Kto powinien przeczytać książkę pt. ,,Mały Książe"

Żółkiewka, 06.04.2012r.
Droga Olu!
Na wstępie mojego listu pragnę serdecznie Cię pozdrowić. W tym liście chciałabym odpowiedzieć na pytanie, które niedawno mi zadałaś, a dokładnie,, Kto powinien przeczytać książkę pt. Mały Książę?”. Niedawno przeczytałam ją, i pragnę przybliżyć Ci moją odpowiedź.
Po przeczytaniu jej stwierdzam, że jest to bardzo dobra książka, dająca dużo do myślenia. Moim zdaniem tę książkę powinni przeczytać wszyscy, nie zważając na to, czy są to dzieci, młodzież, dorośli, samotni, zakochani czy też inni ludzie. Każdy bez względu na wiek, może wyciągnąć z niej jakieś pouczenie dla siebie.
Na pewno książka ta jest przeznaczona dla dzieci, gdyż jej główny bohater – Mały Książę – także jest dzieckiem, przez co najmłodsi czytelnicy mogą się z nim utożsamiać. Jest ona napisana językiem prostym, rozumianym także przez dzieci. Ponadto w książce znajduje się wiele ilustracji, które sprawiają, że staje się ona dla nich o wiele ciekawsza.
Książka pt.,, Mały Książę” jest wartościowa również dla młodzieży. Słowa "Idąc prosto przed siebie nie można zajść daleko" oznaczają, że gdy nie wyznaczymy sobie żadnego celu w życiu, to do niczego nie dojdziemy. Jest to bardzo znaczące przesłanie dla młodzieży, która wstępuje powoli w dorosłość. Już teraz powinna ona pomyśleć o przyszłości i wyznaczyć sobie jakiś cel. Książka ta uczy nas także, że często nie zauważamy czegoś, co mamy tusz obok siebie i szukamy tego gdzieś daleko. Tak było z uczuciem róży i małego księcia. Wyruszył on w daleką podróż w poszukiwaniu przyjaźni, a dopiero później zorientował się, że miał przyjaciółkę na swojej planecie.
Książka ta, może być wspaniałą lekturą również dla dorosłych. Pozwala ona przenieść im się w świat widziany oczyma dziecka i poznać ich spojrzenie na rzeczywistość. Książka ta ma również ukryte przesłanie, głównie dla dorosłych, które ukazuje ich wady. Uczy nas też, że,, dobrze widzi się tylko sercem”, a nie oczyma, które widzą tylko wygląd zewnętrzny człowieka. Mówi także o różnych uczuciach, które często towarzyszą życiu dorosłych osób.
Według mnie,, Mały Książę” może być świetną lekturą dla samotnych jak i dla zakochanych. Osobom samotnym daje nadzieje, że kiedyś na pewno znajdą swojego prawdziwego przyjaciela, a zakochanych uczy, że od drugiej osoby nie należy wymagać czegoś niemożliwego (,, należy wymagać tego, co można otrzymać”).
Moim zdaniem ta książka naprawdę jest warta przeczytania, gdyż znajduje się w niej wiele pouczeń, które można zastosować w naszym życiu. Mam nadzieję, że w tym liście przynajmniej po części odpowiedziałam na postawione przez Ciebie pytanie.
Serdecznie Cię pozdrawiam,
Eliza
PS. Czy mogłabyś wpaść do mnie w tą sobotę?

Dodaj swoją odpowiedź