nagród takich jak: "Z�...