"Nie potrafiłem jej zrozumieć, powinienem sądzić ją według czynów, a nie słów" "Mały Książę".

"Nie potrafiłem jej zrozumieć,powinienem sądzić ją według czynów a nie słów"


Bohater książki Antoinea de Saint Exupery’ego wypowiedział słowa zamieszczone w tytule mówiąc o swojej róży. Róża ta pojawiła się na jego planecie niespodziewanie i zachwyciła Małego Księcia swoją urodą. Była jednak próżna, dlatego Mały Książe wyruszył w podróż w poszukiwaniu prawdziwych przyjaciół. Gdy trafił na Ziemię po spotkaniu z lisem i z różami w ogrodzie zrozumiał, że tak naprawdę jego kwiat jest wyjątkowy i jedyny na całym świecie. Żałował tego, że ją opuścił i zostawił. W rozmowie z pilotem przyznał:
„Nie potrafiłem jej zrozumieć. Powinienem sądzić ją według czynów, a nie słów. Czarowała mnie pięknem i zapachem. Nie powinienem nigdy od niej uciec. Powinienem odnaleźć w niej czułość pod pokrywką małych przebiegłostek. Kwiaty mają w sobie tyle sprzeczności. Lecz byłem za młody, aby ją kochać. ” Róża w głębi duszy była dobra i kochała Małego Księcia, była taka oschła, bo bała się odrzucenia. Lecz gdy Mały Książe przyszedł się z nią pożegnać przed podróżą pokazała swoje prawdziwe wnętrze, które było wrażliwe i czułe powiedziała: „Byłam niemądra. Przepraszam Cię Spróbuj być szczęśliwy.(…) Ależ tak ja cię kocham. Nie wiedziałeś o tym z mojej winy(…) ” Poganiał Małego Księcia, aby już szedł, ponieważ „Nie chciała, aby widział, że płacze. Była przecież taka dumna.” Mały Książe nie znał róży z tej strony, dopiero na Ziemi zrozumiał, ile tak naprawdę dla niego znaczy i że mylił się, co do niej. Gdy chłopiec żegnał się z lisem w prezencie dostał od niego sekret, który brzmiał: „dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.” Ludzie często oceniają innych po wyglądzie, a nie patrzą w „wnętrze” człowieka i ranią takim postępowaniem ich. Gdy chłopak szuka dziewczyny przeważnie patrzy czy jest ładna, a w późniejszej kolejności ocenia jej charakter i osobowość, dlatego kobiety brzydkie są ranione takim sposobem myślenia. Człowiek nie powinien oceniać innych pochopnie. Podobnie jest z zawieraniem przyjaźni. Chcąc znaleźć przyjaciela nie możemy oceniać innych po pierwszym wrażeniu, trzeba tą osobę lepiej poznać, aby móc ocenić czy nadaje się na naszego przyjaciela.
W Szekspirowskim dramacie „Romeo i Julia”, ukazana jest miłość zakazana. Rodziny Montekich i Kapuletich były od lat skłócone przez to tytułowi bohaterowie musieli ukrywać się ze swoją miłością, co ostatecznie doprowadziło do ich śmierci. Może gdyby rodzina Kapuletich spróbowałaby porozmawiać z Romeem i poznać go lepiej nie skończyłoby się to tak tragicznie. Rodzina Julii przekreśliła jej ukochanego tylko dla tego, że miał na nazwisko Monteki. Czasem lepiej jest porozmawiać i poznać daną osobę niż później żałować, że się tego nie zrobiło.
Ludzie często zrobią coś zanim pomyślą. Postępowanie pochopnie zazwyczaj kończy się źle. Warto pamiętać o tym, że osądzając innych ranimy ich swoim postępowaniem. Słowa lisa zwrócone do Małego Księcia powinny każdemu zostać w pamięci: „Dobrze widzi się tylko sercem.To, co najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Scenariusz "Małego Księcia".

AKT

SCENA I

Poranek, wschód słońca.

Róża
ziewając
Ach, dopiero się obudziłam, Przepraszam bardzo... Jestem jeszcze nieuczesana.

Mały Książę
zachwycony
Jakaż pani jest piękna!