Przemówienie na temat przedłużenia wakacji do 4 miesięcy

Witam szanownych Państwa. Zebraliśmy się dzisiaj, aby poruszyć temat przedłużenia wakacji do czterech miesięcy.
Z punktu widzenia Ministerstwa Edukacji jak i Państwa tu zebranych jest to cel raczej niemożliwy do zrealizowania. Niemożliwe, nierealne, ale upragnione marzenie zapewne wszystkich uczniów, jak i większości nauczycieli. Ale czy na pewno całkowicie bezsensowne?
Według mnie przerwa wakacyjna powinna trwać od czerwca do września włącznie. Jak powszechnie wiadomo są to miesiące przesilenia letniego. Uczniowie są zmęczeni, nie potrafią się skupić nad lekcjami. Piękna i słoneczna pogoda tez temu nie sprzyja. Wysokie temperatury pomieszczenia w którym przebywają uczniowie, powodują senność, otępienie, marzenie o letnim wypoczynku na łonie natury, spotkaniu z przyjaciółmi i wspólnym spędzeniu popołudnia. Fakt, że najbliższe godziny trzeba będzie spędzić w szkolnej ławce powoduje, że uczniowie stają się bardziej konfliktowi i trudniej im współpracować z grupą i nauczycielami.
Co innego miesiące od października do maja. Pogoda niezbyt wtedy dopisuje i na zewnątrz jest na pewno mniej atrakcji. Wtedy łatwiej jest uczniom skupić się na danym temacie. Promienie słoneczne tak często wpadające przez okno do klasy w czerwcu nie rozpraszają myśli i uczniowie mogą w pełni uczestniczyć na bieżąco w lekcji.
Spójrzmy na ten fakt jeszcze z innego punktu widzenia. Przez cztery miesiące uczniowie w pełni odpoczęliby od szkoły, zregenerowaliby swoje siły przed 8 miesiącami ciężkiej nauki. Wykorzystaliby ten słoneczny czas na wycieczki i inne rozrywki, a nie siedzieliby znudzeni w szkolnych murach, patrząc ze złością na nauczycieli, którzy przecież niczemu nie są winni.
Nauczyciele natomiast w pełni odpoczęliby sobie od uczniów i mogliby wykorzystać ten czas na uściślenie swoich stosunków z rodziną. Przecież dwa miesiące to jest zbyt mało na odkupienie dziesięciu miesięcy ciężkiej pracy i wielu nieprzespanych nocy, spędzonych na sprawdzaniu prac pisemnych uczniów i przygotowaniem tematów na kolejną lekcję.
Kolejnym argumentem, przemawiającym za tym, że przedłużenie wakacji nie jest złym pomysłem jest to, ze podróże kształcą, pomagają poznawać świat, uczeń nabywa pewnego doświadczenia, poznaje obce kultury. Mając o dwa miesiące więcej wolnego czasu, można zwiedzić dwa razy więcej różnych ciekawych miejsc, poznać ich historię, kulturę. Wiedza ta na pewno przyda się podczas kolejnych lat nauki.
Kończąc, dodam iż fakt przedłużenia przerwy wakacyjnej do czterech miesięcy z mojego punktu widzenia jest dobrym pomysłem. Tak jak wspomniałam wcześniej, zarówno uczniowie jak i nauczyciele mieliby więcej czasu na spokojny odpoczynek i po dłuższej przerwie chętnie powróciliby do szkoły z pozytywnym nastawieniem na 8 kolejnych miesięcy ciężkiej pracy.
Dziękuję za uwagę

Dodaj swoją odpowiedź