Charakterystyka Zośki z "Kamieni na szaniec".

Jednym z głównych bohaterów Kamieni na Szaniec , Aleksandra Kamińskiego jest Zośka- Tadeusz Zawadzki.
To młody harcmistrz o dziewczecej urodzie. Miał delikatną cerę, regularne rysy twarzy, jasnoniebieskie oczy, złociste włosy oraz dziewczęcy uśmiech. Poza tym był wysoki, szczupły i wysportowany dzięki czemu zajmował pierwsze miejsca w turniejach sportowych. Dlatego też chłopiec przez swoich przyjaciół nazwany został Zośką. Młodzieniec był inteligętny i zdolny, nie miał zbyt wielu kolegów. Tadeusz także był osobą bardzo wrażliwa i czasem nieśmiełą gdyż pisał pamietnik. Był on silnie przywiązany do domu rodzinnego, pdczuwał szczególny związek duchowy z matką. Równie dobrze rozumiał się z innymi ludzmi. Młodzieniec był urodzonymorganizatorem i przywódcą. Sprawdzał się w każdym dziłaniu. Zawsze wyznaczał sobie jakiś cel i nie był nastawiony na porażkę. Dla wielu ludzi Zośka skupiał na sbie szczególna uwagę i był dla nich autorytetem. Czesto miał sto pomysłów na minute , zachowywał zimną krew w kłopotliwych sytuacjach i czuł sie odpowiedzialny za swój zespół Buków. Zośka dawał przykład kolegą z harcerstwa. Nauczył ich miedzy innymi służby, odwagi, koleżeństwa. Podczas wojny każdemu starał sie pomóc, wraz z innymi kolegami zajmował sie szklarstwem. Jego specjalnością był wyrób marmolady. Śmierdz Rudego i Alka niemal załamała wrażliwego chłopca. Przez wiel dni nie mógł do siebie dojść. Jednak pozbierał siły i dalej walczył o dobro ojczyzny.
Zośka to bohater na rzykładzie którego autor powieści najpełniej ukazał wzajemne braterstwo i silne związki łączące ludzi walczacych o wolność swojej ojczyzny.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Zośki z "Kamieni na szaniec".

Uważam, iż wszyscy pozytywni bohaterowie utworu A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec” są godni naśladowania, a cechy ich charakteru oraz ich postawa w tamtych czasach powinna służyć za wzór dla wielu współczesnych ludzi – określają...

Język polski

Charakterystyka Zośki z "Kamieni na szaniec".

Jednym z trzech głównych bohaterów powieści Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec” jest Tadeusz Zawadzki. Młodzieniec pochodził z bardzo kochającej się i zżytej rodziny. Matka chłopca, będąc pedagogiem, organizowała tajne...

Język polski

Charakterystyka Zośki, bohatera "Kamieni na szaniec".

Zośka - Tadeusz Zawadzki, harcmistrz, drużynowy 23 HDW w czasie wojny. Urodził się 24 stycznia 1921. Poległ 20 sierpnia 1943 roku pod Sieczychami. Odznaczony Virtuti Militari 5 klasy i dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Był komendantem rejonu Mok...

Język polski

Charakterystyka Zośki Z "Kamieni na szaniec".

Tadeusz Zawadzki, pseudonim Zośka, urodził się 24 stycznia 1921 roku. Był pomysłodawcą akcji „pod Arsenałem”. Wśród swoich kolegów jako jedyny prowadził pamiętnik, w którym pierwsze zdanie brzmiało „Zawsze jestem raczej sam”. N...

Język polski

Charakterystyka Zośki z "Kamieni na szaniec".

Tadeusz Zawadzki pseudonim Zośka. Urodził się 24 stycznia 1921 roku. Był pomysłodawcą akcji „pod Arsenałem”. Prowadził pamiętnik, w którym pierwsze zdanie brzmiało „Zawsze jestem raczej sam”. Także napisał o swoim najlepszym prz...