Ola za 4 gumki do włosów i 6 spinek zapłaciła 4,80zł. Monika kupiła w tym samym sklepie jedną gumkę i 10 spinek i zapłaciła 4,60zł. Jaka była cena jednej gumki , a jaka jednej spinki? Proszę układem równań

Ola za 4 gumki do włosów i 6 spinek zapłaciła 4,80zł. Monika kupiła w tym samym sklepie jedną gumkę i 10 spinek i zapłaciła 4,60zł. Jaka była cena jednej gumki , a jaka jednej spinki? Proszę układem równań
Odpowiedź

x - cena gumki y - cena spinki {4x+ 6y=4,80 {1x+ 10y= 4,60  {4x+6y=4,80 {x= 4,60 - 10y {4( 4,60 - 10y) + 6y = 4,80 {x= 4,60 - 10y { 18,40 - 40 y + 6y = 4,80 {x= 4,60 - 10 y { 18,40 - 34 y = 4,80 { x = 4,60 - 10y {-34 y = 4,80 - 18,40 { x= 4,60 - 10y  -34y = -13,60 /: -34y y= 0,40 zł x= 4,60 - 10 * 0,40 = 4,60 - 4 = 0,60 zł {x= 0,60 zł {y = 0,40 zł Odpowiedź: Cena jednej gumki to 0,60 zł , a cena jednej spinki to 0,40 zł.

G - gumka S - spinka 4G + 6S = 4,80 1G + 10S = 4,60 4G + 40S  = 18,40 34 S = 18,40 - 4,80 =13,60 1S = 13,60 : 34 = 0,40 4G = 4,80 - 2,40 (6 * 0,40) = 2,40 1G = 2,40 : 4 = 0,60 Odp. Spinka kosztuje 0,40 zł, a gumka 0,60 zł.

Dodaj swoją odpowiedź