Za 0,45 kg winogron Zosia zapłaciła 5zł 40gr. Ile kosztuje 1kg tych winogron? Błagam pomóżcie! Obliczenia też. Kompletnie tego nie kumam!

Za 0,45 kg winogron Zosia zapłaciła 5zł 40gr. Ile kosztuje 1kg tych winogron? Błagam pomóżcie! Obliczenia też. Kompletnie tego nie kumam!
Odpowiedź

0,45 - 5 zł 40 gr czyli 540 gr 1 - x 0,45x - 540 x= 540/0,45 x=1200gr = 12 zł

Zadanie liczysz z proporcji. Niech x - cena 1 kg winogron. 0,45 kg ---- 5,4 zł 1 kg ----- x zł Teraz bardziej przypominający matematykę zapis: [latex] frac{0,45}{1}=frac{5,4}{x} [/latex] Rozwiązujesz to równanie przez tzw. mnożenie na krzyż: [latex]0,45 * x = 5,4 * 1\ 0,45x=5,4 /:0,45 \ x=12 [/latex] 1 kg winogron kosztuje 12 zł.

Dodaj swoją odpowiedź