Charakterystyka Rudego (Jana Bytnara)

Jednym z głównych bohaterów lektury Aleksandra Kamińskiego pt: "Kamienie na szaniec" jest Jan Bytnar - Rudy. Bardzo poruszył mnie jego los, więc postanowiłam go opisać.

Janek Bytnar urodził się 6 maja 1921r. Jego ojciec był profesorem. Rodzice bardzo mocno go kochali. Chodził do dobrej szkoły. Bardzo dobrze się uczył, był zdolny. Janek był drobnym chłopcem. Miał piegi i rude włosy. "Jego cała istota skrywała się w jego oczach i czole". Jan to urodzony indywidualista. Interesowały go problemy społeczne, religijne, kulturowe i moralne. Bardzo dużo rozmawiał ze swoim najlepszym przyjacielem - Tadeuszem Zawadzkim "Zośką". Był bardzo opanowany i spokojny.

Jego mądrość i postrzeganie świata imponowały kolegom. Miał zdolności przywódcze. Był bardzo ambitny, uparty, zdolny, dążył do wyznaczonych celów. Żył pełnią życia. Miał talent kucharski, gotował Bukom. Miał uzdolnienia plastyczne, lubił majsterkować. Był zdolny do poświęceń. Za swoich przyjaciół oddałby życie. Był przywiązany do rodziny, do Zośki i Alka. Brał udział w życiu podziemnym, w Małym Sabotażu.

Działał w dywersji, był członkiem Organizacji "Wawer". Wraz z Alkiem i Zośką walczył w Szarych Szeregach. Świetnie sprawdzał się w roli przywódcy Grup Szturmowych. Był bardzo odważny. Został aresztowany. Gestapowcy torturowali go. On jednak nic im nie powiedział. Zośka i Alek podjęli próbę odbicia Rudego. Akcja ta się powiodła. Chłopcy nie mogli go poznać. Jego ciało było całe sine. Na głowie, twarzy i ciele było wiele ran. Był bardzo pobity. Podczas ratowania Rudego został postrzelony Alek. Janek, Tadeusz i Aleksy byli wspaniałymi przyjaciółmi. Ufali sobie i wiedzieli, że zawsze mogą na siebie liczyć. Dowodem na to, że Rudy miał cudownych przyjaciół, może być akcja pod Arsenałem. Ostatnie dni życia Rudy spędził w towarzystwie Zośki. Razem wspominali dawne czasy.

Rudy bardzo cierpiał, lecz cały czas uśmiechał się do przyjaciela. Kiedy Rudego najbardziej bolało mocno ściskał Zośkę za rękę. Jan wiedział, że jego stan był beznadziejny. Nie bał się śmierci. Czekał na nią z utęsknieniem, ponieważ wiedział, że ona przyniesie mu ulgę w bólu. Z drugiej strony nie chciał opuszczać Zośki. W ostatnich chwilach życia razem z przyjaciółmi deklamował wiersz Juliusza Słowackiego pt: "Testament Mój". Potem zmarł. Jan Bytnar - Rudy zmarł 30 marca 1943r. na skutek ran zadanych mu przez gestapowców na przesłuchiwaniach.

Uważam, że Rudy jest wyjątkowym bohaterem. Miał dwadzieścia dwa lata i zginął za Ojczyznę. Nie zdradził on swoich przyjaciół. Wybrałam Rudego, dlatego że jest on godny naśladowania. Był wielkim patriotą. Poświęcił swoje życie za życie Alka i Zośki. Aleksander Kamiński napisał: "Posłuchajcie (...) o ludziach, którzy w tych niesamowitych latach potrafili żyć pełnią życia, których czyny i rozmach wycisnęły piętno na stolicy oraz rozeszły się echem po kraju, którzy w życie wcielić potrafili dwa wspaniałe ideały: BRATERSTWO I SŁUŻBĘ". Jednym z tych wspaniałych ludzi był Jan Bytnar - Rudy. Rudy - bohater. Ten bohater wywarł na mnie wielkie wrażenie.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Rudego - Jana Bytnara

Chciałabym scharakteryzować Jana Bytnara, jednego z bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”. Urodził się 3 maja 1921r, zmarł na skutek odniesionych ran przez gestapo 30 marca 1943r.

Wraz ze swoimi pr...

Język polski

Charakterystyka Rudego - Jana Bytnara - bohatera powieści A. Kamińskiego pt. "Kamienie na szaniec".

Jedną z głównych postaci powieści A. Kamińskiego pt. "Kamienie na szaniec" jest młody chłopak o pseudonimie Rudy.
Jego prawdziwe nazwisko to Jan Bytnar. Urodził się on 6 V 1921r. Pochodizł z Warszawy, gdzie uczęszczał do G...

Język polski

Charakterystyka Rudego - Jana Bytnara.

Jan Bytnar- pseudonim Rudy to jeden z głównych bochaterów opowieści reportażowej pt. "Kamienie na szaniec" A.Kamińskiego. Autor opowiada o dążeniu młodych patriotów do celu, Którym jest wolna Polska. Poniewż Rudy należał do g...

Język polski

Charakterystyka Rudego - Jana Bytnara.

Każdy bohater pozostawia po sobie trwały, niezatarty ślad, mimo upływu lat. Pamięć o nim żyje wśród kolejnych pokoleń. Jego imię przebrzmiewa echem tamtych dni...

Janek Bytnar był zwykłym, młodym chłopcem, któremu przyszło...

Język polski

Charakterystyka Rudego (Jana Bytnara).

W mojej pracy, chciałabym scharakteryzować postać Rudego. Jest on postacią realną oraz bohaterem książki Aleksandra Kamińskiego, "Kamienie na szaniec". Rudy to jego pseudonim, natomiast jego prawdziwie imię i nazwisko, to Jan Bytn...