Najciekawsze miejsca w Polsce - Bazylika Mariacka i Dwór Artusa
Bazylika Mariacka w Gdańsku jest bez wątpienia największą ceglaną świątynią na świecie. Pierwszy drewniany kościół w tym miejscu wzniesiono prawdopodobnie w 1243 r. W latach 1343 - 1360 powstał pierwotny murowany budynek, ale już w 1379 r. rozpoczęto jego rozbudowę. To gotyckie arcydzieło, często nazywane koroną Gdańska, wznoszono etapami, łącznie przez 159 lat. W zachowanych dokumentach istnieje zapis, że ostatnia cegła w sklepieniu została położona 28 lipca 1502 r. o godzinie 16.00 przez mistrza Henryka Hetzela. Warto znać kilka technicznych parametrów świątyni, ponieważ jest to jeden z największych kościołów na świecie. Długość i szerokość bazyliki wynoszą odpowiednio 105,5 m i 66 m, kubatura - 155 tys. m kwadratowych, a sklepienie osiąga wysokość 30 m. Świątynia może pomieścić 25 tysięcy osób. Gotyckie wnętrza, słynące z przepięknych sklepień - sieciowe w nawie głównej i kryształowe w nawach bocznych - są oświetlone przez 37 olbrzymich ostrołukowych okien, z których największe, ozdobione witrażem, ma 127 m kwadratowych. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na kilka elementów wyposażenia, a przede wszystkim na rekonstrukcję 13-metrowego zegara astronomicznego wykonanego przez Hansa Duringera w latach 1464-1470 oraz kopię cennego obrazu Hansa Memlinga "Sąd Ostateczny", którego oryginał znajduje się w Muzeum Narodowych w Gdańsku. Równie interesujący i cenny jest ołtarz główny - dzieło Michała z Augsburga z lat 1511-1517.W głównej części poliptyku mistrz umieścił scenę zatytułowaną "Koronacja Najświętszej Marii Panny", a na skrzydłach motywy z życia Marii i Jezusa.
Dwór Artusa to jeden z najciekawszych budynków gdańskiego Traktu Królewskiego. Pierwszą budowlę w tym miejscu wzniesiono w połowie XIV w. na wniosek Bractwa św. Jerzego, które a wzór angielskich stowarzyszeń chciało gromadzić w reprezentacyjnym miejscu elity miasta. W ten sposób powstała ekskluzywna gospoda, gdzie spotykali się najbogatsi gdańszczanie, a także księgarze i artyści. Budowla spłonęła w 1476 r. Kilka lat później została odbudowana, a następnie kilkakrotnie przekształcana w wzbogacana w ozdobne detale. Dziś obiekt należy do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Można tu obejrzeć wiele ciekawych eksponatów, m.in. kolekcję najstarszych modeli żaglowców w Polsce i najstarszą ladę piwną z 1592 r. Do zachodniej ściany Dworu Artusa przylega Stary Dom Ławy, w którym od 1549 r. odbywały się sądowe posiedzenia.
Na Długim Targu, przed Dworem Artusa stoi fontanna Neptuna. Posąg Neptuna z 1615 r. to najstarszy świecki pomnik w Gdańsku, a fontanna na tle Dworu Artusa to chyba najczęściej uwieczniany na zdjęciach zakątek Gdańska.