Które z osiągnięć starożytnego Egiptu wywarło na mnie największe wrażenie?

Które z osiągnięć starożytnego Egiptu wywarło na mnie największe wrażenie?

Największe wrażenie z osiągnięć starożytnego Egiptu wywarła na mnie mumifikacja zwłok. Ta ceremonia zawsze fascynowała mnie najbardziej.
W życiu Egipcjan wielką rolę odgrywała religia. Szczególnie miejsce zajmowała wiara w życie pozagrobowe. Wierzono, że po śmierci dusza staje przed sądem boga Ozyrysa, któremu zdaje rachunek ze swych ziemskich uczynków. Od decyzji Ozyrysa zależały dalsze losy zmarłego. Aby ułatwić przejście przez sąd boga, wkładano do grobów teksty gotowych odpowiedzi na pytania stawiane zmarłemu.
Starano się jak najlepiej zaopatrzyć zmarłego na przyszłe życie. Jego ciało poddawano mumifikacji, wierzono bowiem, że dusza istnieje tak długo, jak długo zachowuje się ciało. Najpierw ciało zmarłego pozbawiano wody i łatwo psujących się organów wewnętrznych. Wnętrzności przechowywano w glinianych urnach. Później zwłoki balsamowano i owijano szczelnie bandażami. Na twarz mumii wkładano maskę stanowiącą podobiznę twarzy zmarłego. Mumię umieszczano w tzw. kartonażu, pudle sporządzonym z kleju i płótna, a następnie całość w drewnianej lub kamiennej skrzyni składano w grobowcu. Mumifikacja była kosztowna. Nie wszyscy mogli sobie na nią pozwolić. Ubogi chłop chował swoich zmarłych w gorącym piasku, który nieco opóźniał rozkład ciała.
Wyposażenie grobów, a także kształt i wielkość grobowców zależały od pozycji zmarłego w społeczeństwie. Do grobu chłopa wkładano jedynie artykuły pierwszej potrzeby. Możnym służyły okazałe, bogato wyposażone grobowce. Najwspanialsze ? zwane piramidami ? wznoszono dla faraonów.
Ta ceremonia zawsze mnie zaskakiwała. Była też pewnym potwierdzeniem ich niezwykłej religijności. Jestem pełna podziwu dla starożytnych Egipcjan za ich determinację w dążeniu do jak najdłuższego życia i pomoc w tym innym ludziom. Zauważam w tym także pewne heroiczne dążenie do nieśmiertelności. Przyglądając się bliżej poszczególnym czynnościom przy mumifikacji zwłok, czuję pewną odrazę spowodowaną brakiem pozostawienia narządów wewnętrznych czy podeszwy stóp. Niejednokrotnie przechodzą mnie ciarki na samą myśl o tym. Ludzie, którzy się tym zajmowali się tym musieli naprawdę wierzyć w życie duszy, kiedy żyje ciało, inaczej ciężko by im było dokonywać takiej makabry jaką jest wycinanie organów wewnętrznych nieboszczyka.
Mumifikacja zwłok potwierdziła także, że Egipcjanie byli rozumną i wielką cywilizacją, gdyż z wielkim wyczuciem wiedzieli jak obejść się ze zwłokami, aby przetrwały bardzo długo.
Największe wrażenie wywarła na mnie mumifikacja zwłok, gdyż ta ceremonia pokazała różne zalety cywilizacji egipskiej m.in. wielką religijność, znajomość fizjologii ludzkiej czy pomoc potrzebującym zmarłym.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Które z osiągnięć starożytnego Egiptu wywarło na tobie największe wrażenie?

Na mnie największe wywarły wynalazki ze starożytnego Egiptu. W swojej pracy spróbuję to uzasadnić.

Po pierwsze Egipcjanie, aby zachować wodę przez cały rok, wykopywali długą na kilka tysięcy mil sieć kanałów wodnych. Wznosili...