Opis 5 Kieleckich pomników
Irmina Osowska
KIELECKIE POMNIKI
Pomnik "Homo Homini", autorstwa rzeźbiarza - prof. Adama Myjaka. Miejsce lokalizacji to ul. Ściegiennego, skarpa poniżej muru cmentarza Nowego. Pomnik został odsłonięty 11 września 2006 r., w piątą rocznicę ataku na WTC w Nowym Jorku.
Przedstawia dwie pochylone ku sobie wieże - jedynki, przecięte samolotem, który podobny jest do samolotów robionych z papieru. Na pierwszej wieży umieszczono napis "Homo Homini" (łac. człowiek człowiekowi), na drugiej - nazwy miast zaatakowanych przez terrorystów. Przed pomnikiem, na wybrukowanym wzniesieniu, widnieje duży wypukły napis ?wrzesień 2001?, będący jednocześnie datą ataku na WTC.
Według mnie pomnik ma bardzo prostą formę, bez zbędnych dekoracji i symboli. Jest bardzo czytelny.
Kielce są mocno związane z tradycją legionową i Józefem Piłsudskim. W pobliżu Domu Kultury widnieje Pomnik Czynu Legionowego, dłuta wybitnego artysty Jana Raszki, zwany Czwórką Strzelecką, poświęcony walce żołnierzy polskich w latach 1914 ? 1920. Pomnik został zniszczony w czasie II wojny światowej. W roku 1991 został odbudowany.
Jest to monument z brązowych płyt, na którym widnieje wypukły napis ?Legionom naród?. Na szczycie pomnika umieszczono postacie czterech legionistów. Postacie są dynamiczne, sprawiają wrażenie zatrzymanych w marszu, w pełnym rynsztunku, z karabinami uniesionymi w górę. Ich ułożenie może również sugerować przyjęcia pozycji strzeleckiej ? stąd skupienie na twarzach i wzrok skierowany w jednym kierunku. Całość ustawiona jest na dość wysokim cokole. Pomnik sprawia wrażenie monumentalnego. Jest dobrze wkomponowany w otoczenie.
Pomnik "Pamięci 42 Żydów zamordowanych w Kielcach 4 lipca 1946 r." stoi przy al. IX Wieków, w sąsiedztwie urzędu wojewódzkiego. Jego autorem jest amerykański rzeźbiarz Jack Sal. Jest to mur ustawiony w kształcie litery L, dosyć długi i wysoki. Sprawia wrażenie białej ściany ułożonej z kwadratów, w którą wmurowano czarne prostokątne kamienie. Ciemne kwadraty mają symbolizować pomordowanych Żydów ( 42 kamienie tak jak ilość osób ). Obok stoi mniejszy postument z wmurowana tablicą pamiątkową.
Pomnik sprawia wrażenie mało czytelnego, szczególnie dla osób jadących pobliska ulicą. Mam wrażenie, że trzeba znać historię Kielc, aby wiedzieć, co symbolizuje.
Kiedy jedziemy ulicą Krakowską, już z daleka widać dwie tablice zwane ?Tablicami Mojżeszowymi?. Umieszczone zostały na skałach Kadzielni, wchodzącej w skład położonego w południowej i zachodniej części Kielc wapiennego Pasma Kadzielniańskiego. Tablice wykonano z betonu, są wysokie, ustawione na małym cokole. Widnieją na nich wyryte rzymskie cyfry oznaczające dziesięć przykazań. Są symbolem pojednania trzech religii: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Pomysłodawcą tablic jest prezydent miasta, a wykonawca jedna z kieleckich firm.
Moim zdaniem tablice prezentują się nieco lepiej z daleka niż z bliska. Trudno też odczytać ich symbolikę. Nie sposób ich nie zauważyć na tle surowej ściany skalnej.
W pobliżu ulicy Sienkiewicza stoi dość nietypowy, ale na pewno jedyny w Polsce pomnik dzika. Projekt rzeźby przygotował Jerzy Pilch, natomiast wykuł go w piaskowcu Bolesław Michałek.
Rzeźba ma ponad dwa metry wysokości, przedstawia dzika stojącego na cokole, z kompozycji z roślin. Całość umieszczona została na niewielkiej, mającej kształt sześciokąta podstawie. Dzik ma olbrzymie, nienaturalne kły. Prawdopodobnie nawiązują one do legendy o początkach miasta.
Pomnik jest dość malowniczy, ciekawy w swojej konstrukcji. Na pewno jest on jedną z atrakcji tego miasta.
Ps. W załączniku cała praca ze zdjęciami pomników.