12 prac Herkulesa: 1) wybierz opowiadanie (1 z 12 prac) 2) podaj imię i nazwisko osoby, która zgłasza się o pomoc do Herkulesa. 3) sporządź plan wydarzeń opowiadania 4) podaj imię i nazwisko osoby winnej danej sytuacji. 5) w jaki sposób została ona ukarana.

12 prac Herculesa to powieść składająca się z cyklu opowiadań złożonych   w jedną całość, o tematyce   detektywistycznej  poruszających i starających się ukazać elementy typowe dla tego gatunku. Autorka przedstawia nam w nich nietypową pracę detektywa głównego  detektywa Herculesa Poirot..Cały układ powieści oraz wybór akurat 12 prac nawiązuje do mitycznych 12 prac Herculesa. , oczywiście mamy tu do czynienia z symbolicznym nawiązaniem do mitologii.       1.   Moim ulubionym z opowiadań znajdujących się w tej książce jest opowieść IX nosząca tytuł Pas Hipolity.W mitologi Hipolita była kobietą waleczna , odważną otrzymała pas lub jak pisali różni autorzy przepaskę od samego Aresa boga wojny. Po zaciętej walce którą  Hipolita   stoczyła z Herculesem ( Heraklesem ) I przegrała musiała pożegnać się z pasem , gdyż zwycięzca hercules zabrał go jej . przez co Hipolita nienawidząca mężczyzn i tocząca z nimi bitwy straciła swe męstwo. 2. Osoba która zgłasza się o pomoc do detektywa Herculesa jest jego wieloletni przyjaciel pan Alexander Simpson.      W opowiadaniu Agaty Christie mowa jest o zaginionym , skradzionym dziele wielkiego malarza Rubensa.Obraz o , którego istnieniu mało kto wiedział nagle zostaje odkryty dla świata sztuki . 3. Plan wydarzeń do w/w opowiadania. 1. Przyjaciel prosi o pomoc w odnalezieniu obrazu . 2.Kradzież znanego płótna z galerii Pana Simpsona. 3.Bezsilność policji w znalezieniu winnych kradzieży. 4. Podróż do Francji. 5.Nadinspektor Japp prosi o pomoc. 6.Nowa sprawa zaginięcia dziecka . 7.Znalezienie kapelusza dziewczynki. 8.Japp wręcza Herculesowi fotografię dziewczynki. 9.Odnalezienie małej poszukiwanej całej i zdrowej. 10. Stwierdzenie  ,ze dziewczynce podano lekarstwa powodujące amnezję . 11.Powrót do Paryża.  12. Wizyta u inspektora Hearna. 13.Wyjaśnianie motywów porwania i podania lekarstw dziewczynce. 14.Zagadka drugiej pary butów. 15.Wyprawa do panny Pope. 16. Zagadka bagażu małej dziewczynki. 17.Odnalezienie obrazu. 18.Tajemniczy obraz w obrazie ukazujący Hipolitę i jej pas , który wręcza Herculesowi . 19.Rozwikłanie zagadki zaginięcia obrazu. 20. Odkrycie zleceniodawcy kradzieży obrazu. 21.Detektyw otoczony przez młode fanki. 4. Osobą winna całej sytuacji oraz zlecenie kradzieży obrazu Rubensa była Panna Pope prowadząca szkołę dla panien. 5. Pani Pope gdy ujrzała obraz zarumieniła się gdy doszła do siebie odrzekła. że na obrazie są przedstawione nagie postacie w iście rubensowskich kształtach a niektórzy z rodziców zostawiających swe dziewczynki pod jej opieka są surowi . Nie ma tu wymienionej żadnej kary dla pani Pope. Opowiadanie kończy scena szturmu młodych panien z pensji- szkoły pani Pope aby zdobyć autograf sławnego detektywa Herculesa .

1) Opowiadanie, które wybrałem to "Hydra lernejska". 2) Do Herkulesa Poirot zgłasza się doktor Charles Oldfield. 3) Plan wydarzeń  1. Doktor przedstawia problem plotek oskarżających go o otrucie własnej żony 2. Przesłuchanie petenta 3. Wychodzi na jaw uczucie doktora względem Jean Moncrieffe - pielęgniarki  4. Wyjazd na wieś 5. Przesłuchanie pielęgniarki 6. Rozmowa z panną Leatheran - miejscową plotkarką 7. Rozmowa z siostrą Harrison - opiekunką pani Oldfield 8. Poirot telefonuje do Londynu 9. Przesłuchanie Beatrice King - byłej pokojówki państwa Oldfield 10. Wykrycie arszeniku w zwłokach pani Oldfield 11. Siostra Harrison zgłasza się do Poirot 12. Siostra Harrison przyznaje się do winy 13. Poirot przedstawia swój tok rozumowania 4) Podczas śledztwa okazało się, że winę ponowi pani Harrison, która otruła panią Oldfield. 5) Opowiadanie nie precyzuje kary jaką poniosła pani Harrison za swój występek. Można się spodziewać, że została aresztowana i osądzona, ponieważ jej przyznanie się do winy słyszał miejscowy detektyw - sierżant Grey.