Święta Wiktoria

Pochodzenie imienia:

WIKTORIA - jest to imię pochodzenia łacińskiego. W mitologii nosiła je bogini, która była uosobieniem zwycięskiej siły Jowisza (Iupiter Viktor). Jej to świątynia znajdowała się na Palatynie. Kult bogini Wiktorii był szczególnie żywy od ostatnich lat republiki. Imię Wiktoria nosiła tez jedna z tzw. trzydziestu tytanów, która przekazała władze Mariuszowi, później zaś Tetrikusowi (III w. po Chrystusie). W czasach nowożytnych imię Wiktoria nosiła królowa Wielkiej Brytanii (1819-1901).

23 grudzień

ŚWIĘTA WIKTORIA RZYMSKA (WIKTORIA Z SABINY)

(III/VI wiek) (dziewica, męczennica)

Św. Wiktoria należy do świętych pierwszych wieków. Wiemy o niej jedynie tyle, że poniosła śmierć męczeńską za panowania Dioklecjana. Jak podają źródła wyrok został wykonany 18 grudnia 253 roku. Resztę znamy z legend. Wiktoria pochodziła najprawdopodobniej z Sabiny pod Rzymem, ponieważ pod imieniem Wiktorii z Sabiny zapisała się w pamięci potomnych. Dziś najczęściej nazywana jest Wiktorią z Rzymu.

Podanie głosi, że Wiktoria miała przyjaciółkę Anatolię. Obie były zaręczone: Wiktoria z Eugeniuszem, Anatolia z Aureliuszem. Obie ślubowały czystość. Umocnił je w tych postanowieniach Anioł, który powiedział: Jest miejsce na dziewictwo, czystość i małżeństwo, z tym, że dziewictwo to złoto, czystość (niewinność)- srebro, małżeństwo- brąz?. Dziewczęta wybrały złoto co spowodowało agresję narzeczonych, którzy wydali je rzymskim władzom. Wiktoria została przebita mieczem. Kult jej jest wczesny i on świadczy o historycznym istnieniu Świętej, chociaż dokumenty o niej zaginęły. Najstarszy jej wizerunek widnieje w jednej z mozaik w Rawennie, w kościele Św. Apolinarego. To świadczy, jak kult jej musiał być żywy, kiedy znalazł swoje potwierdzenie aż w odległej od Rzymu Rawennie. Relikwie świętej znajdują się w Subiaco.

W ikonografii przedstawia się św. Wiktorię, gdy rozdaje pieniądze i klejnoty ubogim. Jej atrybutami są: anioł, miecz w sercu, palma męczeńska, chorągiew, smok. Przedstawia się także jej śmierć męczeńską.

W Polsce imię to spotyka się czasami, w Łowiczu, w kolegiacie Matki Bożej Wniebowziętej znajdują się relikwie św. Wiktorii, które od papieża Urbana VIII otrzymał i uroczyście wprowadził arcybiskup gnieźnieński, Henryk Firlej, w 1625 roku. Kultu dzisiaj nie ma nie wiemy wszakże, o którą świętą chodzi. Być może, że nie znano jej imienia, gdy w tym czasie znaleziono jej śmiertelne szczątki w katakumbach Św. Kaliksta, i nazwano świętą: Wiktorią- Zwyciężczynią to bowiem etymologicznie oznacza jej łaciński imię.

Św. Wiktoria jest patronką diecezji łowickiej i miasta Łowicz; wzywana jest w modlitwie o deszcz. Diecezja obchodzi jej uroczystość 11 listopada.

Świętą Wiktorię wybrałam na swoją patronkę, ponieważ była ona cudowną kobietą. Nie potrafiła ona postąpić wbrew sobie i nie zważając na konsekwencje jakie ją czekały postąpiła tak jak podpowiadało jej sumienie. Wybrała dziewictwo, gdyż czuła, że to jest jej przeznaczone. Wolała być bliżej Boga i nie łamiąc swych ślubów czystości poszła za poradą anioła.

Tym właśnie mi zaimponowała i za to ją bardzo cenię, dlatego postanowiłam wybrać ją na swoją patronkę. Chciałabym, żeby pomogła mi ona dokonywać trafnych wyborów, tak bym później niczego nie żałowała. Poza tym z języka łacińskiego imię Wiktoria oznacza zwycięstwo. Zwycięstwo ze złem i grzechem. Chciałabym by moja nowa patronka pomagała mi w dążeniu do dobra.

Dodaj swoją odpowiedź
Religia

kiedy żyła święta wiktoria?? kim była święta wiktoria? w czym możemy naśladować świętą wiktorię.? kiedy wspominamy święta wiktorię.?  

kiedy żyła święta wiktoria?? kim była święta wiktoria? w czym możemy naśladować świętą wiktorię.? kiedy wspominamy święta wiktorię.?  ...

Religia

Napisz,co w życiu patrona świadczy o jego świętości. Moja patronka święta Wiktoria

Napisz,co w życiu patrona świadczy o jego świętości. Moja patronka święta Wiktoria...

Religia

Wypisz wartościowości którym była wierna święta WIKTORIA !!! POTRZEBUJE NA JUTRO

Wypisz wartościowości którym była wierna święta WIKTORIA !!! POTRZEBUJE NA JUTRO...

Religia

Czyją patronką jest Święta Wiktoria?

Czyją patronką jest Święta Wiktoria?...

Religia

Imię do bierzmowania - św. Wiktoria

WIKTORIA
( Viktoria - łac. Zwycięstwo)
Imię wywodzi się od imienia rzymskiej bogini Zwycięstwa, której świątynia znajdowała się na Palatynie.

Wiktoria – Patronka Diecezji
11 listopada mieszkańcy diecezji Łowickiej...