Charakterystyka porównawcza Jacka Sopilicy i księdza Robaka

Jacek Soplica i ksiądz Robak to ta sama osoba. Tak naprawdę nic ich nie łączy prócz tego, że tymi dwiema postaciami jest jedna osoba. Dzieję się tak, ponieważ Jacek Soplica zamienia się w zupełnie innego człowieka, księdza Robaka. Jacek Soplica jest przedstawicielem szlachty, bratem sędziego i ojcem Tadeusza. Ksiądz Robak jest zakonnikiem, który pragnie odkupic swoje winy z lat młodzieńczych.
Jacek Soplica, człowiek przystojny „z wąsami od ucha do ucha”, podobający się kobietom. Jako młody chłopak był sławnym i szanowanym szlachcicem. Sławę uzyskał poprzez swoją gotowośc do walki. Na jego wezwanie, kilka tysięcy osób było w stanie stanąc do walki. Niestety Jacek Soplica był również złym przykładem polskiego szlachcica, który nadużywał alkoholu, kłócił się i szukał zaczepki. „Między szlachtą był jeden wielki paliwoda, kłótnik, Jacek Soplica, zwany Wojewoda”.
Praktycznie jak każdy młodzieniec Jacek Soplica kierował się uczuciami, a nie swoim rozumem. Jest kolejną postacią, która uległa swoim emocjom. A mianowicie mam na myśli emocje i uczucia, którymi obdarzył Ewę Horeszkównę, w której się zakochał. Była to córka Stolnika z rodu Horeszków. Wszystko było w prawowitym porządku, dopóki Jacek nie poprosił Stolnika o jej rękę. Dla młodzieńca była to wieśc straszna, gdyż w odpowiedzi dostał czarną polewkę, a to jest równoznaczne z odmową. Wtedy zrozpaczony i dający się ponieśc emocjom wściekły Soplica obmyślał tylko jak może się zemścic. Młody Soplica dostał swoją upragnioną szansę zemsty. A stało się to dokładnie wtedy, gdy moskale najechali na zamek Stolnika, a on był w okolicy. Wtedy chwycił za broń moskala i jego złośc wystrzeliła wraz z nabojem ze strzelby trafiając celnie Stolnika. Jeden strzał wystarczył, aby się zemścic i przy okazji zabic Stolnika. W późniejszym czasie bardzo żałował swego czynu i uciekł z kraju. Uciekł do Rzymu, gdzie został zakonnikiem, bernardynem i przybrał nazwisko Robak.
Od tamtej pory Jacek Soplica dokonał wewnętrznej przemiany wraz z przyjęciem nowego nazwiska.Robak. Stał się patriotą, nie dbał już tylko o swój własny interes, ale o interes całego kraju. Ale największym postanowieniem księdza Robaka było odkupienie swoich win z przeszłości, a mianowicie zabójstwa Stolnika, które traktował jak wykroczenie przeciwko interesom narodowym, gdyż Stolnik był zwolennikiem reform. Ta przemiana wyszła na dobre, gdyż stał się swoim przeciwieństwem. Wstąpił do legionów, ponieważ poczuł, że powinien swoim życiem najbardziej służyc ojczyźnie. W związku ze swoim patriotyzmem poświęcał się i prowadził działalnośc spiskową we wszystkich zaborach i konspiracyjna praca na Litwie. W przeciwieństwie do Jacka Soplicy, ksiądz Robak był cichy, spokojny, skromny, nie szukał sławy i rzadko pojawiał się w centrum uwagi.
Jacek Soplica i ksiądz Robak, to dwie osobowości w jednej osobie. Jacek Soplica kierował się uczuciami i emocjami, dbał przede wszystkim o interes własny, a nie swojej ojczyzny. Spotkał się z odmową i popełnił błąd. Swoją postawą ukazywał też wady polskiego szlachcica. Natomiast ksiądz Robak był wielkim patriotą, poświęcał się dla swojego kraju. Chciał odkupic swoje winy z przeszłości i udało mu się tego dokonac. Po jego śmierci pochowano go jako bohatera narodowego.

Dodaj swoją odpowiedź