Przemówienie o korupcji
Drodzy Obywatele!
Witam Państwa bardzo serdecznie i dziękuję za tak liczne przybycie na trzeci Ogólnopolski Kongres "Antykorupcji".
Zebraliśmy się tutaj po to, aby wreszcie powiedziec wprost o tym, co tak naprawdę dzieje się w naszym państwie.
Dużo w dzisiejszej Polsce mówi się o korupcji. Co to jest korupcja? Jest to nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści. Nieprzestrzeganie norm prawnych i etycznych zarówno przez osobę, która wręcza korzyści, jak i tę, która je przyjmuje. Jednym słowem jest łamaniem konstytucji. Z korupcją można się spotkać zarówno w biurach polityków jak i urzędników. Coraz częściej związana jest z handlem narkotykami, prostytucją, „praniem” pieniędzy, ale niestety się do nich nie ogranicza.
Drodzy zebrani, eliminowaniu korupcji powinno służyć odpowiednie uporządkowanie przepisów prawa, właściwa współpraca polityków i urzędników, propagowanie wiedzy (szczególnie wśród młodych osób) na temat zagrożeń korupcją.
Polska jest krajem szybko się rozwijającym, o przyroście Produktu Krajowego Brutto należącym do ścisłej europejskiej czołówki. Związane z tym są liczne zamówienia publiczne, czyli po prostu przetargi na rozmaite inwestycje. Niemal co czwarty przetarg w Polsce jest unieważniany. Głównym tego powodem jest łapówkarstwo. Łatwość, z jaką osoby zainteresowane omijają przepisy jest zadziwiająca. Zresztą, przepisy nie są zbyt fortunnie opracowane, dają bowiem do tego okazję.
W biznesie chodzi o szybkość działania, żaden zatem biznesmen nie może sobie pozwolić na włóczenie się po sądach. Przekonanie co do skuteczności korumpowania polityków w naszym społeczeństwie gwałtownie rośnie. Przekupując polityków można spowodować zmiany w tak podstawowych elementach sprawowania władzy, jak ustawa, czy prawo.
Drodzy Państwo, korupcja to problem dotykający wielu elementów życia społecznego. Z powodu korupcji zaufanie do rządzących naszym krajem bardzo intensywnie spada. Jak zatem funkcjonować ma demokracja, skoro Ci, którzy są wybierani przez nas, obywateli, nie znajdują w nas zaufania i oparcia? Czy doczekamy się więc w Polsce dojrzałej demokracji? Czy polityka polska będzie wciąż medialną szopką?
Moim zdaniem musimy się sprzeciwiac korupcji, trzeba zapobiegac oszustwom!
Dziękuję za uwagę.