Życiorys Karola Wojtyły

18 maja 1920r. w Wadowicach urodził się Karol Józef Wojtyła syn Karola i Emilii z domu Kaczorowskiej. Karol miał starszego brata Edmunda. Kiedy skończył sześć lat rodzice zapisali go do Miejskiej Szkoły Powszechnej w Wadowicach. 13 kwietnia 1929r. w wadowickim szpitalu umiera Emilia Wojtyła. Karol miał wtedy 9 lat. W 1930r. we wrześniu rozpoczął naukę w Męskim Gimnazjum Śląskim. Karol dał się poznać jako bardzo żywy, zdolny, bystry i dobry uczeń. W 1932r. umarł jego brat Edmund, który był lekarzem. W 1938r. w maju arcybiskup Sapieha udzielił mu sakramentu bierzmowania. W połowie maja zdał maturę. W czerwcu zapisał się na Wydział Filozofii na Uniwersytet Jagielloński i wówczas razem z ojcem przeniósł sie do Krakowa. W 1939r. kiedy wybuchła wojna, rozpoczął konspiracyjne studia i działalność w podziemnyn ruchu oporu. W 1940r.we wrześniu rozpoczął prace w kamieniołomach , potem został pracownikiem Zakładów Chemicznych Solvay. 18 lutego 1941 roku umarł ojciec Karola. W 1942r. w październiku Karol Wojtyła wstąpił do konspiracyjnego seminarium w Krakowie. 1 listopada 1946r. z rąk kardynała Sapiehy otrzymał święcenie kapłańskie. Rozpoczął pracę doktorską i w 1954r. w styczniu otrzymał tytuł doktora habilitowanego. 8 marca 1964 r.Wojtyła został wprowadzony na urząd arcybiskupa Krakowa. W 1978r. papież Paweł Vl mianawał Karola Wojtyłę kardynałem. 16 października 1978r. kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Przyjął imię Jan Paweł ll, a 22 października oficjalnie rozpoczął swój pontyfikat - Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi - Był zawsze przeciwnikiem wojny. 2 kwietnia 2005r. o godzinie 21:37 umarł Ojciec Święty Jan Paweł ll. Jego pontyfikat był trzecim, co do długości trwania w historii Kościoła Katolickiego. Trwał 9497 dni.

Dodaj swoją odpowiedź
Religia

Napisz krótki życiorys Karola Wojtyły

Napisz krótki życiorys Karola Wojtyły...

Religia

Napisz krótki życiorys Karola Wojtyły.

Napisz krótki życiorys Karola Wojtyły....

Religia

Życiorys Karola Wojtyły (niezbyt dokładnie ogolnie na około 1 stronę w zeszycie)

Życiorys Karola Wojtyły (niezbyt dokładnie ogolnie na około 1 stronę w zeszycie)...

Religia

życiorys Karola Wojtyły do wyboru na papieża

życiorys Karola Wojtyły do wyboru na papieża...

Religia

Pomocy! Dam naj. Opisz krótko życiorys Karola Wojtyły - Jana Pawła II

Pomocy! Dam naj. Opisz krótko życiorys Karola Wojtyły - Jana Pawła II...

Religia

napisz życiorys Karola Wojtyły                            plissssss o pomoc  

napisz życiorys Karola Wojtyły                            plissssss o pomoc  ...