Imiesłów przymiotnikowy

Imiesłów - forma gramatyczna utworzona od czasownika.

Imiesłowy, które odpowiadają na pytania przymiotnika nazywamy imiesłowami przymiotnikowymi. Wyróżniamy następujące imiesłowy przymiotnikowe:
a) czynne (-ący, -ąca, -ące) - określają osoby lub przedmioty wykonujące dane czynności lub będące w jakimś stanie np.
- piszący,
- malująca,
- płaczące,

b) bierne (-ny, -na, -ne) - określają osobę, przedmiot podlegające czyjejś czynności np.
- pisany,
- malowana,
- opłakane,

Imiesłowy przymiotnikowe odmieniają się przez przypadki i rodzaje.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Od podanych bezokoliczników utwórz imiesłów przymiotnikowy czynny, imiesłów przymiotnikowy bierny, imiesłów przysłówkowy współczesny, imiesłów przysłówkowy uprzedni. pić napić myć umyć jesć najeść śpiewać zaśpiewać Bardzo proszę o pomoc w tym

Od podanych bezokoliczników utwórz imiesłów przymiotnikowy czynny, imiesłów przymiotnikowy bierny, imiesłów przysłówkowy współczesny, imiesłów przysłówkowy uprzedni. pić napić myć umyć jesć najeść śpiewać zaśpiewa...

Język polski

Wpisz imiesłowy. umyć- pisać- cz.teraźniejszy    w tabeli są takie: Imiesłów  przymiotnikowy czynny, Imiesłów przymiotnikowy bierny, Imiesłów przymiotnikowy współczesny, 

Wpisz imiesłowy. umyć- pisać- cz.teraźniejszy    w tabeli są takie: Imiesłów  przymiotnikowy czynny, Imiesłów przymiotnikowy bierny, Imiesłów przymiotnikowy współczesny, ...

Język polski

Przyporządkuj terminom właściwe formy wyrazowe: *imiesłów przymiotnikowy czynny: *imiesłów przymiotnikowy bierny: *imiesłów przysłówkowy współczesny: *imiesłów przysłówkowy uprzedni: Wyrazy które trzeba wpisać: firmowany · widząc · wyciśnięty · zag

Przyporządkuj terminom właściwe formy wyrazowe: *imiesłów przymiotnikowy czynny: *imiesłów przymiotnikowy bierny: *imiesłów przysłówkowy współczesny: *imiesłów przysłówkowy uprzedni: Wyrazy które trzeba wpisać: firmowany ·...

Język polski

 jaki jest imiesłów przymiotnikowy bierny od - popłynąć  jaki jest imiesłów przymiotnikowy czynny i bierny od - przeżywać  jaki jest imiesłów przysłówkowy od- odkryć  PLIS SZYBKO PLIS  :D ^^ :D                       

 jaki jest imiesłów przymiotnikowy bierny od - popłynąć  jaki jest imiesłów przymiotnikowy czynny i bierny od - przeżywać  jaki jest imiesłów przysłówkowy od- odkryć  PLIS SZYBKO PLIS  :D ^^ :D                       ...

Język polski

Od podanych czasowników utwóż z nim zdania. Sprzątać-imiesłów przymiotnikowy czynny Rozbić-imiesłów przymiotnikowy bierny Czytać-imiesłów przysłówkowy współczesny

Od podanych czasowników utwóż z nim zdania. Sprzątać-imiesłów przymiotnikowy czynny Rozbić-imiesłów przymiotnikowy bierny Czytać-imiesłów przysłówkowy współczesny...

Język polski

Wyraz rzeźbione to: A. imiesłów przysłówkowy uprzedni B. imiesłów przymiotnikowy czynny C. imiesłów przymiotnikowy bierny   To jedno pytanie, a drugie, to byłabym wdzięczna, gdyby ktoś wyjasnił mi co to jest przymiotnik jakościowy. Z góry dziękuję.

Wyraz rzeźbione to: A. imiesłów przysłówkowy uprzedni B. imiesłów przymiotnikowy czynny C. imiesłów przymiotnikowy bierny   To jedno pytanie, a drugie, to byłabym wdzięczna, gdyby ktoś wyjasnił mi co to jest przymiotnik jakościowy. Z ...