Charakterystyka Urszuli Zalewskiej z "Tego obcego".

Urszula Zalewska jest jedną z głównych bohaterek powieści Ireny Jurgielewiczowej pt. "Ten obcy". Jej ojciec, doktor Zalewski, rozwiódł sie z matką Uli i ożenił ponownie. Dziewczyna miała żal do ojca za to, że odszedł od matki i uważała, że jej nie kocha. Jednak on ją kochał, przyjeżdżał pod jej szkołę, lecz nie pokazywał się jej, bo córka byłaby znowu zła. Doktór chciał poznać córkę z macochą. Ojciec pisał do córki listy, lecz ciotki, które wychowywały Ulę, chowały je, gdyż nie chciały, by utrzymywała z nim kontakt. Ciotki Uli mieszkały w Warszawie. Ojciec zaprosił Ulę do siebie na wakacje dopiero, gdy zmarła jego druga żona. Wakacje w Olszynach Ulka spędziła z trójką przyjaciół: Pestką, Marianem i Julkiem.
Urszulę poznajemy, gdy miała około dwunastu lat. Była niewysoka i wyróżniała ją szczupła, zgrabna sylwetka. Ula miała piękna, jasne włosy oraz wiecznie zamyślone oczy. Zazwyczaj ubierała się w letnie zwiewne sukienki.
Dziewczyna była dobra, cierpliwa i dyskretna. Właśnie tymi cechami zjednała sobie Zenka. To właśnie jej zwierzył się chłopak. Pomagała mu w problemach z chorą nogą. Dla niego rozmawiała z ojcem, prosiła go aby dał jej 50 złotyvh. Ula była bardzo szlachetną i uczciwą bohaterką. Poddała się ciężkiej pracy w palącym słońcu, aby oddać przekupce pięćdziesiąt złotych, ukradzionych wcześniej przez Zenka. On był jej pierwszą sympatią. Zenek także darzył ją uczuciem, podkochiwał się w niej z daleka.
Ula była bardzo oschła w stosunku do ojca. Przekonała się, że jest wspaniałym człowiekiem dopiero, gdy odnalazł Antoniego Janicę- wuja Zenka. Była z niego dumna.
Urszula była zupełnym przeciwieństwem swojej przyjaciółki, Pestki. Ula często jej ulegała, popierała jej pomysły. Nikt nie brał pod uwagę jej zdania. Było wiadomo, że podporządkuje się Pestce i zrobi to co ona. Dopiero, gdy poznała Zenka potrafiła sie sprzeciwić przyjaciółce.
Swą miłość do zwierząt udowodniła karmiąc i pomagając Dunajowi. Traktowała psa jak swojego. W oswojeniu zwierzaka pomagał jej Zenek.
Największą zaletą Urszuli Zalewskiej była jej silna wola, którą wykazała szczególnie, kiedy odmówiła przyjaciołom kradzieży jabłek. Była nieśmiała i małomówna, toteż rzadko wysuwała swoje pomysły.Nie była wygadana. Nie plotkowała i nie krytykowała. Nigdy nie lubiła bc w centrum uwagi. Cechowała ją wrażliwość na niesprawiedliwość, kłopty, strach i ból innych. Trudno było ją skłonić, by okazała swoje uczucia i poglądy. Była nieśmiała i niepewna siebie. Ula była samodzielna. Gdy czuła się przygnębiona i samotna pisała listy do zmarłej matki. Była dyskretna i chętna do pomocy. Tajemniczość dodawała jej magicznego, dziewczęcego uroku.
Moim zdaniem Ula byłaby idealną przyjaciółką, bo była dyskretna, miła, cierpliwa. Chciałabym być do niej podobna, ale tylko pod niektórymi względami, nie chciałabym na przykład być taka skryta jak Ula. Urszula nie była egoistką, wręcz przeciwnie, troszczyła się o wszystko i wszystkich. Była wspaniałą nastolatką.

PS. Za tę prace dostałam w szkole 5, ale mój nauczyciel powiedział, że niepotrzebnie wypisałam tak dużo cech Uli.

Dodaj swoją odpowiedź